| Allicdata Part #: | MCP1321T-20LI/OTTR-ND |
| Manufacturer Part#: |
MCP1321T-20LI/OT |
| Price: | $ 0.32 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Short Description: | IC SUPERVISOR 2V SOT23-5 |
| More Detail: | Supervisor Open Drain, Push-Pull 1 Channel SOT-23-... |
| DataSheet: | MCP1321T-20LI/OT Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 0.32000 |
| 10 +: | $ 0.31040 |
| 100 +: | $ 0.30400 |
| 1000 +: | $ 0.29760 |
| 10000 +: | $ 0.28800 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Simple Reset/Power-On Reset |
| Number of Voltages Monitored: | 1 |
| Output: | Open Drain, Push-Pull |
| Reset: | Active High/Active Low |
| Reset Timeout: | 140 ms Minimum |
| Voltage - Threshold: | 2V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
| Supplier Device Package: | SOT-23-5 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Power Management Integrated Circuits (PMICs) are a crucial element of an overall power management system. PMICs provide voltage regulation, monitor the system, enable power sequencing, and more. Supervisors are a class of PMICs that monitor the system to detect potential problems and enable system shutdown before any permanent damage is done. The MCP1321T-20LI/OT is a precision reset supervisor IC that offers high accuracy voltage monitoring, adjustable reset thresholds, selectable reset output type and toggle modes, and additional system safety features.
The MCP1321T-20LI/OT is designed to detect the presence of certain voltages and issue a reset when they fall below the threshold. It allows its reset thresholds to be set accurately, usually down to within 10mV, ensuring that the system doesn’t remain in a hazardous state. The reset output of this IC can be programmed to stay on a single level (low or high) or toggle between two levels at every reset event. It also offers an open-drain output with an internal pull-up resistor, and a push-pull open drain output with an external pull-up resistor. The reset output duration can be programmed to provide anywhere from 5ms to approximately 140ms for each reset event. Furthermore, brown-out detection (BOD) and brown-out reset (BOR) features can be enabled on the MCP1321T-20LI/OT.
The MCP1321T-20LI/OT is also equipped with safety features that can detect excessive power and current conditions. An overtemperature protection (OTP) and overcurrent protection (OCP) maximizes protection for the device, preventing costly repairs and ensuring system and board reliability.
The MCP1321T-20LI/OT can be used in a variety of applications including automotive, industrial, and telecommunications. It is suitable for monitoring voltages in engine control systems, battery charging, and other systems where precision voltage monitoring is required. It is also compatible with automotive TSC and CAN Bus protocols, making it an ideal solution for automotive systems.
In summary, the MCP1321T-20LI/OT is a precision voltage reset supervisor IC that offers adjustable reset thresholds, selectable reset output type, toggle modes, and additional safety features. It is ideal for applications requiring high accuracy voltage monitoring, such as automotive engine control systems, battery charging, and other systems. With its wide range of features and ease of integration, this IC is an excellent choice for monitoring voltages in a variety of systems.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MCP1259T-E/UN | Microchip Te... | 0.88 $ | 7500 | IC REG SWITCHD CAP 3.3V 1... |
| MCP1603LT-150I/OS | Microchip Te... | 0.58 $ | 1000 | IC REG BCK 1.5V 0.5A SYNC... |
