| Allicdata Part #: | MCP4011T-503E/MCTR-ND |
| Manufacturer Part#: |
MCP4011T-503E/MC |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Short Description: | IC DGTL POT 50K 1CH 8DFN |
| More Detail: | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 64 Taps Up... |
| DataSheet: | MCP4011T-503E/MC Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Memory Type: | Volatile |
| Base Part Number: | MCP4011 |
| Supplier Device Package: | 8-DFN (2x3) |
| Package / Case: | 8-VFDFN Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ): | 70 |
| Temperature Coefficient (Typ): | 150 ppm/°C |
| Tolerance: | ±20% |
| Features: | -- |
| Voltage - Supply: | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Series: | -- |
| Interface: | Up/Down (U/D, CS) |
| Resistance (Ohms): | 50k |
| Number of Taps: | 64 |
| Number of Circuits: | 1 |
| Configuration: | Potentiometer |
| Taper: | Linear |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The MCP4011T-503E/MC is part of a data acquisition family of digital potentiometers, which are instruments designed to provide a digitally controlled resolution of resistance. Whether it\'s used to simulate analog signals, to adjust liquid levels, or to regulate feedback or gain in an electronic circuit, the MCP4011T-503E/MC is a great choice for any data acquisition application. In this article, we will discuss the application field and working principle of the MCP4011T-503E/MC.
The MCP4011T-503E/MC is a 10-kilohm, 10-bit digital potentiometer, with a total resolution of up to 10.24 ohms. This makes it ideal for applications that require precision adjustment of a signal\'s resistance. The device features an adjustable wiper resistance that can be set using the SPI interface. This wiper resistance is measured with a ratio of zero-to-full ohms, that when multiplied by the full-scale resistance of 10 kilohms, yields a total output resistance of 10.24 ohms.
The device also features an address counter, which uses the same SPI bus to set the wiper position. This allows the device to be programmed to perform certain operations, such as changing resistance whenever a certain number is read. This feature can be used in conjunction with the wiper resistance adjustment to create complex feedback regulation or control systems.
The MCP4011T-503E/MC has a typical voltage range of 2.4 to 5.5 volts, and can be adjusted from 0 to 10 kilohms. This makes it the perfect choice for applications that require a precise adjustments of resistance, from gains and attenuation to electronic feedback or level control. Additionally, the device can be used to simulate both voltage- and current-dependent signals.
In terms of connectivity, the MCP4011T-503E/MC provides both single-ended and differential connections. This allows for the device to be used in both situations, with the single-ended connection offering greater noise immunity and the differential connection providing better isolation. The device also provides an array of selectable interface options, including SPI, I2C, UART, and GPIO, which allows the device to be used in applications that require different data rate transfers or logic levels.
In terms of performance, the device provides a typical rise time of less than 4 microseconds, which makes it an ideal choice for applications that require fast response times. Additionally, the device features a high-impedance isolation, which allows for a greater signal-to-noise ratio to be maintained, thus providing greater accuracy and immunity to interference.
The MCP4011T-503E/MC also offers high temperature stability, with a minimum operating temperature of -40°C and a maximum operating temperature of 150°C. This makes it a great choice for applications that require precise regulation in harsh conditions. Additionally, the device provides a 5-year warranty, which guarantees that the device will perform as expected.
