| Allicdata Part #: | FM93CS46N-ND |
| Manufacturer Part#: |
FM93CS46N |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Short Description: | IC EEPROM 1K SPI 1MHZ 8DIP |
| More Detail: | EEPROM Memory IC 1Kb (64 x 16) SPI 1MHz 8-DIP |
| DataSheet: | FM93CS46N Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Memory Type: | Non-Volatile |
| Memory Format: | EEPROM |
| Technology: | EEPROM |
| Memory Size: | 1Kb (64 x 16) |
| Clock Frequency: | 1MHz |
| Write Cycle Time - Word, Page: | 10ms |
| Memory Interface: | SPI |
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 8-DIP |
| Base Part Number: | FM93CS46 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
FM93CS46N is a low cost, hardware encryption module that applies to secure identification and authentication. It is a non-volatile memory, which is widely used in contactless smart identification applications, including access control system, payment system and others. In addition, it is also suitable for use in access control, card-to-host authentication and secure communication interface areas.
The FM93CS46N memory is organized as an 8K single port ored multiplexed EEPROM. The memory can be divided into segments with individual read, write and Individual Segment Protection. The memory has a small package size and is suitable for space-saving and low power applications.The memory of the FM93CS46N chip is organized as an 8K single port ored multiplexed EEPROM.
FM93CS46N Working Principle
FM93CS46N is designed with multiple security features and standards, including secure write protection, secure access control, and integrated anti-reverse engineering features. The secure write protection consists of a logic bridge that disconnects the data inputs from the device after power is turned off, preventing uncontrolled ESD has been established. Furthermore, the secure access control is used to prevent unauthorized entities from tampering with the EEPROM memory.
In addition, the integrated anti-reverse engineering features protect the chip from physical probes or attacks. The chip will detect external attempts to read the EEPROM content or bypass the write protection and then erase the memory. This provides a strong layer of hardware safeguards against malicious manipulation of the chip from outside sources.
FM93CS46N Application Field
FM93CS46N can be used for required authentication, database security, identification and access control. It is widely used in contactless smart card applications such as public transportation, access control, student cards, and financial application. The security features and highly secure write protection make the chip the ideal solution for applications that require secure identification and authentication.
FM93CS46N is also being used in automotive and automotive components field, especially in ESCL applications. Such electronic systems require a secure, reliable, secure and power saving memory solution and FM93CS46N can offer solutions to meet these requirements.
Furthermore, it is also used in wireless technologies and RFID tags. The FM93CS46N offers secure write protection and secure access control to make sure the content stored in the RFID tags are not tampered with. This makes it suitable for use in secure wireless applications such as door entry systems, attendance systems, animal identification and more.
Conclusion
The FM93CS46N is a secure, low cost, hardware encryption module that is widely used in contactless smart identification applications. It can be used for required authentication, database security, identification and access control. Furthermore, it is also used in automotive, automotive components and wireless technologies, especially in ESCL applications. The FM93CS46N offers secure write protection and secure access control, making it suitable for secure applications which require authentication.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| FM93CS46N | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC EEPROM 1K SPI 1MHZ 8DI... |
| FM93C66M8 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC EEPROM 4K SPI 1MHZ 8SO... |
| FM93CS56LM8 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC EEPROM 2K SPI 250KHZ 8... |
| FM93C56N | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC EEPROM 2K SPI 1MHZ 8DI... |
| FM93C06EN | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC EEPROM 256 SPI 1MHZ 8D... |
| FM93C46LN | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC EEPROM 1K SPI 250KHZ 8... |
| FM93C46N | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC EEPROM 1K SPI 1MHZ 8DI... |
| FM93CS66N | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC EEPROM 4K SPI 1MHZ 8DI... |
| FM93C06M8 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC EEPROM 256 SPI 1MHZ 8S... |
| FM93CS46M8 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC EEPROM 1K SPI 1MHZ 8SO... |
| FM93C46ALM8 | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC EEPROM 1K SPI 250KHZ 8... |
| FM93C66N | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC EEPROM 4K SPI 1MHZ 8DI... |
| FM93C66EN | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC EEPROM 4K SPI 1MHZ 8DI... |
| FM93CS56M8 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC EEPROM 2K SPI 1MHZ 8SO... |
| FM93C46EN | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC EEPROM 1K SPI 1MHZ 8DI... |
| FM93C46EM8 | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC EEPROM 1K SPI 1MHZ 8SO... |
| FM93C66LMT8 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC EEPROM 4K SPI 250KHZ 8... |
| FM93C06N | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC EEPROM 256 SPI 1MHZ 8D... |
| FM93CS56LN | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC EEPROM 2K SPI 1MHZ 8DI... |
| FM93C46M8 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC EEPROM 1K SPI 1MHZ 8SO... |
| FM93C56M8 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC EEPROM 2K SPI 1MHZ 8SO... |
| FM93CS66LM8 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC EEPROM 4K SPI 250KHZ 8... |
| FM93C86AM8 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC EEPROM 16K SPI 1MHZ 8S... |
| FM93C46LM8 | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC EEPROM 1K SPI 250KHZ 8... |
IC DRAM 32G 1866MHZ FBGASDRAM - Mobile L...
LPDDR3 6G DIE 192MX32Memory IC
IC DRAM 24G 1866MHZ FBGASDRAM - Mobile L...
IC SRAM 128K PARALLEL 84PLCCSRAM - Dual ...
IC SRAM 16K PARALLEL 52PLCCSRAM - Dual P...
IC SRAM 512K PARALLEL 100TQFPSRAM - Dual...
FM93CS46N Datasheet/PDF