| Allicdata Part #: | DAC7731EC/1K-ND |
| Manufacturer Part#: |
DAC7731EC/1K |
| Price: | $ 9.01 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC D/A CONV LP 16-BIT 24-SSOP |
| More Detail: | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 24-SSOP |
| DataSheet: | DAC7731EC/1K Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 9.01000 |
| 10 +: | $ 8.73970 |
| 100 +: | $ 8.55950 |
| 1000 +: | $ 8.37930 |
| 10000 +: | $ 8.10900 |
| Reference Type: | External, Internal |
| Base Part Number: | DAC7731 |
| Supplier Device Package: | 24-SSOP |
| Package / Case: | 24-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Architecture: | R-2R |
| INL/DNL (LSB): | ±3 (Max), ±1 (Max) |
| Voltage - Supply, Digital: | 5V |
| Voltage - Supply, Analog: | ±11.4 V ~ 15.75 V, -4.75 V ~ -15.75 V |
| Series: | -- |
| Data Interface: | SPI |
| Differential Output: | No |
| Output Type: | Voltage - Buffered |
| Settling Time: | 5µs |
| Number of D/A Converters: | 1 |
| Number of Bits: | 16 |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The DAC7317EC/1K is a high performance digital to analog convertor (DAC) specifically designed for data acquisition applications. It is a very versatile convertor, utilizing an array of both analog and digital input signals to produce highly accurate analog outputs. This DAC is well suited for many data acquisition applications, such as for controlling motor speed or for controlling the output of audio devices.
The DAC7317EC/1K features an Analog-to-Digital Input Converter (ADC), which enables precise digital input signals to be translated into a precise analog output. The output can range from 0V to 2.5V, depending on the selected gain mode. Using this unique input/output system, precise analog outputs can be achieved regardless of the input signal\'s resolution or gain.
The DAC7317EC/1K uses a three-stage architecture that provides precision and repeatability. The first stage is the Digital-to-Analog Converter (DAC), which encodes the digital input signal into an analog voltage. The DAC7317EC/1K uses a Linear Technology MAX12914 Digital-to-Analog Converter to achieve an impressive resolution of 16 bits.
The second stage is the Analog-to-Digital Converter (ADC), which converts the analog output into an accurate digital representation. The ADC uses a Linear Technology MAX8195A Analog-to-Digital Converter to achieve a resolution of8 bits. The final stage is the Post-Processing and Gain stage, which includes an array of digital filters and an amplifier to optimize the converter\'s performance. The post-processing and gain stage also includes an analog calibration circuit to allow a wider range of inputs and improved accuracy.
The DAC7317EC/1K is ideal for applications requiring high resolution and repeatability, such as in high-precision test and measurement systems. Its wide range of inputs make it suitable for use in many data acquisition applications. The powerful architecture of the DAC7317EC/1K ensures accuracy, flexibility and dependability when acquiring data using digital-to-analog technologies.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| DAC7654EVM | Texas Instru... | 35.62 $ | 6 | EVALUATION MODULE FOR DAC... |
| DAC7741YB/250 | Texas Instru... | 10.64 $ | 1000 | IC DAC LP 1-CH 16-BIT 48-... |
| DAC7731EC | Texas Instru... | -- | 1000 | IC D/A CONV LP 16-BIT 24-... |
