| Allicdata Part #: | FMF200FTE52-100K-ND |
| Manufacturer Part#: |
FMF200FTE52-100K |
| Price: | $ 0.02 |
| Product Category: | Resistors |
| Manufacturer: | Yageo |
| Short Description: | RES MF 2W 1% AXIAL |
| More Detail: | 100 kOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Flame... |
| DataSheet: | FMF200FTE52-100K Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 5000 +: | $ 0.01951 |
| Series: | FMF |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 100 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 2W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Flame Proof, Safety |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm) |
| Height - Seated (Max): | -- |
| Number of Terminations: | 2 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Through Hole Resistors
Through Hole Resistors have been used for many years in electronic devices due to their small size and durability. In more recent years, advances in technology have made it easier to design and manufacture them with better performance in a variety of applications while maintaining a small form factor.
The FMF200FTE52-100K is a through-hole resistor that has been rated for a maximum power dissipation of 0.5 Watts, with operating temperature range of -55°C to +125°C. It features a 4-pin axially symmetric TO-220 package for superior thermal management and temperature stability.
Application Field
The FMF200FTE52-100K has a wide range of uses, particularly in high-frequency, high-power, and temperature-sensitive applications. It can be used in a variety of audio applications, such as car audio systems, home stereo systems, and amplifiers. It can also be used for power supplies and other DC applications, as its low resistance makes it ideal for high-current applications.
Due to its high-power capabilities, the FMF200FTE52-100K is also a great choice for industrial and motor applications, as it is able to handle the power requirements of high-voltage and high-current motors. In addition, its operating temperature range makes it suitable for use in high-temperature environments such as automotive applications. The FMF200FTE52-100K is a popular choice for high-power lighting applications, as its low resistance allows for high-intensity lighting with less power consumption.
Working Principle
The FMF200FTE52-100K is a surface-mount resistor that features a 4-pin axially symmetric TO-220 package. This package is designed to both manage thermal dissipation and provide electrical insulation of the component. The resistor is composed of a carbon film element which is coated with a protective layer of epoxy to provide durable and reliable performance.
The resistor has a high maximum power dissipation of 0.5 watts, and its resistance range is from 10Ω to 100KΩ. It has an operating temperature range of -55°C to +125°C, and it has an impedance tolerance range of ±5%. The FMF200FTE52-100K has an excellent long-term stability, with its value remaining within tolerance even after being subjected to repeated power cycling.
Conclusion
The FMF200FTE52-100K is a through-hole resistor that is suitable for a wide range of applications. It features a small 4-pin axially symmetric TO-220 package design for superior thermal management and temperature stability, and it has an impressive maximum power dissipation of 0.5 Watts. Its low resistance and wide operating temperature range makes it suitable for many high-power and temperature-sensitive applications, such as car audio systems, power supplies, motors, and high-intensity lighting. It is also highly reliable, with its value remaining within tolerance even after being subjected to power cycling.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| FMF200FRE73-1K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL1 kOhms... |
| FMF200FRF73-11K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL11 kOhm... |
| FMF200FRF73-9R1 | Yageo | 0.04 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL9.1 Ohm... |
| FMF200FRF73-300K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL300 kOh... |
| FMF200FTF73-300K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL300 kOh... |
| FMF200FRE73-120K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL120 kOh... |
| FMF200FRE73-150K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL150 kOh... |
| FMF200FRE73-180R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL180 Ohm... |
| FMF200FRE73-33K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL33 kOhm... |
| FMF200FRF73-240R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL240 Ohm... |
| FMF200FTF73-15R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL15 Ohms... |
| FMF200FTF73-68R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL68 Ohms... |
| FMF200FTF73-82R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL82 Ohms... |
| FMF200FRF73-1M6 | Yageo | 0.04 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL1.6 MOh... |
| FMF200FRE73-16R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL16 Ohms... |
| FMF200FRE73-620R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL620 Ohm... |
| FMF200FRF73-390K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL390 kOh... |
| FMF200FRF73-6K8 | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL6.8 kOh... |
| FMF200FTF73-30K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL30 kOhm... |
| FMF200FRE73-150R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL150 Ohm... |
| FMF200FRE73-27K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL27 kOhm... |
| FMF200FRE73-2K7 | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL2.7 kOh... |
| FMF200FRF73-8R2 | Yageo | 0.04 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL8.2 Ohm... |
| FMF200FRE73-15R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL15 Ohms... |
| FMF200FTF73-620K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL620 kOh... |
| FMF200FRE73-820K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL820 kOh... |
| FMF200FTF73-100R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL100 Ohm... |
| FMF200FTF73-16R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL16 Ohms... |
| FMF200FTF73-24R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL24 Ohms... |
| FMF200FTF73-560R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL560 Ohm... |
| FMF200FRE73-10R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL10 Ohms... |
| FMF200FTF73-16K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL16 kOhm... |
| FMF200FRF73-200R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL200 Ohm... |
| FMF200FRF73-3K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL3 kOhms... |
| FMF200FTE52-100K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL100 kOh... |
| FMF200FTF73-1K3 | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL1.3 kOh... |
| FMF200FTF73-560K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL560 kOh... |
| FMF200FRF73-2K4 | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL2.4 kOh... |
| FMF200FTF73-2K2 | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL2.2 kOh... |
| FMF200FRF73-430K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL430 kOh... |
RES WW 7W 5% TH68 kOhms 5% 7W Through Ho...
RES WW 7W 5% TH1.3 Ohms 5% 7W Through Ho...
RES 24.9 OHM 1/4W 1% AXIAL24.9 Ohms 1% 0...
RES 2.8 OHM 3W 0.5% WW AXIAL2.8 Ohms 0.5...
RES 750K OHM 1/4W 1% AXIAL750 kOhms 1% 0...
RES 340 OHM 1W 1% WW AXIAL340 Ohms 1% 1W...
FMF200FTE52-100K Datasheet/PDF