| Allicdata Part #: | MAX15003ATM+-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX15003ATM+ |
| Price: | $ 4.85 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC REG CTRLR BUCK 48TQFN |
| More Detail: | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Co... |
| DataSheet: | MAX15003ATM+ Datasheet/PDF |
| Quantity: | 82 |
| 1 +: | $ 4.41000 |
| 10 +: | $ 4.18950 |
| 25 +: | $ 3.05550 |
| 50 +: | $ 2.90279 |
| 100 +: | $ 2.04844 |
| 250 +: | $ 2.01618 |
| Frequency - Switching: | 200kHz ~ 2.2MHz |
| Base Part Number: | MAX15003 |
| Supplier Device Package: | 48-TQFN (7x7) |
| Package / Case: | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Control Features: | Current Limit, Enable, Frequency Control, Phase Control, Power Good, Reset, Tracking |
| Serial Interfaces: | -- |
| Clock Sync: | Yes |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Duty Cycle (Max): | -- |
| Series: | -- |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 5.5 V ~ 23 V |
| Output Phases: | 3 |
| Number of Outputs: | 3 |
| Topology: | Buck |
| Output Configuration: | Positive |
| Function: | Step-Down |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The MAX15003ATM+ is an integrated device manufactured using advanced CMOS wafer-level technology. It is specialized in wide input voltage range DC-DC step down switching voltage regulator applications. The device integrates many features including high speed switch mode PWM controller, low RDS on MOSFET, accurate current limit, thermally enhanced PowerPAK 1212-8 package. All these features make it a great choice for embedded applications.
The MAX15003ATM+ is a DC-DC converter that offers an optimized solution for high efficiency, low noise and fanless operation. The device is controlled by a high-speed, switch-mode pulse width modulator (PWM) which automatically switches the converter on and off at the required frequency and duty cycle. This ensures that the output voltage remains constant regardless of any changes in the input voltage. The MAX15003ATM+ also includes a low RDS on MOSFET which allows for lower power loss and a higher efficiency. In addition, it can provide up to 5A of steady current in standard SMD packages.
In terms of performance, the MAX15003ATM+ can work with a wide variety of input voltages and has an integrated current limit function. The device also has over-temperature protection and a variable soft-start. This helps to protect the output voltage during start up and allows for a cleaner power output. In addition, the PINout and compensation network of this device make it very easy to implement a variety of different applications.
The MAX15003ATM+ offers great features and is well suited for many embedded applications. It is capable of providing high efficiency, low noise and stable power delivery. With all these features, it can be used in many applications such as industrial equipment, medical equipment, automotive, IoT, LED lighting and more.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX1735EUK25+T | Maxim Integr... | -- | 5000 | IC REG LIN NEG ADJ 200MA ... |
| MAX17545ATP+ | Maxim Integr... | 2.53 $ | 581 | IC REG BUCK ADJ 1.7A SYNC... |
| MAX15118EWI+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 18A SYNC ... |
| MAX17290ETCD+T | Maxim Integr... | 1.31 $ | 1000 | 36V, 2.5MHZ BOOST/ SEPIC ... |
| MAX16962SATEA/V+ | Maxim Integr... | 3.2 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 1... |
| MAX17500BAUB+ | Maxim Integr... | 0.83 $ | 1000 | IC REG CTRLR BOOST/SEPIC ... |
| MAX16001ETE+ | Maxim Integr... | 6.62 $ | 28 | IC UP SUPERVISOR QUAD 16-... |
| MAX16032ETM+ | Maxim Integr... | 10.54 $ | 71 | IC SYSTEM MON EEPROM 48-T... |
| MAX172BCWG+T | Maxim Integr... | 4.71 $ | 1000 | IC ADC 12BIT CMOS 24-SOIC... |
| MAX118EAI+T | Maxim Integr... | 5.12 $ | 1000 | IC ADC 8BIT 1MSPS 28-SSOP... |
| MAX1081BEUP+T | Maxim Integr... | 6.01 $ | 1000 | IC ADC 10BIT 300KSPS 20-T... |
| MAX1202AEPP | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC ADC LP 12-BIT 8CHAN 20... |
| MAX199ACWI | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAS 12BIT 100KSPS BUS ... |
| MAX1275ACTC+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC ADC 12BIT 1.8MSPS 12-T... |
| MAX16822BASA+T | Maxim Integr... | 0.76 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 8... |
| MAX16836ATE+ | Maxim Integr... | 2.41 $ | 69 | IC LED DRVR LIN DIM 350MA... |
| MAX155ACPI+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC ADC 8BIT 8CH T/H&REF 2... |
| MAX17632BEVKIT# | Maxim Integr... | 26.61 $ | 1000 | EVAL BOARD FOR MAX17632BM... |
| MAX1236EVKIT | Maxim Integr... | 82.88 $ | 1000 | EVAL KIT FOR MAX1236MAX12... |
| MAX12557EVKIT | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | EVAL KIT FOR MAX12557MAX1... |
| MAX11612EVKIT+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | KIT EVALUATION FOR MAX116... |
| MAX14611ETD+T | Maxim Integr... | 0.98 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| MAX1793EUE25+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG LINEAR POS ADJ 1A ... |
| MAX1232EWE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC VOLT MONITOR PRECISION... |
| MAX1589ETT300+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 500MA 6T... |
| MAX16999AUA13+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.3V 100MA ... |
| MAX16001ETE+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC UP SUPERVISOR QUAD 16-... |
| MAX16035LLB46+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC BATTERY BACKUP 4.63V 1... |
| MAX16072RS29D0+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR CIRCUIT... |
| MAX16114O16MC+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SUPERVISOR LOW POWER S... |
| MAX16081AXR29O+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | LP SUP CIRCUITS MANUAL RE... |
| MAX1488EESD+T | Maxim Integr... | 1.27 $ | 1000 | IC DRVR RS232 QUAD 14-SOI... |
| MAX13050ASA+T | Maxim Integr... | 1.81 $ | 1000 | IC TXRX CAN 1MBPS 8-SOIC1... |
| MAX13172ECAI+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC TRANSCEIVER SELECTABLE... |
| MAX11811ETP+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SCREEN CNTRL 12BIT 20T... |
| MAX11101EUB+ | Maxim Integr... | 2.99 $ | 118 | IC ADC 14BIT SRL 200KSPS ... |
| MAX11960ETJ+ | Maxim Integr... | 23.66 $ | 184 | IC ADC 20BIT 1CH 1MSPS 32... |
| MAX180BCQH+D | Maxim Integr... | 23.76 $ | 181 | IC DAS 12BIT 100KSPS 44-P... |
| MAX126CCAX+D | Maxim Integr... | 15.38 $ | 30 | IC DAS 14BIT 2X4CH 36-SSO... |
| MAX1271BCNG+ | Maxim Integr... | 17.85 $ | 24 | IC ADC 12BIT 8CH 24-DIPDa... |
Switching Controller Polyphase Bidirecti...
IC POWER MANAGEMENTBuck-Boost Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK 8-PSOPBuck Regulator P...
IC REG CTRLR BUCK 16TSSOPBuck Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK 14TSSOPBuck Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK/SEPIC 32QFNBuck Regula...
MAX15003ATM+ Datasheet/PDF