| Allicdata Part #: | LTC7545ABN#PBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTC7545ABN#PBF |
| Price: | $ 3.37 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC D/A CONV 12BIT PARALLEL 20DIP |
| More Detail: | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-PDIP |
| DataSheet: | LTC7545ABN#PBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 162 +: | $ 3.05235 |
| Reference Type: | External |
| Base Part Number: | LTC7545 |
| Supplier Device Package: | 20-PDIP |
| Package / Case: | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Architecture: | R-2R |
| INL/DNL (LSB): | ±0.5 (Max), ±1 (Max) |
| Voltage - Supply, Digital: | 5V, 14.25 V ~ 15.75 V |
| Voltage - Supply, Analog: | 5V, 14.25 V ~ 15.75 V |
| Series: | -- |
| Data Interface: | Parallel |
| Differential Output: | No |
| Output Type: | Current - Unbuffered |
| Settling Time: | 1µs |
| Number of D/A Converters: | 1 |
| Number of Bits: | 12 |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Digital to Analog Converters (DAC) have a large range of implementations in fields such as analog-to-digital conversions, video and audio output, and communications protocols. One of the more common DAC implementations, particularly in the field of communication protocols, is the LTC7545ABN#PBF integrated circuit.
The LTC7545ABN#PBF is an integrated circuit that enables users to digitally control the output of an analog signal. This is accomplished through communication protocols such as SPI and I2C, which allow for a variety of different applications. The chip consists of a 12-bit low-power analog-to-digital converter and 16-bit DAC, allowing for a variety of programmable features.
The primary purpose of the LTC7545ABN#PBF is to provide precision amplification, filtering, and gain control for a variety of applications. The chip contains an internal oscillator that can be used to generate an adjustable voltage output from the DAC, allowing for advanced control of gain, filtering, and amplification. This feature of the chip allows for a wide range of application possibilities, such as video mixing, consumer audio mixing, and video gaming applications.
In addition to its primary purpose of providing precision gain control, the LTC7545ABN#PBF also allows for the use of several other features such as programmable gain and offset, track and hold mode, and a variety of interface options. The programmable gain and offset allows for a wide range of precision gain control, while the track and hold mode allows for a variety of control techniques. Finally, the interface options provide the ability to use the chip with several different sensors, allowing for a more versatile use of the chip.
The LTC7545ABN#PBF also offers a wide range of operating temperature ranges and power supply voltage ranges. This chip is capable of operating in temperatures ranging from -40C to +85C and with power supplies ranging from 1.7V to 5.5V. This extended temperature range makes the chip suitable for a wide range of applications, including automotive applications.
In addition to its features, the LTC7545ABN#PBF also has a few notable advantages over the competition. The chip’s power use is extremely low, with a power requirement of less than 10mA. Additionally, the chip also has an adjustable reference voltage, allowing for more precise control of the output signals. Finally, the chip is designed to be compatible with a wide range of systems and interfaces, making it an ideal choice for a variety of applications where precision control is required.
To sum up, the LTC7545ABN#PBF is an integrated circuit that can be used to provide precision analog control in a variety of applications. The chip offers a wide range of features, including programmable gain and offset, track and hold mode, and a variety of interface options. Additionally, the chip also offers a wide operating temperature range and power supply range, making it suitable for a variety of different applications. All of these features make the LTC7545ABN#PBF an excellent choice for precision analog control in a variety of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTC7001MPMSE#PBF | Linear Techn... | 10.57 $ | 1000 | IC GATE DRVR N-CH MOSFET ... |
