| Allicdata Part #: | LTM4647IY#PBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTM4647IY#PBF |
| Price: | $ 35.50 |
| Product Category: | Power Supplies - Board Mount |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | DC DC CONVERTER 0.6-1.8V |
| More Detail: | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0... |
| DataSheet: | LTM4647IY#PBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 158 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 35.50000 |
| 10 +: | $ 34.43500 |
| 100 +: | $ 33.72500 |
| 1000 +: | $ 33.01500 |
| 10000 +: | $ 31.95000 |
| Voltage - Output 3: | -- |
| Supplier Device Package: | 77-BGA (15x9) |
| Size / Dimension: | 0.59" L x 0.35" W x 0.20" H (15.0mm x 9.0mm x 5.0mm) |
| Package / Case: | 77-BBGA Module |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Efficiency: | 87% |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Features: | OCP, OVP, UVLO |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Current - Output (Max): | 30A |
| Voltage - Output 4: | -- |
| Series: | µModule® |
| Voltage - Output 2: | -- |
| Voltage - Output 1: | 0.6 ~ 1.8 V |
| Voltage - Input (Max): | 15V |
| Voltage - Input (Min): | 4.7V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Type: | Non-Isolated PoL Module |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
DC-DC converters are commonly used in industrial and consumer applications to convert one form of direct current or direct current (DC) energy to another, such as converting a low-voltage input DC source to high-voltage output DC. An example of this type of device is the LTM4647IY#PBF DC-DC converter.
The LTM4647IY#PBF is a high-efficiency synchronous buck DC-DC converter designed for positive and negative output voltages. It is an ideal converter for low-power point-of-load applications that require high output current and high efficiency. The LTM4647IY#PBF has an integrated 75-mΩ N-channel and 18-mΩ P-channel power MOSFETs and is capable of up to 2.25 A output current at up to 4.5 V output voltage. It also features a wide input voltage range, programmable switching frequency, configurable current limit, soft-start and output overvoltage protection.
The working principle of the LTM4647IY#PBF is based on the buck converter topology, which is a type of DC-DC converter. It works on the principle of inductive voltage conversion, where a coil is used to store energy, which is then amplified by a controlled switch to produce a higher voltage output. The inductor, along with the switch and output diode, form the main circuit of the buck converter. When the switch is in the “on” state, current flows through the inductor and the switch, creating a magnetic field in the inductor. As the switch is turned “off”, this stored energy is discharged through the output diode, creating a higher voltage output than the input.
The LTM4647IY#PBF is suitable for space-constrained applications where high efficiency and high current are needed. The buck converter interface also allows for external compensation and the use of digital control, making it ideal for use in digital-based systems. Other uses include point-of-load power supplies, LED drivers, and battery-charging applications.
In summary, the LTM4647IY#PBF is a high-efficiency DC-DC converter designed for a variety of industrial and consumer applications. The working principle of the device is based on the buck converter topology, which works on the principle of inductive voltage conversion. The device is suitable for space-constrained applications where high efficiency and high current are needed. It is also ideal for use in digital-based systems, LED drivers, and battery-charging applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTM4604EV#PBF | Linear Techn... | 12.84 $ | 90 | IC DC/DC UMODULE 4A 66-LG... |
