| Allicdata Part #: | IRKT136/08-ND |
| Manufacturer Part#: |
IRKT136/08 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Short Description: | SCR DBL HISCR 800V 135A INTAPAK |
| More Detail: | SCR Module 800V 300A Series Connection - SCR/Diode... |
| DataSheet: | IRKT136/08 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
Specifications
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 300A |
| Base Part Number: | KT136 |
| Package / Case: | INT-A-PAK (3 + 4) |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 200mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 3200A, 3360A |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 150mA |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 2.5V |
| Series: | -- |
| Current - On State (It (AV)) (Max): | 135A |
| Voltage - Off State: | 800V |
| Number of SCRs, Diodes: | 1 SCR, 1 Diode |
| Structure: | Series Connection - SCR/Diode |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
IRKT136/08 Application Field and Working Principle
Thyristors, also known as silicon controlled rectifiers (SCRs), are semiconductor switches modeled after rectifiers. Because thyristors can control and switch electric power, they are commonly used in electronic circuits. In particular, the IRKT136/08 thyristor module is commonly used as a power switch in electrical or electronic-based applications. This article will discuss the application field of the IRKT136/08 silicon controlled rectifier and its working principle.Application Field of the IRKT136/08 SCR
The IRKT136/08 thyristor module is an ideal solution for a variety of motor and electric power control applications. It is used in power control systems to ensure uninterrupted power supply to these systems. IRKT136/08 modules are used in electric motor speed controller/regulator systems where they are used to prevent power fluctuations and offer reliable motor control.The IRKT136/08 thyristor module is also used in electric heating panels, adjustable electric load breakers, and inverter systems. Furthermore, IRKT136/08 modules are widely used in the manufacturing, transportation, and communication the sector for their power processing capabilities.Working Principle of the IRKT136/08 SCR
The IRKT136/08 thyristor module has a unique four-layer structure consisting of two P-type and two N-type semiconductor layers. This two-directional design allows for the efficient regulation of electric current and power. The four layers are connected to two gate terminals and two cathode terminals, which allow for easy control.The working principle of the IRKT136/08 thyristor is based on the principle of positive operation. When a positive voltage is applied to the gate terminals, a portion of the electric current is directed to the SCR. This activates the thyristor, allowing electric current to flow through it. When the load discharge is finished and the positive voltage is removed, the thyristor is then reversed and the current is stopped. The IRKT136/08 SCR module can operate over a wide range of temperatures. Its rated current is up to 108 Amps, while its rated voltage is up to 600 Volts. The device has a high power dissipation of up to 1200 Watts, making it ideal for a variety of electric power control applications.Conclusion
The IRKT136/08 thyristor module is an ideal solution for electric power control applications. Its four-layer semiconductor structure combined with two gate terminals and two cathode terminals allows for safe and efficient regulation of electric current and power. The device has a rated current of up to 108 Amps and a rated voltage up to 600 Volts, making it suitable for a variety of motor and automatic power control systems. Furthermore, its 1200 Watts power dissipation capacity allows for long-term operation in a high-temperature environment.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "IRKT" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| IRKT42/10A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL 2SCR 1000V 40A AD... |
| IRKT71/14A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL 2SCR 1400V 75A AD... |
| IRKT162/16 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1600V 160A ... |
| IRKT142/08 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 800V 140A I... |
| IRKT27/06A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 600V 25A AD... |
| IRKT42/06A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL 2SCR 600V 40A ADD... |
| IRKT92/14A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL 2SCR 1400V 90A AD... |
| IRKT105/12A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1200V 105A ... |
| IRKT57/06A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL 2SCR 600V 55A ADD... |
| IRKT26/08A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 800V 27A AD... |
| IRKT71/06A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL 2SCR 600V 75A ADD... |
| IRKT72/12A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL 2SCR 1200V 70A AD... |
| IRKT106/14A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1400V 105A ... |
| IRKT92/08A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL 2SCR 800V 90A ADD... |
| IRKT26/06A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 600V 27A AD... |
| IRKT42/12A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL 2SCR 1200V 40A AD... |
| IRKT106/12A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1200V 105A ... |
| IRKT26/12A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1200V 27A A... |
| IRKT41/14A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL 2SCR 1400V 45A AD... |
| IRKT162/12 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1200V 160A ... |
| IRKT136/14 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1400V 135A ... |
| IRKT41/08A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL 2SCR 800V 45A ADD... |
| IRKT92/12A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL 2SCR 1200V 90A AD... |
| IRKT105/06A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 600V 105A A... |
| IRKT91/14A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL 2SCR 1400V 95A AD... |
| IRKT105/08A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 800V 105A A... |
| IRKT56/04A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL 2SCR 400V 60A ADD... |
| IRKT92/10A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL 2SCR 1000V 90A AD... |
| IRKT56/08A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL 2SCR 800V 60A ADD... |
| IRKT142/12 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1200V 140A ... |
| IRKT57/08A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL 2SCR 800V 55A ADD... |
| IRKT136/08 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 800V 135A I... |
| IRKT105/16A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1600V 105A ... |
| IRKT71/08A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL 2SCR 800V 75A ADD... |
| IRKT57/14A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL 2SCR 1400V 55A AD... |
| IRKT42/16A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL 2SCR 1600V 40A AD... |
| IRKT41/10A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL 2SCR 1000V 45A AD... |
| IRKT27/10A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1000V 25A A... |
| IRKT27/16A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1600V 25A A... |
| IRKT71/12A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL 2SCR 1200V 75A AD... |
Latest Products
T1800N42TOFPRXPSA1
SCR MODULE 4200V 2820A DO200AESCR Module...
TD240N32KOFHPSA1
SCR MODULE 3800V 700A MODULESCR Module 3...
T9G0201003DH
SCR PHASE CTRL MOD 2000V 1000ASCR Module...
VS-VSKH230-16PBF
MODULE DIODE 230A MAGN-A-PAKSCR Module 1...
MCD224-20IO1
MOD THYRISTOR/DIODE 2000V Y1-CUSCR Modul...
T160N18BOFXPSA1
SCR MODULE 1900V 300A NONSTANDSCR Module...
IRKT136/08 Datasheet/PDF