| Allicdata Part #: | DC1516A-A-ND |
| Manufacturer Part#: |
DC1516A-A |
| Price: | $ 119.12 |
| Product Category: | Development Boards, Kits, Programmers |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | BOARD DEMO FOR LTC3833EFE |
| More Detail: | LTC3833 - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs... |
| DataSheet: | DC1516A-A Datasheet/PDF |
| Quantity: | 3 |
| 1 +: | $ 107.20700 |
| 25 +: | $ 80.72680 |
| Series: | -- |
| Part Status: | Active |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Down |
| Outputs and Type: | 1, Non-Isolated |
| Voltage - Output: | 1.5V |
| Current - Output: | 15A |
| Voltage - Input: | 4.5 V ~ 24 V |
| Regulator Topology: | Buck |
| Frequency - Switching: | 300kHz |
| Board Type: | Fully Populated |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Utilized IC / Part: | LTC3833 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Evaluation and Demonstration Boards and Kits are important components for many areas of electronic engineering. The DC1516A-A Evaluation Board demonstrates the application field and provides a working principle for many of the applications.
The DC1516A-A Evaluation Board is built around the Analog Devices ADSP-1516A Microprocessor. This integrated circuit houses a 16-bit 16-chip microprocessor that can be configured to run a variety of applications. The ADSP-1516A is designed to provide high-speed digital signal processing capabilities, making it suitable for audio, video, digital signal processing, and industrial control applications.
The DC1516A-A Evaluation Board features a comprehensive package of evaluation and testing tools. It includes an onboard logic analyzer for debugging and testing of digital logic circuits. It also provides a wide range of analog-to-digital-processing (ADP) utilities, including a waveform generation program and a signal processing software library. Additionally, the board supports different levels of development by offering different user interfaces, such as the graphical user interface (GUI) for easy user-friendly interaction.
The DC1516A-A Evaluation Board also features a library of functions for the ADSP-1516A Microprocessor. This library includes a number of additional components, such as timer-/counter-pair interrupt programming, I/O, communication and oscilloscope programming. The library also contains a set of graphics drivers. This library, combined with the evaluation and testing tools, greatly simplifies the development process for applications running on the ADSP-1516A Microprocessor.
The DC1516A-A Evaluation Board also includes an onboard oscilloscope. This oscilloscope allows users to view waveforms and detect signals. It also offers a convenient way to capture data from the board for further analysis. Additionally, the DC1516A-A Evaluation Board includes an embedded processor, allowing custom algorithms or applications to be written, compiled and executed directly from within the board.
The DC1516A-A Evaluation Board is a versatile development tool, offering both evaluation and demonstration capabilities. It offers users a wide range of functions, including an oscilloscope, logic analyzer, waveform generation, signal processing software library, graphical user interface and embedded processor. This board provides an easy, comprehensive solution for all types of development requiring digital signal processing.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| DC1525A-C | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | BOARD DEMO 80MSPS LTC2173... |
