| Allicdata Part #: | LT3519EMS#PBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LT3519EMS#PBF |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC LED DRIVER RGLTR DIM 16MSOP |
| More Detail: | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator SEPIC, Step... |
| DataSheet: | LT3519EMS#PBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage - Supply (Max): | 30V |
| Base Part Number: | LT3519 |
| Supplier Device Package: | 16-MSOP |
| Package / Case: | 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Applications: | Lighting |
| Dimming: | Analog, PWM |
| Frequency: | 400kHz |
| Current - Output / Channel: | 750mA (Switch) |
| Voltage - Output: | -- |
| Series: | -- |
| Voltage - Supply (Min): | 3V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Topology: | SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) |
| Type: | DC DC Regulator |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
PMIC - LED Drivers
LT3519EMS#PBF LED drivers provide superior performance in various lighting applications. Featuring an integrated PWM dimming circuit and robust protection features, the drivers guarantee reliable operation of LED systems. It offers up to 400mA of constant current output with precision accuracy of 2% for all output current levels.
The LT3519EMS#PBF features a wide input voltage range of 3.0V to 30V, providing an exceptional design flexibility. Operating from a wide input voltage range, it enables a single LT3519EMS#PBF to power multiple LED strings in series, eliminating the need for multiple power supplies.
Features and Benefits of LT3519EMS#PBF LED Drivers
- Wide input voltage range (3.0V to 30V)
- Integrated PWM dimming circuit
- Up to 400mA of constant current output
- Small and thin TSSOP-16 and TQFN-16 packages
- Minimum external component count
- Excellent efficiency and thermal performance
Applications
- LED Backlighting for LCD and TV Monitors
- LED Lighting for Automotive, Industrial and General Lighting Applications
- General Purpose Constant Current Regulators
Working Principle
The LT3519EMS#PBF LED driver consists of an internal switching regulator, a dimming control circuit, and a power MOSFET. When the power switch is enabled, output current is provided by the regulator and accurately monitored by the external current sense resistor. By varying the voltages on the ENABLE and DIM pins, the dimming circuit will adjust the current level to various levels, allowing for smooth dimming of the LED load.
The internal switching regulator provides a regulated output voltage that is lower than the input voltage. The voltage across thefeedback resistor sets the output current to a level determined by an external resistor connected between the FB and GND pins. This current is supplied to the load through a MOSFET switch connected to the output.
The LT3519EMS#PBF includes two dimming control pins, ENABLE and DIM. ENABLE allows the user to turn the device on and off, while DIM serves as an input for a PWM signal. The duty cycle of the PWM signal is monitored by an internal circuit, which varies the peak current in the inductor to produce pulse width modulation (PWM) of the output current. This PWM output current can be used to vary the intensity of the LED load.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LT3570IFE#PBF | Linear Techn... | 5.29 $ | 296 | IC REG BUCK/BST/LINEAR 20... |
| LT3514IFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.62 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2A/1A 24T... |
| LT3517HUF#PBF | Linear Techn... | 5.27 $ | 94 | IC LED DRVR RGLTR DIM 1.5... |
| LT3570IFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.09 $ | 1000 | IC REG BUCK/BST/LINEAR 20... |
| LT3500IMSE#TRPBF | Linear Techn... | 3.51 $ | 1000 | IC REG DL BUCK/LINEAR 16-... |
| LT3517HFE#PBF | Linear Techn... | 5.54 $ | 132 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 1... |
| LT3502AIMS#PBF | Linear Techn... | -- | 1256 | IC REG BUCK ADJ 0.5A 10MS... |
| LT3502IDC#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A 8DFN... |
| LT3579IUFD-1#TRPBF | Linear Techn... | 3.23 $ | 1000 | IC REG MULT CONFIG INV AD... |
| LT3575EFE#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG FLYBACK INV ISO 16... |
| LT3518HFE#PBF | Linear Techn... | -- | 545 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 1... |
| LT3585EDDB-3#TRMPBF | Linear Techn... | 0.92 $ | 1000 | PHOTOFLASH CAPACITOR CHAR... |
| LT3599IFE#PBF | Linear Techn... | -- | 761 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 2... |
| LT3599IUH#PBF | Linear Techn... | 5.77 $ | 297 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 3... |
| LT350C | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | GDT 350V SURFACE MOUNTGas... |
| LT3595EUHH#TRPBF | Linear Techn... | 5.85 $ | 1000 | IC LED DRVR RGLTR DIM 50M... |
| LT3506AIDHD#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 1.6A DL 1... |
| LT3506IFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.12 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 1.6A DL 1... |
| LT3598IFE | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC REGULATORLED Driver IC... |
| LT3505IMS8E#PBF | Linear Techn... | -- | 474 | IC REG BUCK ADJ 1.2A 8MSO... |
| LT3571EUD#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BOOST ADJ 0.37A 16... |
| LT3504IUFD#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 1A QD 28-... |
| LT3507AEFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.98 $ | 4000 | IC REG QD BUCK/LINEAR 38T... |
| LT3598EFE | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REGULATORLED Driver IC... |
| LT3503EDCB#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 1A 6DFNBu... |
| LT3574EMS#TRPBF | Linear Techn... | 2.44 $ | 1000 | IC REG FLYBACK INV ISO 16... |
| LT3570EUF#TRPBF | Linear Techn... | 2.6 $ | 1000 | IC REG TRPL BCK/BST/LINEA... |
| LT3507IUHF#TRPBF | Linear Techn... | 4.45 $ | 1000 | IC REG QD BUCK/LINEAR 38-... |
| LT3581EDE#PBF | Linear Techn... | 3.69 $ | 507 | IC REG MULT CONFIG INV AD... |
| LT3508HUF#PBF | Linear Techn... | 6.08 $ | 451 | IC REG BUCK ADJ 1.4A DL 2... |
| LT3510IFE#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2A DL 20T... |
| LT3512MPMS#PBF | Linear Techn... | 14.12 $ | 1000 | IC REG FLYBACK INV ISO 16... |
| LT3501EFE#PBF | Linear Techn... | -- | 390 | IC REG BUCK ADJ 3A DL 20T... |
| LT3501IFE#PBF | Linear Techn... | -- | 207 | IC REG BUCK ADJ 3A DL 20T... |
| LT3517EFE#TRPBF | Linear Techn... | 2.51 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 1... |
| LT3519IMS-1#TRPBF | Linear Techn... | 2.59 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 1... |
| LT3599IUH#TRPBF | Linear Techn... | 3.35 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 3... |
| LT3581IMSE#TRPBF | Linear Techn... | 2.5 $ | 1000 | IC REG MULT CONFG INV ADJ... |
| LT3509IDE#TRPBF | Linear Techn... | 2.98 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.7A DL 1... |
IC LED DRVR LIN DIM 25MA 28TSSOPLED Driv...
IC REGULATORLED Driver IC 1 Output DC DC...
IC REGULATORLED Driver IC Output Dim...
IC LED DRIVER OFFL DIM 16SOICLED Driver ...
IC LED DRIVER CTRLR DIM 64TQFPLED Driver...
IC LED DRIVER RGLTR 36VCSP50L3LED Driver...
LT3519EMS#PBF Datasheet/PDF