| Allicdata Part #: | LT3595EUHH#TRPBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LT3595EUHH#TRPBF |
| Price: | $ 5.85 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC LED DRVR RGLTR DIM 50MA 56QFN |
| More Detail: | LED Driver IC 16 Output DC DC Regulator Step-Down ... |
| DataSheet: | LT3595EUHH#TRPBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2500 +: | $ 5.31432 |
Specifications
| Voltage - Output: | -- |
| Base Part Number: | LT3595 |
| Supplier Device Package: | 56-QFN (5x9) |
| Package / Case: | 56-WFQFN Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TJ) |
| Applications: | -- |
| Dimming: | PWM |
| Frequency: | 2MHz |
| Current - Output / Channel: | 50mA |
| Series: | -- |
| Voltage - Supply (Max): | 5.5V |
| Voltage - Supply (Min): | 3V |
| Number of Outputs: | 16 |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Topology: | Step-Down (Buck) |
| Type: | DC DC Regulator |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The LT3595EUHH#TRPBF is a Poly Phase PMIC - LED Driver designed by Linear Technology Corporation. The device is a high-power, high-efficiency, Poly Phase, external diode synchronization, boost-buck converter designed to provide a constant current regulated output for powering light-emitting diodes (LEDs).
The LT3595EUHH#TRPBF is specifically designed for long-term use in automotive, backlighting and industrial applications where multiple LEDs must be powered from a DC input voltage source. The device supports 8-phase operation with two independent external floating power switches and uses its internal logic to create an advanced control loop that adjusts each phase instantaneously to maintain a constant, regulated current output. The device requires no external resistor for current setting; only one external resistor is required for current setting, since the Poly Phase operation eliminates the need to use multiple FETs and complex analog circuitry.
The LT3595EUHH#TRPBF is a highly integrated device with a wide input voltage range (which makes it suitable for a wide range of applications) and the ability to operate up to 0.85A per phase. The device has a wide output current range (0mA to 0.9A) and is designed to offer superior performance in terms of efficiency, line and load regulation and transient response. The device also offers a wide dimming range, adjustable peak current and frequency. The device has an internal temperature protection that prevents overheating and offers a fault detection pin to monitor current and thermal monitoring.
The LT3595EUHH#TRPBF is an easy-to-configure device that offers a simple and flexible interface for controlling the LED current. The device has a flexible control and diagnosis system, which enables a quick and easy setup for a variety of LED applications. The device also has a low-noise architecture that reduces Electro Magnetic Interference (EMI).
Overall, the LT3595EUHH#TRPBF is an excellent Poly Phase PMIC - LED driver from Linear Technology Corporation, ideal for a wide range of automotive, backlighting and industrial applications where multiple LEDs must be powered from a DC input voltage source. The device is easy to configure and offers superior performance in terms of efficiency, line and load regulation, transient response, dimming, peak current and fault detection.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "LT35" Included word is 39
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LT3570IFE#PBF | Linear Techn... | 5.29 $ | 296 | IC REG BUCK/BST/LINEAR 20... |
| LT3514IFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.62 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2A/1A 24T... |
| LT3517HUF#PBF | Linear Techn... | 5.27 $ | 94 | IC LED DRVR RGLTR DIM 1.5... |
| LT3570IFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.09 $ | 1000 | IC REG BUCK/BST/LINEAR 20... |
| LT3500IMSE#TRPBF | Linear Techn... | 3.51 $ | 1000 | IC REG DL BUCK/LINEAR 16-... |
| LT3517HFE#PBF | Linear Techn... | 5.54 $ | 132 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 1... |
| LT3502AIMS#PBF | Linear Techn... | -- | 1256 | IC REG BUCK ADJ 0.5A 10MS... |
| LT3502IDC#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A 8DFN... |
| LT3579IUFD-1#TRPBF | Linear Techn... | 3.23 $ | 1000 | IC REG MULT CONFIG INV AD... |
| LT3575EFE#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG FLYBACK INV ISO 16... |
| LT3518HFE#PBF | Linear Techn... | -- | 545 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 1... |
| LT3585EDDB-3#TRMPBF | Linear Techn... | 0.92 $ | 1000 | PHOTOFLASH CAPACITOR CHAR... |
| LT3599IFE#PBF | Linear Techn... | -- | 761 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 2... |
| LT3599IUH#PBF | Linear Techn... | 5.77 $ | 297 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 3... |
| LT350C | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | GDT 350V SURFACE MOUNTGas... |
| LT3595EUHH#TRPBF | Linear Techn... | 5.85 $ | 1000 | IC LED DRVR RGLTR DIM 50M... |
| LT3506AIDHD#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 1.6A DL 1... |
| LT3506IFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.12 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 1.6A DL 1... |
| LT3598IFE | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC REGULATORLED Driver IC... |
| LT3505IMS8E#PBF | Linear Techn... | -- | 474 | IC REG BUCK ADJ 1.2A 8MSO... |
| LT3571EUD#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BOOST ADJ 0.37A 16... |
| LT3504IUFD#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 1A QD 28-... |
| LT3507AEFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.98 $ | 4000 | IC REG QD BUCK/LINEAR 38T... |
| LT3598EFE | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REGULATORLED Driver IC... |
| LT3503EDCB#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 1A 6DFNBu... |
| LT3574EMS#TRPBF | Linear Techn... | 2.44 $ | 1000 | IC REG FLYBACK INV ISO 16... |
| LT3570EUF#TRPBF | Linear Techn... | 2.6 $ | 1000 | IC REG TRPL BCK/BST/LINEA... |
| LT3507IUHF#TRPBF | Linear Techn... | 4.45 $ | 1000 | IC REG QD BUCK/LINEAR 38-... |
| LT3581EDE#PBF | Linear Techn... | 3.69 $ | 507 | IC REG MULT CONFIG INV AD... |
| LT3508HUF#PBF | Linear Techn... | 6.08 $ | 451 | IC REG BUCK ADJ 1.4A DL 2... |
| LT3510IFE#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2A DL 20T... |
| LT3512MPMS#PBF | Linear Techn... | 14.12 $ | 1000 | IC REG FLYBACK INV ISO 16... |
| LT3501EFE#PBF | Linear Techn... | -- | 390 | IC REG BUCK ADJ 3A DL 20T... |
| LT3501IFE#PBF | Linear Techn... | -- | 207 | IC REG BUCK ADJ 3A DL 20T... |
| LT3517EFE#TRPBF | Linear Techn... | 2.51 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 1... |
| LT3519IMS-1#TRPBF | Linear Techn... | 2.59 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 1... |
| LT3599IUH#TRPBF | Linear Techn... | 3.35 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 3... |
| LT3581IMSE#TRPBF | Linear Techn... | 2.5 $ | 1000 | IC REG MULT CONFG INV ADJ... |
| LT3509IDE#TRPBF | Linear Techn... | 2.98 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.7A DL 1... |
Latest Products
PCA9635PW/S911,118
IC LED DRVR LIN DIM 25MA 28TSSOPLED Driv...
LT3743EFE
IC REGULATORLED Driver IC 1 Output DC DC...
LT3498EDDB
IC REGULATORLED Driver IC Output Dim...
LM3448MA/NOPB
IC LED DRIVER OFFL DIM 16SOICLED Driver ...
AS3694A
IC LED DRIVER CTRLR DIM 64TQFPLED Driver...
BD6085GUL-E2
IC LED DRIVER RGLTR 36VCSP50L3LED Driver...
LT3595EUHH#TRPBF Datasheet/PDF