| Allicdata Part #: | FMF200FRF73-9R1-ND |
| Manufacturer Part#: |
FMF200FRF73-9R1 |
| Price: | $ 0.04 |
| Product Category: | Resistors |
| Manufacturer: | Yageo |
| Short Description: | RES MF 2W 1% AXIAL |
| More Detail: | 9.1 Ohms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Flame ... |
| DataSheet: | FMF200FRF73-9R1 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 5000 +: | $ 0.03493 |
| Series: | FMF |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 9.1 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 2W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Flame Proof, Safety |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm) |
| Height - Seated (Max): | -- |
| Number of Terminations: | 2 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Through Hole Resistors
The FMF200FRF73-9R1 is a through-hole resistor that belongs to a family of resistors designed for mounting in a circuit board or on a printed circuit board. This type of resistor is useful for achieving precise images and for high-power applications when used with other components like capacitors and diodes. It is designed to be reliable and durable.
Application Field
Through-hole resistors are used in a variety of applications and industrial markets, such as aerospace, medical electronics, consumer electronics and automotive. They are an important element in the design of audio signal paths, radio-frequency projects and instrumentation applications. They are also used for in-circuit protection and current-limiting applications. The FMF200FRF73-9R1 is used in high frequency and high-voltage applications.
Working Principle
A through-hole resistor works by creating resistance in a circuit. It does this by using a metal element, generally of nickel-chrome or nickel-titanium, that has either a positive or negative resistance. As current flows through the resistor, it creates a voltage drop, thus limiting the current in the circuit. The resistor size and wattage of the resistor determines the exact amount of the voltage drop. The resistance value is usually printed on the resistor or it can be measured by an ohmmeter.
The FMF200FRF73-9R1 is designed for use in higher voltage and high frequency applications. The resistor is constructed of a nickel-chrome or nickel-titanium element and is rated at 200 ohms. It is encased in epoxy with a ceramic package, making it more durable and providing better heat dissipation. The low-noise characteristics also make it ideal for use in audio applications.
Through-hole resistors are used in a variety of applications and are an important part of any circuit design. The FMF200FRF73-9R1 is a reliable resistor that is designed for use in high voltage and high frequency applications. It is a reliable component that is designed to provide reliable performance in a variety of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| FMF200FRE73-1K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL1 kOhms... |
| FMF200FRF73-11K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL11 kOhm... |
| FMF200FRF73-9R1 | Yageo | 0.04 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL9.1 Ohm... |
| FMF200FRF73-300K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL300 kOh... |
| FMF200FTF73-300K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL300 kOh... |
| FMF200FRE73-120K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL120 kOh... |
| FMF200FRE73-150K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL150 kOh... |
| FMF200FRE73-180R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL180 Ohm... |
| FMF200FRE73-33K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL33 kOhm... |
| FMF200FRF73-240R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL240 Ohm... |
| FMF200FTF73-15R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL15 Ohms... |
| FMF200FTF73-68R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL68 Ohms... |
| FMF200FTF73-82R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL82 Ohms... |
| FMF200FRF73-1M6 | Yageo | 0.04 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL1.6 MOh... |
| FMF200FRE73-16R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL16 Ohms... |
| FMF200FRE73-620R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL620 Ohm... |
| FMF200FRF73-390K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL390 kOh... |
| FMF200FRF73-6K8 | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL6.8 kOh... |
| FMF200FTF73-30K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL30 kOhm... |
| FMF200FRE73-150R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL150 Ohm... |
| FMF200FRE73-27K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL27 kOhm... |
| FMF200FRE73-2K7 | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL2.7 kOh... |
| FMF200FRF73-8R2 | Yageo | 0.04 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL8.2 Ohm... |
| FMF200FRE73-15R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL15 Ohms... |
| FMF200FTF73-620K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL620 kOh... |
| FMF200FRE73-820K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL820 kOh... |
| FMF200FTF73-100R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL100 Ohm... |
| FMF200FTF73-16R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL16 Ohms... |
| FMF200FTF73-24R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL24 Ohms... |
| FMF200FTF73-560R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL560 Ohm... |
| FMF200FRE73-10R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL10 Ohms... |
| FMF200FTF73-16K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL16 kOhm... |
| FMF200FRF73-200R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL200 Ohm... |
| FMF200FRF73-3K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL3 kOhms... |
| FMF200FTE52-100K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL100 kOh... |
| FMF200FTF73-1K3 | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL1.3 kOh... |
| FMF200FTF73-560K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL560 kOh... |
| FMF200FRF73-2K4 | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL2.4 kOh... |
| FMF200FTF73-2K2 | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL2.2 kOh... |
| FMF200FRF73-430K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL430 kOh... |
RES WW 7W 5% TH68 kOhms 5% 7W Through Ho...
RES WW 7W 5% TH1.3 Ohms 5% 7W Through Ho...
RES 24.9 OHM 1/4W 1% AXIAL24.9 Ohms 1% 0...
RES 2.8 OHM 3W 0.5% WW AXIAL2.8 Ohms 0.5...
RES 750K OHM 1/4W 1% AXIAL750 kOhms 1% 0...
RES 340 OHM 1W 1% WW AXIAL340 Ohms 1% 1W...
FMF200FRF73-9R1 Datasheet/PDF