| Allicdata Part #: | MAX154BCAG+T-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX154BCAG+T |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC ADC 8BIT 400KSPS 24-SSOP |
| More Detail: | 8 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 Flash ... |
| DataSheet: | MAX154BCAG+T Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
Specifications
| Number of A/D Converters: | 1 |
| Base Part Number: | MAX154 |
| Supplier Device Package: | 24-SSOP |
| Package / Case: | 24-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Features: | Selectable Address |
| Voltage - Supply, Digital: | 5V |
| Voltage - Supply, Analog: | 5V |
| Reference Type: | Internal |
| Architecture: | Flash |
| Series: | -- |
| Ratio - S/H:ADC: | 1:1 |
| Configuration: | MUX-S/H-ADC |
| Data Interface: | Parallel |
| Input Type: | Single Ended |
| Number of Inputs: | 4 |
| Sampling Rate (Per Second): | 400k |
| Number of Bits: | 8 |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
MAX154BCAG+T Analog to Digital Converters (ADC) is a premier device for data acquisition applications that require precision analog to digital conversions of analogue signals. It is primarily intended for low power, battery-operated systems and can operate with different voltage levels ranging from a single 2.7V supply to a dual 5V supply. The unique combination of precision and low power makes the ADC an attractive choice for a variety of high performance, low power applications.The MAX154BCAG+T ADC utilizes a delta-sigma conversion technique to convert the analogue input signals into digital code with 12-bits of resolution and a 0.4LSB (least significant bit) INL/DNL (integral nonlinearity/differential nonlinearity) accuracy. This allows the ADC to achieve a high degree of accuracy and high linearity in its analog to digital conversion. The ADC also features a low noise floor of 5nV/ŤHz, making it ideal for high-precision applications in which the noise level of the input signals is very low.In order to make use of the ADC’s features, the device requires external components, such as resistors and capacitors, to complete the analog to digital conversion process. The ADC consists of four main components: the voltage reference, sample and hold circuit, charge pump, and analog-to-digital converter. The sample and hold circuit charges the input signal, which is then charged by the charge pump and sent to the ADC for conversion. The reference voltage is selected and configured by an external resistor.Other features of the MAX154BCAG+T ADC include shutdown mode, parallel bus interface, fast conversion (62.5kHz to 500kHz), automatic offset and gain calibration, and fast charge pump operation. It has a wide input range of +0.2V to +4V, is available in 8-pin DIP, QFN/TDIP, TSSOP/U-LCC, and 10-pin QFN/U-LCC packages, and is operable over a wide temperature range (-40C to +105C). The ADC\'s extremely low power consumption, small size, and excellent performance make it an ideal choice for low power applications.Maxim\'s MAX154BCAG+T ADC is an excellent choice for a wide range of data acquisition applications where high accuracy, low power consumption, and a small form factor are key design considerations. The ADC\'s low noise floor of 5nV/ŤHz and 12-bits of resolution make it ideal for high precision applications such as portable medical sensors, industrial and automotive control systems, and military/aerospace applications. It is also suitable for many other applications such as digital audio, simulation and soft sensing, and radiofrequency. The small size, low power consumption, and high precision makes the MAX154BCAG+T ADC a premier choice for many data acquisition applications.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "MAX1" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX1735EUK25+T | Maxim Integr... | -- | 5000 | IC REG LIN NEG ADJ 200MA ... |
