| Allicdata Part #: | MCP1700T-3502E/TT-ND |
| Manufacturer Part#: |
MCP1700T-3502E/TT |
| Price: | $ 0.20 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Short Description: | IC REG LINEAR 3.5V 250MA SOT23-3 |
| More Detail: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Outpu... |
| DataSheet: | MCP1700T-3502E/TT Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 3000 +: | $ 0.18169 |
| Current - Output: | 250mA |
| Base Part Number: | MCP1700 |
| Supplier Device Package: | SOT-23-3 |
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Control Features: | -- |
| PSRR: | 44dB (100Hz) |
| Current - Quiescent (Iq): | 4µA |
| Series: | -- |
| Voltage Dropout (Max): | 0.35V @ 250mA |
| Voltage - Output (Max): | -- |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.5V |
| Voltage - Input (Max): | 6V |
| Number of Regulators: | 1 |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
MCP1700T-3502E/TT is a linear voltage regulator. It is a widely used type of voltage regulator with many applications. A voltage regulator is a DC-to-DC converter which helps maintain a constant voltage level regardless of variations in input or output voltage. This is done by constantly adjusting the output voltage to match the input voltage. Voltage regulators are mostly found in devices like computers, smartphones, televisions, and other electronics. The MCP1700T-3502E/TTis an efficient device with a low power consumption, making it a great choice for mobile devices.
The MCP1700T-3502E/TT offers a wide input voltage range, from 2.7V to 12V. It can output up to 1.5 Amps. The device supports both three-pin TO-220 and TSOP-5 packages and has a low dropout voltage of 800mV. The MCP1700T-3502E/TT also offers a thermal protection feature which helps protect the device from over-temperature operation.
The MCP1700T-3502E/TT can be used in a range of applications, from USB charging, automotive and industrial power supplies, to power supplies for portable devices and telecom in industrial and automotive applications. It is also often used in high-end TVs, gaming consoles, networking devices, and other electronics.
The MCP1700T-3502E/TT is an inexpensive and reliable alternative to other linear voltage regulators. It provides excellent linear regulation accuracy and with its high power efficiency, the device helps reduce the power dissipation. Additionally, the device has robust overload protection features and low noise operation.
The MCP1700T-3502E/TT works on the principle of a voltage reference. The voltage reference is a precise voltage generated from a current source. The current source is adjusted by the user to bring the output voltage of the device to the desired level. The output voltage of the device is then regulated by a simple operational amplifier (Op-amp). The output voltage is compared to the voltage reference, and this difference is amplified by the Op-amp. The amplified error signal is then fed back to the output circuitry to regulate the output voltage.
The MCP1700T-3502E/TT is a reliable and efficient voltage regulator. Its low power consumption makes it suitable for use in mobile devices and portable devices. Its wide input voltage range and low dropout voltage make it suitable for use in a wide range of applications. Additionally, its robust overload protection features and low noise operation make it a great choice for industrial and automotive applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MCP1259T-E/UN | Microchip Te... | 0.88 $ | 7500 | IC REG SWITCHD CAP 3.3V 1... |
| MCP1603LT-150I/OS | Microchip Te... | 0.58 $ | 1000 | IC REG BCK 1.5V 0.5A SYNC... |