| DAC7564IAPWRG4 | Texas Instru... | 3.0 $ | 1000 | IC DAC 12BIT SER 16-TSSOP... |
| DAC7553IRGTTG4 | Texas Instru... | 3.52 $ | 1000 | IC DAC 12BIT DUAL 16-VQFN... |
| DAC7724UB | Texas Instru... | -- | 697 | IC 12-BIT QUAD D/A 28-SO1... |
| DAC7563SDSCR | Texas Instru... | 2.03 $ | 1000 | IC DAC 12BIT SRL DUAL 10W... |
| DAC7614EB/1K | Texas Instru... | 6.93 $ | 1000 | IC 12-BIT QUAD SERIAL D/A... |
| DAC7551TDRNRQ1 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 12BIT SPI 12USON12... |
| DAC7558IRHBR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 12BIT OCTAL W/SPI ... |
| DAC7741YB/2KG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC LP 16BIT 48-LQFP16... |
| DAC7654YRG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC 16BIT SER 64-LQFP1... |
| DAC7731E | Texas Instru... | -- | 1026 | IC D/A CONV LP 16-BIT 24-... |
| DAC7613E | Texas Instru... | -- | 479 | IC 12-BIT V OUT D/A 24-SS... |
| DAC7565IAPWR | Texas Instru... | -- | 746 | IC DAC 12BIT SER 16-TSSOP... |
| DAC716UK | Texas Instru... | -- | 46 | IC 16-BIT D/A CONVERTER 1... |
| DAC7744E/1K | Texas Instru... | 30.43 $ | 1000 | IC QUAD/PAR 16-BIT D/A 48... |
| DAC7654YCTG4 | Texas Instru... | 32.42 $ | 1000 | IC DAC 16BIT SER 64-LQFP1... |
| DAC7545KUG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC 12BIT PAR 20-SOIC1... |
| DAC7551ZTDRNRQ1 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 12BIT OCTAL 12SON1... |
| DAC7571IDBVRG4 | Texas Instru... | 0.74 $ | 1000 | IC DAC R-R LP 12BIT SOT23... |
| DAC7551IDRNRG4 | Texas Instru... | 1.13 $ | 1000 | IC DAC 12BIT OCTAL 12-SON... |
| DAC7731EC/1K | Texas Instru... | -- | 1000 | IC D/A CONV LP 16-BIT 24-... |
| DAC7625UG4 | Texas Instru... | 13.53 $ | 1000 | IC 12-BIT QUAD GP D/A 28-... |
| DAC7744EBG4 | Texas Instru... | 41.27 $ | 1000 | IC QUAD/PAR 16-BIT D/A 48... |
| DAC7724N/750 | Texas Instru... | 14.67 $ | 1000 | IC 12-BIT QUAD D/A 28-PLC... |
| DAC7742YC/250 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 16BIT PARALLEL LP ... |
| DAC7724NB | Texas Instru... | -- | 750 | IC 12-BIT QUAD D/A 28-PLC... |
| DAC7613E/1KG4 | Texas Instru... | 2.37 $ | 1000 | IC 12-BIT V-OUTPUT D/A 24... |
| DAC7734E/1K | Texas Instru... | 29.51 $ | 1000 | IC QUAD SER 16B VOUT D/A ... |
| DAC725JP | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DUAL 16-BIT D/A 28-DIP... |
| DAC7617E | Texas Instru... | -- | 1000 | IC QUAD D/A CONV 12-BIT 2... |
| DAC715UK | Texas Instru... | 26.66 $ | 6 | IC 16-BIT PARALLEL-IN D/A... |
| DAC7614E/1K | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 12-BIT QUAD SERIAL D/A... |
| DAC7644EB/1KG4 | Texas Instru... | 19.62 $ | 1000 | IC 16-BIT QUAD/PAR D/A 48... |
| DAC7611PB | Texas Instru... | 5.5 $ | 1000 | IC 12-BIT SERIAL G.P. D/A... |
| DAC7760IPWPR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 12BIT 1CH PROGR 24... |
| DAC7621EB/1K | Texas Instru... | 2.88 $ | 1000 | IC SNGL 12BIT PARALLEL D/... |
| DAC712PB | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 16-BIT D/A CONVERTER 2... |
| DAC7742Y/2KG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC 16BIT PARALLEL LP ... |
16 Digital-to-Analog Converter-DAC True ...
IC DAC 8BITBit Digital to Analog Convert...
IC DAC 8BIT MULTIPLYING 16SOIC8 Bit Digi...
IC DAC 10BIT I2C/SRL 8CH 20TSSOP10 Bit D...
IC DAC 14BIT 5V SERIAL 8-SOIC14 Bit Digi...
IC DAC 13BIT DUAL LP SER 16-DIP13 Bit Di...
DAC7731EC/1K Datasheet/PDF