FM24CL64B-DGTR Allicdata Electronics
FM24CL64B-DGTR Integrated Circuits (ICs)
Allicdata Part #:
428-4033-2-ND
Manufacturer Part#:
FM24CL64B-DGTR
Product Category:
Integrated Circuits (ICs)
Manufacturer: Cypress Semiconductor Corp
Short Description: IC FRAM 64K I2C 1MHZ 8TDFN
More Detail: FRAM (Ferroelectric RAM) Memory IC 64Kb (8K x 8) I...
DataSheet: FM24CL64B-DGTR datasheetFM24CL64B-DGTR Datasheet/PDF
Quantity: 3000
Stock 3000Can Ship Immediately
Specifications
Write Cycle Time - Word, Page: --
Base Part Number: FM24CL64
Supplier Device Package: 8-TDFN (4x4.5)
Package / Case: 8-WDFN Exposed Pad
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply: 2.7 V ~ 3.6 V
Memory Interface: I²C
Access Time: 550ns
Series: F-RAM™
Clock Frequency: 1MHz
Memory Size: 64Kb (8K x 8)
Technology: FRAM (Ferroelectric RAM)
Memory Format: FRAM
Memory Type: Non-Volatile
Part Status: Active
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
The FM24CL64B-DGTR is an 8-pin SOIC, low voltage serial F-RAM device. Its low operating voltage of 1.6 to 3.6V and tiny form factor makes it ideal for use in embedded systems, especially those subject to harsh environmental conditions. It offers non-volatile storage with high endurance, low power, and fast read/write cycles at 24MHz.
The FM24CL64B-DGTR is extremely reliable and durable, with high endurance of up to 10 trillion write cycles per byte. It is also incredibly power-efficient, consuming only 2.7 µA in power-down mode, and is capable of operating from 1.6V to 3.6V. This makes it an ideal choice for use in battery-powered applications.