| MCP1631HV-500E/ST | Microchip Te... | -- | 1000 | IC REG CTRLR SEPIC 20TSSO... |
| MCP101-315DI/TO | Microchip Te... | 0.25 $ | 1445 | IC SUPERVISOR 3.15V HIGH ... |
| MCP111-450E/TO | Microchip Te... | 0.32 $ | 1928 | IC VOLT DET 4.38V LOW TO-... |
| MCP1406-E/P | Microchip Te... | 0.7 $ | 383 | IC MOSFET DVR 6A 8DIPLow-... |
| MCP1810T-221/OT | Microchip Te... | 0.2 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.2V 150MA ... |
| MCP1801T-6002I/OT | Microchip Te... | 0.22 $ | 1000 | IC REG LINEAR 6V 150MA SO... |
| MCP1825T-2502E/DC | Microchip Te... | 0.28 $ | 1000 | IC REG LIN 2.5V 500MA SOT... |
| MCP1755T-1802E/MC | Microchip Te... | 0.36 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 300MA ... |
| MCP1703T-2802E/DB | Microchip Te... | 0.34 $ | 1000 | IC REG LIN 2.8V 250MA SOT... |
| MCP1825T-5002E/ET | Microchip Te... | 0.44 $ | 1000 | IC REG LINEAR 5V 500MA 5D... |
| MCP120-300GI/TO | Microchip Te... | 0.25 $ | 1000 | IC SUPERVISOR ACTIVE LOW ... |
| MCP1710T-30I/LZ | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 200MA 8V... |
| MCP131T-270E/LBVAO | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | SUPERVISOR OPEN DRAIN ACT... |
| MCP1810T-25I/J8A | Microchip Te... | 0.28 $ | 3300 | IC REG LINEAR 2.5V 150MA ... |
| MCP1725-ADJE/MC | Microchip Te... | -- | 32328 | IC REG LINEAR POS ADJ 500... |
| MCP1702T-1502E/MB | Microchip Te... | 0.29 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 200MA ... |
| MCP1632T-BAE/MC | Microchip Te... | 0.58 $ | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| MCP1631V-E/ML | Microchip Te... | 0.8 $ | 1000 | IC REG CTRLR SEPIC 20QFNS... |
| MCP19114T-E/MQ | Microchip Te... | 2.1 $ | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOP I2C... |
| MCP103T-300E/LB | Microchip Te... | 0.27 $ | 3000 | IC SUPERVISOR 2.93V LOW S... |
| MCP111T-300E/TT | Microchip Te... | 0.25 $ | 1000 | IC VOLT DET 2.93V LOW SOT... |
| MCP1404-E/MF | Microchip Te... | 1.43 $ | 240 | IC MOSFET DVR 4.5A DUAL 8... |
| MCP14A0052T-E/MAY | Microchip Te... | 0.42 $ | 3000 | IC MOSFET DVR 0.5A SINGLE... |
| MCP14E8-E/SN | Microchip Te... | 1.29 $ | 290 | IC MOSFET DRIVER 2A 8SOIC... |
| MCP130-315DI/TO | Microchip Te... | -- | 307 | IC SUPERVISOR 3.15V LOW T... |
| MCP14628-E/MF | Microchip Te... | -- | 1000 | IC MOSFET DVR 2A SYNC BUC... |
| MCP1702T-2102E/CB | Microchip Te... | 0.26 $ | 1000 | IC REG LIN 2.1V 200MA SOT... |
| MCP140-1 | TE Connectiv... | 1.03 $ | 1000 | PL SEAL |
| MCP1824T-1802E/OT | Microchip Te... | -- | 23157 | IC REG LINEAR 1.8V 300MA ... |
| MCP111T-270E/LB | Microchip Te... | 0.25 $ | 3000 | IC VOLT DET 2.63V LOW SC7... |
| MCP112T-450E/LB | Microchip Te... | 0.25 $ | 1000 | IC VOLT DET 4.38V LOW SC7... |
| MCP1316MT-30HE/OT | Microchip Te... | 0.32 $ | 1000 | IC SUPERVISOR 3V SOT23-5S... |
| MCP1755T-5002E/DC | Microchip Te... | 0.4 $ | 4000 | IC REG LINEAR 5V 300MA SO... |
| MCP14A0453T-E/MS | Microchip Te... | 0.62 $ | 2500 | LOW-SIDE MOSFET DRIVERLow... |
| MCP1791-3302E/ET | Microchip Te... | 0.5 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 70MA 5... |
| MCP1827T-1802E/ET | Microchip Te... | 0.62 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 1.5A 5... |
| MCP1321T-29CE/OT | Microchip Te... | 0.32 $ | 1000 | IC SUPERVISOR 2.9V SOT23-... |
| MCP1725-0802E/SN | Microchip Te... | 0.28 $ | 1000 | IC REG LINEAR 0.8V 500MA ... |
Linear Regulator/LDO Regulator IC 1 Outp...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Charge Pump Switching Regulators, Switch...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
MCP1700T-3502E/TT Datasheet/PDF