| MCP1631HV-500E/ST | Microchip Te... | -- | 1000 | IC REG CTRLR SEPIC 20TSSO... |
| MCP101-315DI/TO | Microchip Te... | 0.25 $ | 1445 | IC SUPERVISOR 3.15V HIGH ... |
| MCP111-450E/TO | Microchip Te... | 0.32 $ | 1928 | IC VOLT DET 4.38V LOW TO-... |
| MCP1406-E/P | Microchip Te... | 0.7 $ | 383 | IC MOSFET DVR 6A 8DIPLow-... |
| MCP1810T-221/OT | Microchip Te... | 0.2 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.2V 150MA ... |
| MCP1801T-6002I/OT | Microchip Te... | 0.22 $ | 1000 | IC REG LINEAR 6V 150MA SO... |
| MCP1825T-2502E/DC | Microchip Te... | 0.28 $ | 1000 | IC REG LIN 2.5V 500MA SOT... |
| MCP1755T-1802E/MC | Microchip Te... | 0.36 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 300MA ... |
| MCP1703T-2802E/DB | Microchip Te... | 0.34 $ | 1000 | IC REG LIN 2.8V 250MA SOT... |
| MCP1825T-5002E/ET | Microchip Te... | 0.44 $ | 1000 | IC REG LINEAR 5V 500MA 5D... |
| MCP120-300GI/TO | Microchip Te... | 0.25 $ | 1000 | IC SUPERVISOR ACTIVE LOW ... |
| MCP1710T-30I/LZ | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 200MA 8V... |
| MCP131T-270E/LBVAO | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | SUPERVISOR OPEN DRAIN ACT... |
| MCP1810T-25I/J8A | Microchip Te... | 0.28 $ | 3300 | IC REG LINEAR 2.5V 150MA ... |
| MCP1725-ADJE/MC | Microchip Te... | -- | 32328 | IC REG LINEAR POS ADJ 500... |
| MCP1702T-1502E/MB | Microchip Te... | 0.29 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 200MA ... |
| MCP1632T-BAE/MC | Microchip Te... | 0.58 $ | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| MCP1631V-E/ML | Microchip Te... | 0.8 $ | 1000 | IC REG CTRLR SEPIC 20QFNS... |
| MCP19114T-E/MQ | Microchip Te... | 2.1 $ | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOP I2C... |
| MCP103T-300E/LB | Microchip Te... | 0.27 $ | 3000 | IC SUPERVISOR 2.93V LOW S... |
| MCP111T-300E/TT | Microchip Te... | 0.25 $ | 1000 | IC VOLT DET 2.93V LOW SOT... |
| MCP1404-E/MF | Microchip Te... | 1.43 $ | 240 | IC MOSFET DVR 4.5A DUAL 8... |
| MCP14A0052T-E/MAY | Microchip Te... | 0.42 $ | 3000 | IC MOSFET DVR 0.5A SINGLE... |
| MCP14E8-E/SN | Microchip Te... | 1.29 $ | 290 | IC MOSFET DRIVER 2A 8SOIC... |
| MCP130-315DI/TO | Microchip Te... | -- | 307 | IC SUPERVISOR 3.15V LOW T... |
| MCP14628-E/MF | Microchip Te... | -- | 1000 | IC MOSFET DVR 2A SYNC BUC... |
| MCP1702T-2102E/CB | Microchip Te... | 0.26 $ | 1000 | IC REG LIN 2.1V 200MA SOT... |
| MCP140-1 | TE Connectiv... | 1.03 $ | 1000 | PL SEAL |
| MCP1824T-1802E/OT | Microchip Te... | -- | 23157 | IC REG LINEAR 1.8V 300MA ... |
| MCP111T-270E/LB | Microchip Te... | 0.25 $ | 3000 | IC VOLT DET 2.63V LOW SC7... |
| MCP112T-450E/LB | Microchip Te... | 0.25 $ | 1000 | IC VOLT DET 4.38V LOW SC7... |
| MCP1316MT-30HE/OT | Microchip Te... | 0.32 $ | 1000 | IC SUPERVISOR 3V SOT23-5S... |
| MCP1755T-5002E/DC | Microchip Te... | 0.4 $ | 4000 | IC REG LINEAR 5V 300MA SO... |
| MCP14A0453T-E/MS | Microchip Te... | 0.62 $ | 2500 | LOW-SIDE MOSFET DRIVERLow... |
| MCP1791-3302E/ET | Microchip Te... | 0.5 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 70MA 5... |
| MCP1827T-1802E/ET | Microchip Te... | 0.62 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 1.5A 5... |
| MCP1321T-29CE/OT | Microchip Te... | 0.32 $ | 1000 | IC SUPERVISOR 2.9V SOT23-... |
| MCP1725-0802E/SN | Microchip Te... | 0.28 $ | 1000 | IC REG LINEAR 0.8V 500MA ... |
IC BATTERY BACKUPSupervisor Channel
VOLTAGE DETECTORSupervisor Open Drain or...
IC VOLT DETECTOR TO-92-3Supervisor Open ...
IC VOLT DETECTOR TO-92-3Supervisor Push-...
IC SUPERVISOR MPU 4.65V WD 8SOICSupervis...
IC SUPERVISOR 2.9V 4-USPSupervisor Open ...
MCP1321T-20LI/OT Datasheet/PDF