| Allicdata Part #: | FMF200FRF73-300K-ND |
| Manufacturer Part#: |
FMF200FRF73-300K |
| Price: | $ 0.02 |
| Product Category: | Resistors |
| Manufacturer: | Yageo |
| Short Description: | RES MF 2W 1% AXIAL |
| More Detail: | 300 kOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Flame... |
| DataSheet: | FMF200FRF73-300K Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 5000 +: | $ 0.01951 |
| Series: | FMF |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 300 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 2W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Flame Proof, Safety |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm) |
| Height - Seated (Max): | -- |
| Number of Terminations: | 2 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Through hole resistors refer to resistors with leads extending from both sides of the resistor. This type of resistor is the most commonly used because it is easy to mount and has excellent stability. FMF200FRF73-300K is a type of through hole resistor that is widely used in various fields.The FMF200FRF73-300K resistor is a type of metal oxide film resistor. This type of resistor is made using a high-temperature sintering technique that applies a metal oxide film to a ceramic substrate and encases it in a metal housing. It is characterized by its low thermal resistance, good temperature stability, and low noise. The FMF200FRF73-300K has a maximum power rating of 300K, low temperature coefficient of resistance (TCR), and high voltage ratings of 200V.The FMF200FRF73-300K is widely used in a variety of applications such as automotive electronics, medical, industrial electronics, home appliances and other electronic devices. It is used in circuits as a voltage-divider, current limiting resistor, and reference resistor. For example, in automotive electronics, it is used to control the speed and to regulate the temperature of the engine. In medical applications, it is used as a feedback resistor in various medical equipment.The working principle of the FMF200FRF73-300K is simple. It works by limiting the current that flows through it. This is done by varying the width of the resistor, thereby changing the amount of electrical resistance it has. The greater the resistance, the more current will be required to pass through the circuit and the less current will be supplied to the device. The result is that the voltage applied to the device is limited and the current is reduced.In summary, FMF200FRF73-300K is a type of through hole resistor that is widely used in various fields. It is made using a high-temperature sintering technique that applies a metal oxide film to a ceramic substrate and encased in a metal housing. It has a maximum power rating of 300K and low temperature coefficient of resistance. It is used in circuits as a voltage-divider, current limiting resistor, and reference resistor. The working principle is simple and it limits the current passing through it by varying the width of the resistor and changing its resistance.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| FMF200FRE73-1K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL1 kOhms... |
| FMF200FRF73-11K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL11 kOhm... |
| FMF200FRF73-9R1 | Yageo | 0.04 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL9.1 Ohm... |
| FMF200FRF73-300K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL300 kOh... |
| FMF200FTF73-300K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL300 kOh... |
| FMF200FRE73-120K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL120 kOh... |
| FMF200FRE73-150K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL150 kOh... |
| FMF200FRE73-180R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL180 Ohm... |
| FMF200FRE73-33K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL33 kOhm... |
| FMF200FRF73-240R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL240 Ohm... |
| FMF200FTF73-15R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL15 Ohms... |
| FMF200FTF73-68R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL68 Ohms... |
| FMF200FTF73-82R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL82 Ohms... |
| FMF200FRF73-1M6 | Yageo | 0.04 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL1.6 MOh... |
| FMF200FRE73-16R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL16 Ohms... |
| FMF200FRE73-620R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL620 Ohm... |
| FMF200FRF73-390K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL390 kOh... |
| FMF200FRF73-6K8 | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL6.8 kOh... |
| FMF200FTF73-30K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL30 kOhm... |
| FMF200FRE73-150R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL150 Ohm... |
| FMF200FRE73-27K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL27 kOhm... |
| FMF200FRE73-2K7 | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL2.7 kOh... |
| FMF200FRF73-8R2 | Yageo | 0.04 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL8.2 Ohm... |
| FMF200FRE73-15R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL15 Ohms... |
| FMF200FTF73-620K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL620 kOh... |
| FMF200FRE73-820K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL820 kOh... |
| FMF200FTF73-100R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL100 Ohm... |
| FMF200FTF73-16R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL16 Ohms... |
| FMF200FTF73-24R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL24 Ohms... |
| FMF200FTF73-560R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL560 Ohm... |
| FMF200FRE73-10R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL10 Ohms... |
| FMF200FTF73-16K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL16 kOhm... |
| FMF200FRF73-200R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL200 Ohm... |
| FMF200FRF73-3K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL3 kOhms... |
| FMF200FTE52-100K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL100 kOh... |
| FMF200FTF73-1K3 | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL1.3 kOh... |
| FMF200FTF73-560K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL560 kOh... |
| FMF200FRF73-2K4 | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL2.4 kOh... |
| FMF200FTF73-2K2 | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL2.2 kOh... |
| FMF200FRF73-430K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL430 kOh... |
RES WW 7W 5% TH68 kOhms 5% 7W Through Ho...
RES WW 7W 5% TH1.3 Ohms 5% 7W Through Ho...
RES 24.9 OHM 1/4W 1% AXIAL24.9 Ohms 1% 0...
RES 2.8 OHM 3W 0.5% WW AXIAL2.8 Ohms 0.5...
RES 750K OHM 1/4W 1% AXIAL750 kOhms 1% 0...
RES 340 OHM 1W 1% WW AXIAL340 Ohms 1% 1W...
FMF200FRF73-300K Datasheet/PDF