| MAX17545ATP+ | Maxim Integr... | 2.53 $ | 581 | IC REG BUCK ADJ 1.7A SYNC... |
| MAX15118EWI+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 18A SYNC ... |
| MAX17290ETCD+T | Maxim Integr... | 1.31 $ | 1000 | 36V, 2.5MHZ BOOST/ SEPIC ... |
| MAX16962SATEA/V+ | Maxim Integr... | 3.2 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 1... |
| MAX17500BAUB+ | Maxim Integr... | 0.83 $ | 1000 | IC REG CTRLR BOOST/SEPIC ... |
| MAX16001ETE+ | Maxim Integr... | 6.62 $ | 28 | IC UP SUPERVISOR QUAD 16-... |
| MAX16032ETM+ | Maxim Integr... | 10.54 $ | 71 | IC SYSTEM MON EEPROM 48-T... |
| MAX172BCWG+T | Maxim Integr... | 4.71 $ | 1000 | IC ADC 12BIT CMOS 24-SOIC... |
| MAX118EAI+T | Maxim Integr... | 5.12 $ | 1000 | IC ADC 8BIT 1MSPS 28-SSOP... |
| MAX1081BEUP+T | Maxim Integr... | 6.01 $ | 1000 | IC ADC 10BIT 300KSPS 20-T... |
| MAX1202AEPP | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC ADC LP 12-BIT 8CHAN 20... |
| MAX199ACWI | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAS 12BIT 100KSPS BUS ... |
| MAX1275ACTC+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC ADC 12BIT 1.8MSPS 12-T... |
| MAX16822BASA+T | Maxim Integr... | 0.76 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 8... |
| MAX16836ATE+ | Maxim Integr... | 2.41 $ | 69 | IC LED DRVR LIN DIM 350MA... |
| MAX155ACPI+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC ADC 8BIT 8CH T/H&REF 2... |
| MAX17632BEVKIT# | Maxim Integr... | 26.61 $ | 1000 | EVAL BOARD FOR MAX17632BM... |
| MAX1236EVKIT | Maxim Integr... | 82.88 $ | 1000 | EVAL KIT FOR MAX1236MAX12... |
| MAX12557EVKIT | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | EVAL KIT FOR MAX12557MAX1... |
| MAX11612EVKIT+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | KIT EVALUATION FOR MAX116... |
| MAX14611ETD+T | Maxim Integr... | 0.98 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| MAX1793EUE25+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG LINEAR POS ADJ 1A ... |
| MAX1232EWE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC VOLT MONITOR PRECISION... |
| MAX1589ETT300+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 500MA 6T... |
| MAX16999AUA13+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.3V 100MA ... |
| MAX16001ETE+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC UP SUPERVISOR QUAD 16-... |
| MAX16035LLB46+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC BATTERY BACKUP 4.63V 1... |
| MAX16072RS29D0+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR CIRCUIT... |
| MAX16114O16MC+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SUPERVISOR LOW POWER S... |
| MAX16081AXR29O+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | LP SUP CIRCUITS MANUAL RE... |
| MAX1488EESD+T | Maxim Integr... | 1.27 $ | 1000 | IC DRVR RS232 QUAD 14-SOI... |
| MAX13050ASA+T | Maxim Integr... | 1.81 $ | 1000 | IC TXRX CAN 1MBPS 8-SOIC1... |
| MAX13172ECAI+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC TRANSCEIVER SELECTABLE... |
| MAX11811ETP+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SCREEN CNTRL 12BIT 20T... |
| MAX11101EUB+ | Maxim Integr... | 2.99 $ | 118 | IC ADC 14BIT SRL 200KSPS ... |
| MAX11960ETJ+ | Maxim Integr... | 23.66 $ | 184 | IC ADC 20BIT 1CH 1MSPS 32... |
| MAX180BCQH+D | Maxim Integr... | 23.76 $ | 181 | IC DAS 12BIT 100KSPS 44-P... |
| MAX126CCAX+D | Maxim Integr... | 15.38 $ | 30 | IC DAS 14BIT 2X4CH 36-SSO... |
| MAX1271BCNG+ | Maxim Integr... | 17.85 $ | 24 | IC ADC 12BIT 8CH 24-DIPDa... |
Latest Products
ADS131M08IPBS
24-bit Analog-to-Digital Converter - ADC...
LTC2267IUJ-14
IC ADCBit Analog to Digital Converter I...
LTC2193IUKG
IC ADCBit Analog to Digital Converter I...
ADC12J4000NKE10
IC ADC 12BIT 4GSPS 68VQFN12 Bit Analog t...
AD7665ACPZRL
IC ADC 16BIT CMOS 5V 48LFCSP16 Bit Analo...
PADC34J45IRGZT
IC ADC 14BIT 160MSPS 48VQFN14 Bit Analog...
MAX154BCAG+T Datasheet/PDF