| LTM4627IV#PBF | Linear Techn... | -- | 4050 | IC UMODULE DC/DC 15A 133L... |
| LTM4620AMPY#PBF | Linear Techn... | 64.35 $ | 85 | DC DC CONVERTER 2X0.6-5.3... |
| LTM4649IY#PBF | Linear Techn... | -- | 50 | DC/DC CONVERTER 0.6-3.3V ... |
| LTM4604AIV#PBF | Linear Techn... | 14.12 $ | 2 | DC DC CONVERTER 0.8-5V 4A... |
| LTM4622IY#PBF | Linear Techn... | -- | 44 | DC DC CONVERTER 0.6-5.5V ... |
| LTM4601EY-1#PBF | Linear Techn... | 20.67 $ | 53 | IC DC/DC UMODULE 12A 118B... |
| LTM4603EV-1#PBF | Linear Techn... | 15.65 $ | 108 | IC DC/DC UMODULE 6A 118-L... |
| LTM4627EV#PBF | Linear Techn... | -- | 4170 | IC UMODULE DC/DC 15A 133L... |
| LTM4630AEV#PBF | Linear Techn... | -- | 281 | DC/DC CNVRTR 2X0.6-5.3V 1... |
| LTM4650IY-1B#PBF | Linear Techn... | 55.9 $ | 120 | DC/DC CNVRTR 2X0.6-1.8V 1... |
| LTM4604IV#PBF | Linear Techn... | 14.12 $ | 1452 | IC DC/DC UMODULE 4A 66-LG... |
| LTM4630IY-1B | Linear Techn... | 57.84 $ | 90 | DC DC CNVRTR 0.6-1.8V 0.6... |
| LTM4606EV#PBF | Linear Techn... | -- | 538 | IC DC/DC UMODULE 6A 133-L... |
| LTM4675EY#PBF | Linear Techn... | 28.98 $ | 562 | DC/DC CNVRTR 2X0.6-5.5V 1... |
| LTM4634IY | Linear Techn... | 57.72 $ | 144 | TIN-LEAD SNPB BGA TRIPLE ... |
| LTM4646EY#PBF | Linear Techn... | -- | 3800 | DC DC CNVRTR 0.6-5.5V 0.6... |
| LTM4636IY-1#PBF | Linear Techn... | -- | 50 | DC DC CONVERTER 0.6-3.3VN... |
| LTM4653IY | Linear Techn... | 24.11 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 0.5-54.5V... |
| LTM4662IY | Linear Techn... | 42.04 $ | 1000 | DC DC CNVRTR 0.6-5.5V 0.6... |
| LTM4601AIV#PBF | Linear Techn... | 22.39 $ | 95 | IC DC/DC UMODULE 12A 133-... |
| LTM4600HVMPV#PBF | Linear Techn... | 40.17 $ | 194 | IC DC/DC UMODULE 10A 104-... |
| LTM4650AEV#PBF | Linear Techn... | -- | 90 | DC DC CNVRTR 0.6-5.5V 0.6... |
| LTM4633EY#PBF | Linear Techn... | 39.08 $ | 29 | DC/DC CNVRTR 2X0.8-1.8V 0... |
| LTM4603IV-1#PBF | Linear Techn... | 17.21 $ | 232 | IC DC/DC UMODULE 6A 118-L... |
| LTM4620EV#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | DC DC CNVRTR 0.6-2.5V 0.6... |
| LTM4613EV#PBF | Linear Techn... | -- | 745 | IC DC/DC UMODULE 8A 133-L... |
| LTM4603IV#PBF | Linear Techn... | 17.93 $ | 287 | IC DC/DC UMODULE 6A 118-L... |
| LTM4641MPY | Linear Techn... | 63.29 $ | 124 | DC/DC CONVERTER 0.6-6V 60... |
| LTM4630IY-1B#PBF | Linear Techn... | 43.11 $ | 90 | DC DC CNVRTR 0.6-1.8V 0.6... |
| LTM4618IY#PBF | Linear Techn... | 15.81 $ | 117 | DP-UMODULENon-Isolated Po... |
| LTM4604AEV#PBF | Linear Techn... | 12.84 $ | 44 | IC UMODULE DC/DC LV 4A 66... |
| LTM4613IY | Linear Techn... | 43.98 $ | 71 | IC MODULE REG DC/DC 8A 13... |
| LTM4606MPY | Linear Techn... | 52.96 $ | 150 | DC/DC CONVERTER 0.6-5V 30... |
| LTM4601AHVIY | Linear Techn... | 37.33 $ | 47 | DC/DC CONVERTER 0.6-5V 60... |
| LTM4650AEY#PBF | Linear Techn... | 52.17 $ | 1000 | DC DC CNVRTR 0.6-5.5V 0.6... |
| LTM4622AIY#PBF | Linear Techn... | 12.4 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 1.5-12V 1... |
| LTM4637IV#PBF | Linear Techn... | -- | 174 | IC REG BUCK ADJ 20A 133LG... |
| LTM4649IY | Linear Techn... | 23.93 $ | 154 | DC/DC CONVERTER 0.6-3.3V ... |
| LTM4603HVIV#PBF | Linear Techn... | 20.99 $ | 508 | IC DC/DC UMODULE 6A 118-L... |
DC DC CONVERTER 12V 240WIsolated Module ...
DC DC CONVERTER 12V 240WIsolated Module ...
DC DC CONVERTER 12V 240WIsolated Module ...
DC DC CONVERTER 1.8V 120WIsolated Module...
DC DC CONVERTER 1.8V 120WIsolated Module...
DC DC CONVERTER 1.8V 120WIsolated Module...
LTM4647IY#PBF Datasheet/PDF