| LTC7862HUFD#TRPBF | Linear Techn... | 3.4 $ | 1000 | 140V HIGH EFFICIENCY SWIT... |
| LTC7541AKSW#TRPBF | Linear Techn... | 3.57 $ | 1000 | IC CMOS D/A CONV 12BIT 18... |
| LTC7543KSW#PBF | Linear Techn... | 8.97 $ | 14 | IC D/A CONV 12BIT SERIAL ... |
| LTC7130IY#PBF | Linear Techn... | 13.67 $ | 314 | IC REG BUCK ADJ 20A 63BGA... |
| LTC7106IDDB#TRMPBF | Linear Techn... | 1.17 $ | 500 | A 7-BIT CURRENT DAC FOR P... |
| LTC7124IUDD#PBF | Linear Techn... | 6.75 $ | 181 | IC REG BUCK ADJ 17V 3.5A ... |
| LTC7103EUHE#PBF | Linear Techn... | 6.8 $ | 528 | IC REG BUCK 105V 2.3A 36 ... |
| LTC7103EUHE#TRPBF | Linear Techn... | 3.9 $ | 1000 | IC REG BUCK 105V 2.3A 36 ... |
| LTC7813MPUH#PBF | Linear Techn... | 18.05 $ | 39 | IC REG CTRLR BUCK/BOOST 3... |
| LTC7003HMSE#TRPBF | Linear Techn... | 2.53 $ | 1000 | IC GATE DRVR N-CH MOSFET ... |
| LTC7545ALN#PBF | Linear Techn... | 3.05 $ | 1000 | IC D/A CONV 12BIT PARALLE... |
| LTC7545ABSW#TRPBF | Linear Techn... | 3.44 $ | 1000 | IC D/A CONV 12BIT PARALLE... |
| LTC7541ABSW#PBF | Linear Techn... | 7.99 $ | 272 | IC CMOS D/A CONV 12BIT 18... |
| LTC7543GKSW#TRPBF | Linear Techn... | 5.2 $ | 1000 | IC D/A CONV 12BIT SERIAL ... |
| LTC7541AJN#PBF | Linear Techn... | 4.7 $ | 100 | IC CMOS D/A CONV 12BIT 18... |
| LTC7800HUDC#PBF | Linear Techn... | 6.45 $ | 30 | IC REG CTRLR SYNC BUCK 60... |
| LTC7815HUHF#PBF | Linear Techn... | 7.82 $ | 52 | LOW IQ, 2.25MHZ, TRIPLE O... |
| LTC7000HMSE#PBF | Linear Techn... | 4.98 $ | 1000 | IC GATE DRVR N-CH MOSFET ... |
| LTC7862IUFD#PBF | Linear Techn... | 5.68 $ | 219 | 140V HIGH EFFICIENCY SWIT... |
| LTC7543GKSW#PBF | Linear Techn... | 9.32 $ | 10 | IC D/A CONV 12BIT SERIAL ... |
| LTC7862EFE#TRPBF | Linear Techn... | 2.79 $ | 1000 | 140V HIGH EFFICIENCY SWIT... |
| LTC7801HFE#TRPBF | Linear Techn... | 4.63 $ | 1000 | IC REG CTRLR SYNC BUCK 24... |
| LTC7815EUHF#TRPBF | Linear Techn... | 3.78 $ | 1000 | LOW IQ, 2.25MHZ, TRIPLE O... |
| LTC7820EUFD#TRPBF | Linear Techn... | 4.08 $ | 1000 | IC CHARGE PUMP DC/DC CTRL... |
| LTC7812EUH#TRPBF | Linear Techn... | 3.48 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK/BOOST 3... |
| LTC7815IUHF#TRPBF | Linear Techn... | 4.24 $ | 1000 | LOW IQ, 2.25MHZ, TRIPLE O... |
| LTC7545ABN#PBF | Linear Techn... | 3.37 $ | 1000 | IC D/A CONV 12BIT PARALLE... |
| LTC7103IUHE#TRPBF | Linear Techn... | 4.29 $ | 1000 | IC REG BUCK 105V 2.3A 36 ... |
| LTC7138IMSE#TRPBF | Linear Techn... | 3.66 $ | 1000 | IC REG BUCK BST INV 0.4A ... |
| LTC7545ABSW#PBF | Linear Techn... | 5.87 $ | 151 | IC D/A CONV 12BIT PARALLE... |
| LTC7103MPUHE#PBF | Linear Techn... | 14.18 $ | 1000 | IC REG BUCK 105V 2.3A 36 ... |
| LTC7851IUHH#TRPBF | Linear Techn... | 4.24 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 58QFNBu... |
| LTC7000MPMSE-1#PBF | Linear Techn... | 6.27 $ | 1000 | IC GATE DRVR N-CH MOSFET ... |
| LTC7862HFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.4 $ | 1000 | 140V HIGH EFFICIENCY SWIT... |
| LTC7545ALSW#TRPBF | Linear Techn... | 3.12 $ | 1000 | IC D/A CONV 12BIT PARALLE... |
| LTC7812HUH#TRPBF | Linear Techn... | 3.98 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK/BOOST 3... |
| LTC7860MPMSE#PBF | Linear Techn... | 9.27 $ | 1000 | HIGH EFFICIENCY SWITCHING... |
| LTC7812IUH#PBF | Linear Techn... | 6.48 $ | 129 | IC REG CTRLR BUCK/BOOST 3... |
| LTC7149IFE#PBF | Linear Techn... | 10.25 $ | 87 | IC REG BUCK INV ADJ 4A 28... |
16 Digital-to-Analog Converter-DAC True ...
IC DAC 8BITBit Digital to Analog Convert...
IC DAC 8BIT MULTIPLYING 16SOIC8 Bit Digi...
IC DAC 10BIT I2C/SRL 8CH 20TSSOP10 Bit D...
IC DAC 14BIT 5V SERIAL 8-SOIC14 Bit Digi...
IC DAC 13BIT DUAL LP SER 16-DIP13 Bit Di...
LTC7545ABN#PBF Datasheet/PDF