| DC1575B | Linear Techn... | 51.67 $ | 3 | BOARD DEMO FOR LTC4362CDC... |
| DC1570A-A | Linear Techn... | 53.55 $ | 5 | BOARD EVAL FOR LT3663EDCB... |
| DC1562B-G | Linear Techn... | 17.85 $ | 5 | EVAL BOARD LTC6993-1LTC69... |
| G2R-2A4-T130 DC15 | Omron Electr... | 4.71 $ | 1000 | RELAY GEN PURPOSE DPST 4A... |
| DC1533A | Linear Techn... | 46.41 $ | 1 | BOARD DEMO LTM8045LTM8045... |
| DC1559A | Linear Techn... | 46.41 $ | 1 | DEMOBOARD FOR THE LTM8046... |
| DC1555C-B | Linear Techn... | 17.85 $ | 3 | BOARD EVAL LTC4365CTS8-1L... |
| DC1574A | Linear Techn... | 95.29 $ | 2 | BAORD DEMO FOR LTC3612EFE... |
| DC1567A | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | EVAL BOARD FOR LTC4274LTC... |
| DC1516A-B | Linear Techn... | 89.25 $ | 6 | BOARD EVAL FOR LTC3833EFE... |
| DC1525A-L | Linear Techn... | 142.8 $ | 2 | BOARD DEMO 25MSPS LTC2170... |
| DC1523A | Linear Techn... | 142.8 $ | 2 | EVAL BOARD BUCK-BOOST LTC... |
| DC1565A-E | Linear Techn... | 142.8 $ | 5 | BOARD DEMO 210MSPS LTC215... |
| DC1565A-B | Linear Techn... | 142.8 $ | 3 | BOARD DEMO 210MSPS LTC215... |
| DC1592A-A | Linear Techn... | 124.95 $ | 2 | BOARD EVAL FOR LTC3577EUF... |
| G3TC-ODC15A DC15 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | OUTPUT MODULE DC STD 18MA... |
| DC1594A-B | Linear Techn... | 35.7 $ | 4 | BOARD DEMO FOR 12V LTC421... |
| DC1564A-G | Linear Techn... | 178.5 $ | 3 | BOARD DEMO 310MSPS LTC215... |
| DC1532A-L | Linear Techn... | 142.8 $ | 4 | BOARD DEMO 25MSPS LTC2263... |
| DC1503A-B | Linear Techn... | 35.7 $ | 17 | EVALUATION KIT TRXR LTM28... |
| DC1562B-D | Linear Techn... | 17.85 $ | 7 | BOARD EVAL LTC6992-2LTC69... |
| DC1544A | Linear Techn... | 166.76 $ | 3 | BOARD DEMO FOR LT3957EUHE... |
| DC1532A-C | Linear Techn... | 142.8 $ | 3 | BOARD DEMO 80MSPS LTC2266... |
| JTN1S-TMP-F-DC15V | Panasonic El... | 3.14 $ | 55 | RELAY GEN PURPOSE SPDT 20... |
| DC1571A-B | Linear Techn... | 107.1 $ | 2 | BOARD SAR ADC LTC2382-16L... |
| DC1562B-N | Linear Techn... | 17.85 $ | 1 | BOARD EVAL LTC6995-2LTC69... |
| DC1557A | Linear Techn... | 166.76 $ | 2 | BOARD DEMO FOR LT3748EMSL... |
| DC1577A | Linear Techn... | 142.8 $ | 2 | BOARD EVAL FOR LTC3576EUF... |
| DC1525A-B | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | BOARD DEMO 105MSPS LTC217... |
| DC1593A-E | Linear Techn... | 53.55 $ | 2 | BOARD DAC LTC2635-12LTC26... |
| DC1589A | Linear Techn... | 71.4 $ | 1000 | EVAL BOARD CAP CHARGER LT... |
| DC1534A-B | Linear Techn... | 35.7 $ | 2 | BOARD DAC LTC2637-12LTC26... |
| DC1575A | Linear Techn... | 35.18 $ | 1000 | DEMO BOARD FOR LTC4362LTC... |
| DC1503A-A | Linear Techn... | 35.7 $ | 1000 | EVALUATION KIT TRXR LTM28... |
| DC1540B | Linear Techn... | 142.8 $ | 2 | DEMO BOARD FOR LTC2977LTC... |
| DC1534A-A | Linear Techn... | 35.7 $ | 2 | BOARD DAC LTC2637-12LTC26... |
| DC1548A | Linear Techn... | 142.94 $ | 3 | BOARD DEMO FOR LT3757EDDL... |
| DC1562B-B | Linear Techn... | 17.85 $ | 2 | EVAL BOARD LTC6991LTC6991... |
| DC1532A-F | Linear Techn... | 142.8 $ | 5 | BOARD DEMO 25MSPS LTC2263... |
EVAL BOARD FOR ISL59532ISL59532 Crosspoi...
EVAL MODULE HEAT SYSTEMSM470R1B1M-HT Hig...
EVAL BOARD FOR V2751 48TQFPXR16V2751 UAR...
EVAL BOARD FOR XR16M654-A 80LQFPXR16M654...
EVAL BOARD FOR M2551-B 48TQFPXR16M2551 U...
EVAL BOARD FOR M2550-B 48TQFPXR16M2550 U...
DC1516A-A Datasheet/PDF