| Allicdata Part #: | FMF200FTF73-620K-ND |
| Manufacturer Part#: |
FMF200FTF73-620K |
| Price: | $ 0.02 |
| Product Category: | Resistors |
| Manufacturer: | Yageo |
| Short Description: | RES MF 2W 1% AXIAL |
| More Detail: | 620 kOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Flame... |
| DataSheet: | FMF200FTF73-620K Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 5000 +: | $ 0.01951 |
| Series: | FMF |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 620 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 2W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Flame Proof, Safety |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm) |
| Height - Seated (Max): | -- |
| Number of Terminations: | 2 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The FMF200FTF73-620K Through Hole Resistors application field and working principle is a vital topic of discussion for electrical engineers. Through Hole Resistors, also known as "through-hole component", are resistors that are mounted in holes drilled through a printed circuit board (PCB). These components provide excellent insulation protection while still providing efficient power dissipation and reliable operation. Through Hole Resistors are commonly used in the manufacture of thick-film electronic components and devices.
The FMF200FTF73-620K Through Hole Resistor is a specific series of resistors designed for through hole applications. It is manufactured by Fujitsu Components of Japan and is available in a variety of sizes and shapes. The FMF200FTF73-620K is a low value resistor usually ranging from 100 ohms to 1k ohms.
The working principle of a through hole resistor lies in its method of construction. There is a soldered lead that sits directly in the hole. The resistor is then placed in the hole and the electrical current is directed through its resistor element. This element can be ceramic, carbon film or metal film. The resistance value of the resistor depends on the material and its thickness.
The FMF200FTF73-620K Through Hole Resistor is commonly used in many applications including consumer electronics, automotive and general industrial applications. It has a wide operating temperature range, good thermal characteristics and good stability. It is primarily used as a load resistor, power divider, and current limit device. Other applications of these resistors include telephone and modem line protection, commercial product protection, power supply and line regulation, signal line protection, and audio filtering.
In general, the FMF200FTF73-620K Through Hole Resistors are highly reliable, cost effective and stable components for many through hole applications. With the advancements in technology, many more complex devices and circuitry are available and the need for more complex resistors has grown exponentially. This makes the FMF200FTF73-620K Through Hole Resistor an important piece of electronics.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| FMF200FRE73-1K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL1 kOhms... |
| FMF200FRF73-11K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL11 kOhm... |
| FMF200FRF73-9R1 | Yageo | 0.04 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL9.1 Ohm... |
| FMF200FRF73-300K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL300 kOh... |
| FMF200FTF73-300K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL300 kOh... |
| FMF200FRE73-120K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL120 kOh... |
| FMF200FRE73-150K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL150 kOh... |
| FMF200FRE73-180R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL180 Ohm... |
| FMF200FRE73-33K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL33 kOhm... |
| FMF200FRF73-240R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL240 Ohm... |
| FMF200FTF73-15R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL15 Ohms... |
| FMF200FTF73-68R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL68 Ohms... |
| FMF200FTF73-82R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL82 Ohms... |
| FMF200FRF73-1M6 | Yageo | 0.04 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL1.6 MOh... |
| FMF200FRE73-16R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL16 Ohms... |
| FMF200FRE73-620R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL620 Ohm... |
| FMF200FRF73-390K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL390 kOh... |
| FMF200FRF73-6K8 | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL6.8 kOh... |
| FMF200FTF73-30K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL30 kOhm... |
| FMF200FRE73-150R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL150 Ohm... |
| FMF200FRE73-27K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL27 kOhm... |
| FMF200FRE73-2K7 | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL2.7 kOh... |
| FMF200FRF73-8R2 | Yageo | 0.04 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL8.2 Ohm... |
| FMF200FRE73-15R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL15 Ohms... |
| FMF200FTF73-620K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL620 kOh... |
| FMF200FRE73-820K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL820 kOh... |
| FMF200FTF73-100R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL100 Ohm... |
| FMF200FTF73-16R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL16 Ohms... |
| FMF200FTF73-24R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL24 Ohms... |
| FMF200FTF73-560R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL560 Ohm... |
| FMF200FRE73-10R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL10 Ohms... |
| FMF200FTF73-16K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL16 kOhm... |
| FMF200FRF73-200R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL200 Ohm... |
| FMF200FRF73-3K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL3 kOhms... |
| FMF200FTE52-100K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL100 kOh... |
| FMF200FTF73-1K3 | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL1.3 kOh... |
| FMF200FTF73-560K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL560 kOh... |
| FMF200FRF73-2K4 | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL2.4 kOh... |
| FMF200FTF73-2K2 | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL2.2 kOh... |
| FMF200FRF73-430K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 2W 1% AXIAL430 kOh... |
RES WW 7W 5% TH68 kOhms 5% 7W Through Ho...
RES WW 7W 5% TH1.3 Ohms 5% 7W Through Ho...
RES 24.9 OHM 1/4W 1% AXIAL24.9 Ohms 1% 0...
RES 2.8 OHM 3W 0.5% WW AXIAL2.8 Ohms 0.5...
RES 750K OHM 1/4W 1% AXIAL750 kOhms 1% 0...
RES 340 OHM 1W 1% WW AXIAL340 Ohms 1% 1W...
FMF200FTF73-620K Datasheet/PDF