| Allicdata Part #: | DS1802E-ND |
| Manufacturer Part#: |
DS1802E |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC POT DL AUDIO TAP W/PB 20TSSOP |
| More Detail: | Digital Potentiometer 45k Ohm 2 Circuit 65 Taps Pu... |
| DataSheet: | DS1802E Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Memory Type: | Volatile |
| Base Part Number: | DS1802 |
| Supplier Device Package: | 20-TSSOP |
| Package / Case: | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ): | 400 |
| Temperature Coefficient (Typ): | 750 ppm/°C |
| Tolerance: | ±20% |
| Features: | Cascade Pin, Mute, Zero-Cross Sense |
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Series: | -- |
| Interface: | Pushbutton, Serial |
| Resistance (Ohms): | 45k |
| Number of Taps: | 65 |
| Number of Circuits: | 2 |
| Configuration: | Potentiometer |
| Taper: | Logarithmic |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Data acquisition is a term used to describe the digital metering, logging or recording of various types of data from the environment. Digital potentiometers have become important instruments in the data acquisition field. The DS1802E is an example of a digital potentiometer used for data acquisition and control. The application field and working principle of the device are discussed in this article.
The DS1802E is an 8-bit non-volatile digital potentiometer with 2 channels. It is capable of providing a wide range of resistance values from 0 to 10K ohms. The device is available in through-hole and surface mount configurations. The device is powered by a single-supply +9 to +18V voltage range and has a wide operating temperature range ranging from -40°C to +125°C. The DS1802E has 16 taps connected to two separate fixed resistors, allowing for adjustable resistance control that can be adjusted using two separate voltage control inputs.
The device is especially useful in applications where wide range resistance setting and control is required. Typical applications include power supplies, switched-mode power supply control, voltage-controlled oscillators, sensor conditioning circuits, audio filters, digital potentiometers and so on.
In terms of its working principle, the DS1802E, like all digital potentiometers, uses a resistor network and a digital word or code to produce a linear output resistance. When the code is applied to the DS1802E, a series of resistors and switches are activated. Each of these resistors changes the resistance in the circuit, which in turn results in either a decrease or an increase in current. The amount of current change depends on the number of bits in the code and the ratio of the active resistors.
The device offers excellent reliability, thanks to its non-volatile memory, which can store up to 8-bits of data. This data can be stored even when the device is not powered. The reliable programming and low power requirements come from the device’s proprietary DataHold™ technology, which uses an internal flash memory cell to store the resistance setting.
The device also offers high-precision resistance measurement, thanks to its pair of linear resistors, which are connected directly to the eight-bit digital data word. The device’s built-in linear resistor network enables precision measurement to within 1% of the target resistance values.
In addition, the device offers an adjustable step resolution, which allows for finer control over the resistance. This feature can be used to precisely adjust the device to specific resistance levels.
Finally, the device offers low power consumption and industry-leading standby power, thanks to its low-leakage wide-range termination resistors.
Overall, the DS1802E digital potentiometer is a reliable and versatile device for a wide range of data acquisition and control applications. Its 8-bit non-volatile memory, precision resistance measurement and adjustable step resolution make it ideal for applications where control accuracy and repeatability is critical.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| DS1830AU+ | Maxim Integr... | -- | 294 | IC SEQUENCER RESET PB 3.3... |
| DS1834 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC 3.3V/5V DUAL ACT LO PP... |
| DS1818R-20/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC 2.55V W/PB 20% SOT23-3... |
| DS1844-010 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DIG QUAD 10K 20-DI... |
| DS1869S-010/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC RHEOSTAT DALLAST 3V 10... |
| DS1806S-050/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DIG SEXTET 50K 20-... |
| DS1867-100+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT W/EEPROM DUAL 100K... |
| DS18S20Z+ | Maxim Integr... | -- | 5253 | SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE... |
| DS1814AR-10+T&R | Maxim Integr... | 0.48 $ | 1000 | IC MICROMON 5V W/PBRST SO... |
| DS1833Z-15 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC 4.125V HI ACT 15% SOT2... |
| DS1875T+T&R | Maxim Integr... | 2.43 $ | 5000 | IC SFP CTRLR/TRIPLEXER 38... |
| DS1846E-010+ | Maxim Integr... | -- | 67 | IC NV TRI-POT MEM MON 20T... |
| DS1809Z-W10+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DALLASTAT SGL 64POS 8S... |
| DS1844-050+ | Maxim Integr... | 3.13 $ | 111 | IC POT DIG QUAD 50K 20-DI... |
| DS1856B-050+ | Maxim Integr... | -- | 1320 | IC DGTL POT 50K 2CH 16CSB... |
| DS1845X-050/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT/MEM DUAL NV 50K 14... |
| DS1833Z-10 | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC 4.375V HI ACT 10% SOT2... |
| DS1830AU+T&R | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC SEQUENCER RESET PB 3.3... |
| DS1811-15 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC 4.13V O-D 15% TO92-3Su... |
| DS1873T+ | Maxim Integr... | 1.68 $ | 1000 | IC CTLR SFP+ ANLG LDD 28-... |
| DS1868E-010/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DGTL POT 10K 2CH 20TSS... |
| DS1831CS | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC MULTIMON 3.3/2.5V 16-S... |
| DS1814BR-5-U | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MICROMON 5V RST/WDOG S... |
| DS1864T+ | Maxim Integr... | -- | 120 | IC LASER CTRLR 1CHAN 5.5V... |
| DS1806S-050+ | Maxim Integr... | 4.4 $ | 52 | IC POT DIG SEXTET 50K 20-... |
| DS1841X | Maxim Integr... | 0.48 $ | 1000 | IC RES LOG NV I2C DGTL 10... |
| DS1868BS-100+T/R | Maxim Integr... | 1.85 $ | 1000 | IC DGTL POT 100K 2CH 16SO... |
| DS1806S-100 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DIG SEXTET 100K 20... |
| DS18S20+ | Maxim Integr... | -- | 5781 | SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE... |
| DS18B20+T&R | Maxim Integr... | -- | 6000 | SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE... |
| DS1810-5+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC 4.62V P-P 5% TO92-3Sup... |
| DS1803Z-100+T&R | Maxim Integr... | 2.33 $ | 1000 | IC POT DUAL ADDRESS 100K ... |
| DS1868S-100 | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DGTL POT 100K 2CH 16SO... |
| DS1803E-100/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DUAL ADDRESS 100K ... |
| DS1855B-050+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC RES TEMP-CNTRL 10/50K ... |
| DS1821C+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE... |
| DS1830B | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SEQUENCER RESET PB 2.5... |
| DS1836CS-10/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MICROMAN 3.3V ACT LO 1... |
| DS1831DS/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MULTIMON 3.3/2.5V WDOG... |
| DS1806E-050 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DIG SEXTET 50K 20-... |
IC DGTL POT INTERFACE 24TSSOPDigital Pot...
IC DGTL POT 4CH 50K 20QFNDigital Potenti...
IC DGTL POT 256POS 10K 20TSSOPDigital Po...
IC POT DPP 32TAP U/D SOT23-8Digital Pote...
IC POT DPP NV 32TAP U/D 8MSOPDigital Pot...
IC POT 256TAPS 5BYTES 8-MSOPDigital Pote...
DS1802E Datasheet/PDF