| Allicdata Part #: | DS1807E+-ND |
| Manufacturer Part#: |
DS1807E+ |
| Price: | $ 2.70 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC POT ADDRESS 2X AUDIO 14-TSSOP |
| More Detail: | Digital Potentiometer 45k Ohm 2 Circuit 65 Taps I²... |
| DataSheet: | DS1807E+ Datasheet/PDF |
| Quantity: | 399 |
| 1 +: | $ 2.45070 |
| 10 +: | $ 2.42361 |
Specifications
| Memory Type: | Volatile |
| Base Part Number: | DS1807 |
| Supplier Device Package: | 14-TSSOP |
| Package / Case: | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ): | 400 |
| Temperature Coefficient (Typ): | 750 ppm/°C |
| Tolerance: | ±20% |
| Features: | Mute, Selectable Address, Zero-Cross Sense |
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Series: | -- |
| Interface: | I²C |
| Resistance (Ohms): | 45k |
| Number of Taps: | 65 |
| Number of Circuits: | 2 |
| Configuration: | Potentiometer |
| Taper: | Logarithmic |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
DS1807E+ is a digital potentiometer device that is designed to provide a wide range of features to support electronic circuits. With the combination of resistance elements and logic input and output circuits, it is able to provide a wide range of resistance values in an analog voltage control mode. Digital potentiometer devices allow precise gain control and the capability to adjust linearity in the transmit and receive paths of the system. This versatile device contains 4096 steps of resolution and is able to provide a wide range of resistance values from 0Ω to 128KΩ as well as multiple switchable functions for various applications.Applications for digital potentiometers are wide and varied and include audio, video, motor control, power supplies, and heat control. The DS1807E+ has been developed to offer increased performance, simplicity and robustness for the applications requiring adjustable gain, linearity or output impedance. Its wide range of features and the ability to control the resistance in real time make it the perfect solution for general purpose circuit or system design.The DS1807E+ consists of a set of two resistors, two switchable resistor banks, two switchable outputs, and two logic controls. Each of these components interact with each other, providing a wide range of resistance values and functions. The two resistors interact to create an adjustable gain control, which can be adjusted in real time by changing one or both of the resistors. Additionally, the two resistor banks are able to switch between resistance values from 0Ω to 128KΩ, providing a wide range of resistance values to suit a variety of applications. The two switchable outputs are also capable of switching between two digital logic controls, which enables the output of either high or low voltages.The workings of the DS1807E+ are based on digital control signals supplied by an external microcontroller. These digital signals determine which of the two resistor banks is selected and the resistance values that the bank provides. Once the resistor bank is selected, the resistance value can be changed in real-time by varying the logic signals supplied to the device. The logic signals also control the two switchable outputs, which can switch between either high or low voltages as required. The DS1807E+ also contains two reference voltage inputs, which enable accurate gain-leveling of the device’s output.The DS1807E+ is a versatile and reliable digital potentiometer device, suitable for a wide range of analog circuit design processes. Its wide range of resistance values and multiple switchable functions make it perfect for motor control, power supplies, audio and video applications as well as a general purpose circuit design solution. With the help of external microcontrollers, the DS1807E+ can be controlled in real time, offering an even wider range of application possibilities.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "DS18" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| DS1830AU+ | Maxim Integr... | -- | 294 | IC SEQUENCER RESET PB 3.3... |
| DS1834 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC 3.3V/5V DUAL ACT LO PP... |
| DS1818R-20/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC 2.55V W/PB 20% SOT23-3... |
| DS1844-010 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DIG QUAD 10K 20-DI... |
| DS1869S-010/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC RHEOSTAT DALLAST 3V 10... |
| DS1806S-050/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DIG SEXTET 50K 20-... |
| DS1867-100+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT W/EEPROM DUAL 100K... |
| DS18S20Z+ | Maxim Integr... | -- | 5253 | SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE... |
| DS1814AR-10+T&R | Maxim Integr... | 0.48 $ | 1000 | IC MICROMON 5V W/PBRST SO... |
| DS1833Z-15 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC 4.125V HI ACT 15% SOT2... |
| DS1875T+T&R | Maxim Integr... | 2.43 $ | 5000 | IC SFP CTRLR/TRIPLEXER 38... |
| DS1846E-010+ | Maxim Integr... | -- | 67 | IC NV TRI-POT MEM MON 20T... |
| DS1809Z-W10+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DALLASTAT SGL 64POS 8S... |
| DS1844-050+ | Maxim Integr... | 3.13 $ | 111 | IC POT DIG QUAD 50K 20-DI... |
| DS1856B-050+ | Maxim Integr... | -- | 1320 | IC DGTL POT 50K 2CH 16CSB... |
| DS1845X-050/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT/MEM DUAL NV 50K 14... |
| DS1833Z-10 | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC 4.375V HI ACT 10% SOT2... |
| DS1830AU+T&R | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC SEQUENCER RESET PB 3.3... |
| DS1811-15 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC 4.13V O-D 15% TO92-3Su... |
| DS1873T+ | Maxim Integr... | 1.68 $ | 1000 | IC CTLR SFP+ ANLG LDD 28-... |
| DS1868E-010/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DGTL POT 10K 2CH 20TSS... |
| DS1831CS | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC MULTIMON 3.3/2.5V 16-S... |
| DS1814BR-5-U | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MICROMON 5V RST/WDOG S... |
| DS1864T+ | Maxim Integr... | -- | 120 | IC LASER CTRLR 1CHAN 5.5V... |
| DS1806S-050+ | Maxim Integr... | 4.4 $ | 52 | IC POT DIG SEXTET 50K 20-... |
| DS1841X | Maxim Integr... | 0.48 $ | 1000 | IC RES LOG NV I2C DGTL 10... |
| DS1868BS-100+T/R | Maxim Integr... | 1.85 $ | 1000 | IC DGTL POT 100K 2CH 16SO... |
| DS1806S-100 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DIG SEXTET 100K 20... |
| DS18S20+ | Maxim Integr... | -- | 5781 | SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE... |
| DS18B20+T&R | Maxim Integr... | -- | 6000 | SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE... |
| DS1810-5+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC 4.62V P-P 5% TO92-3Sup... |
| DS1803Z-100+T&R | Maxim Integr... | 2.33 $ | 1000 | IC POT DUAL ADDRESS 100K ... |
| DS1868S-100 | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DGTL POT 100K 2CH 16SO... |
| DS1803E-100/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DUAL ADDRESS 100K ... |
| DS1855B-050+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC RES TEMP-CNTRL 10/50K ... |
| DS1821C+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE... |
| DS1830B | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SEQUENCER RESET PB 2.5... |
| DS1836CS-10/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MICROMAN 3.3V ACT LO 1... |
| DS1831DS/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MULTIMON 3.3/2.5V WDOG... |
| DS1806E-050 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DIG SEXTET 50K 20-... |
Latest Products
CAT5411YI50
IC DGTL POT INTERFACE 24TSSOPDigital Pot...
ISL23448UFRZ-TK
IC DGTL POT 4CH 50K 20QFNDigital Potenti...
ISL23345WFRZ-TK
IC DGTL POT 256POS 10K 20TSSOPDigital Po...
CAT5128TBI-50GT3
IC POT DPP 32TAP U/D SOT23-8Digital Pote...
CAT5114ZI-10-GT3
IC POT DPP NV 32TAP U/D 8MSOPDigital Pot...
ISL95811WFUZ-TK
IC POT 256TAPS 5BYTES 8-MSOPDigital Pote...
DS1807E+ Datasheet/PDF