In conclusion, the MCP4011T-503E/MC is an ideal choice for any application that requires precision adjustment of a signal’s resistance. Its wide range of features, including adjustable wiper resistance, selectable interface options, and temperature stability, make this device perfect for applications that require precise regulation and fast response times.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MCP4921-E/MCVAO | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | DAC 12BIT SGL W/SPI 8DFN |
| MCP4901-E/SN | Microchip Te... | 0.69 $ | 1343 | DAC 8BIT SGL W/SPI 8SOIC8... |
| MCP4541T-103E/MF | Microchip Te... | 0.43 $ | 1000 | IC DGTL POT 10K 129TAPS 8... |
| MCP4562T-104E/MF | Microchip Te... | 0.53 $ | 1000 | IC DGTL POT 100K 257TAPS ... |
| MCP4231-503E/SL | Microchip Te... | 0.64 $ | 541 | IC DGTL POT DL 50K 2CH 14... |
| MCP4542T-502E/MF | Microchip Te... | -- | 1000 | IC DGTL POT 5K 129TAPS 8-... |
| MCP4011T-503E/MC | Microchip Te... | -- | 1000 | IC DGTL POT 50K 1CH 8DFND... |
| MCP4231-502E/ML | Microchip Te... | 0.48 $ | 1000 | IC POT DGTL DUAL 5K SPI 1... |
| MCP4632-503E/UN | Microchip Te... | 0.64 $ | 73 | IC DGTL POT 50K 129TAPS 1... |
| MCP4901T-E/MS | Microchip Te... | 0.53 $ | 2500 | DAC 8BIT SGL SPI/VREF 8MS... |
| MCP47FVB11A1T-E/ST | Microchip Te... | 0.48 $ | 1000 | IC DAC 10BIT10 Bit Digita... |
| MCP4811T-E/SN | Microchip Te... | 0.88 $ | 1000 | DAC 10BIT SGL SPI/VREF 8S... |
| MCP4141-503E/SN | Microchip Te... | 0.43 $ | 1000 | IC POT DGTL SNGL 50K SPI ... |
| MCP4152-103E/P | Microchip Te... | 0.48 $ | 1000 | IC POT DGTL SNGL 10K RHEO... |
| MCP4251T-104E/ST | Microchip Te... | 0.5 $ | 1000 | IC DGTL POT 100K 2CH 14TS... |
| MCP4262-103E/MF | Microchip Te... | 0.67 $ | 1000 | IC POT DGTL DUAL 10K RHEO... |
| MCP4331T-502E/ML | Microchip Te... | 0.73 $ | 1000 | IC DGTL POT QUAD 5K 20QFN... |
| MCP48FVB11T-E/UN | Microchip Te... | 0.48 $ | 1000 | IC DAC SPI 10BIT 1CH NV 1... |
| MCP41050-I/SN | Microchip Te... | 0.96 $ | 4926 | IC POT DIGITAL 50K 1CH SP... |
| MCP4562T-502E/MF | Microchip Te... | -- | 1000 | IC DGTL POT 5K 257TAPS 8-... |
| MCP4332-502E/ST | Microchip Te... | 0.97 $ | 282 | IC DGTL POT QUAD 5K 14TSS... |
| MCP4131-503E/MF | Microchip Te... | 0.36 $ | 1000 | IC POT DGTL SNGL 50K SPI ... |
| MCP4141T-103E/SN | Microchip Te... | 0.43 $ | 1000 | IC POT DGTL SNGL 10K SPI ... |
| MCP4231T-503E/ST | Microchip Te... | 0.48 $ | 1000 | IC DGTL POT 50K 2CH 14TSS... |
| MCP4662T-502E/UN | Microchip Te... | 0.68 $ | 1000 | IC POT DGTL 5K DUAL 10-MS... |
| MCP4431-103E/ST | Microchip Te... | 0.73 $ | 1000 | IC POT 10K QUAD 7BIT 20TS... |
| MCP4802T-E/MS | Microchip Te... | 0.8 $ | 1000 | DAC 8BIT DUAL SPI/VREF 8M... |
| MCP4251-502E/ST | Microchip Te... | 0.5 $ | 1000 | IC DGTL POT DL 5K 2CH 14-... |
| MCP4241T-502E/ML | Microchip Te... | 0.57 $ | 1000 | IC DGTL POT 5K 2CH 16QFND... |
| MCP4431T-104E/ML | Microchip Te... | 0.73 $ | 1000 | IC POT 100K I2C QUAD POT ... |
| MCP41HV51-104E/MQ | Microchip Te... | -- | 1000 | IC DGTL POT 7BIT 100K 20Q... |
| MCP4541-104E/MS | Microchip Te... | 0.57 $ | 1497 | IC DGTL POT 100K 129TAPS ... |
| MCP4552-103E/MS | Microchip Te... | 0.64 $ | 1207 | IC DGTL POT 10K 257TAPS 8... |
| MCP4462-104E/ST | Microchip Te... | 1.34 $ | 280 | IC DGTL POT 257TAPS 100K ... |
| MCP41100-I/P | Microchip Te... | -- | 669 | IC POT DIGITAL 100K 1CH S... |
| MCP4132T-502E/SN | Microchip Te... | 0.36 $ | 1000 | IC RHEO DGTL SNGL 5K SPI ... |
| MCP4142T-104E/MF | Microchip Te... | 0.43 $ | 1000 | IC DGTL SNGL 100K SPI 8DF... |
| MCP4651T-502E/ML | Microchip Te... | 0.5 $ | 1000 | IC DGTL POT 5K 257TAPS 16... |
| MCP4461T-103E/ST | Microchip Te... | 1.02 $ | 1000 | IC DGTL POT 257TAPS 10K 2... |
| MCP4461T-503E/ML | Microchip Te... | 1.02 $ | 1000 | IC DGTL POT 257TAPS 50K 2... |
IC DGTL POT INTERFACE 24TSSOPDigital Pot...
IC DGTL POT 4CH 50K 20QFNDigital Potenti...
IC DGTL POT 256POS 10K 20TSSOPDigital Po...
IC POT DPP 32TAP U/D SOT23-8Digital Pote...
IC POT DPP NV 32TAP U/D 8MSOPDigital Pot...
IC POT 256TAPS 5BYTES 8-MSOPDigital Pote...
MCP4011T-503E/MC Datasheet/PDF