ESH106M400AH2AA Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
399-15670-ND
Manufacturer Part#:
ESH106M400AH2AA
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: KEMET
Short Description: CAP ALUM 10UF 20% 400V THRU HOLE
More Detail: 10µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial,...
DataSheet: ESH106M400AH2AA datasheetESH106M400AH2AA Datasheet/PDF
Quantity: 2916
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 2916Can Ship Immediately
Specifications
Polarization: Polar
Package / Case: Radial, Can
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 0.669" (17.00mm)
Size / Dimension: 0.394" Dia (10.00mm)
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Ripple Current @ High Frequency: 128mA @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency: 80mA @ 120Hz
Applications: General Purpose
Ratings: --
Series: ESH
Operating Temperature: -25°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance): --
Voltage - Rated: 400V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 10µF