| Allicdata Part #: | MCP41010-I/SN-ND |
| Manufacturer Part#: |
MCP41010-I/SN |
| Price: | $ 0.96 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Short Description: | IC POT DIGITAL 10K 1CH SPI 8SOIC |
| More Detail: | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 256 Taps S... |
| DataSheet: | MCP41010-I/SN Datasheet/PDF |
| Quantity: | 9191 |
| 1 +: | $ 0.96000 |
| 10 +: | $ 0.93120 |
| 100 +: | $ 0.91200 |
| 1000 +: | $ 0.89280 |
| 10000 +: | $ 0.86400 |
| Memory Type: | Volatile |
| Base Part Number: | MCP41010 |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ): | 73 |
| Temperature Coefficient (Typ): | 800 ppm/°C |
| Tolerance: | ±20% |
| Features: | -- |
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Series: | -- |
| Interface: | SPI |
| Resistance (Ohms): | 10k |
| Number of Taps: | 256 |
| Number of Circuits: | 1 |
| Configuration: | Potentiometer |
| Taper: | Linear |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The MCP41010-I/SN is a digital potentiometer which is part of the Microchip\'s Data Acquisition family. It is a single channel analog input device that can be used to digitally control the resistance of analog circuits. This device is designed to improve efficiency, reliability, and cost-effectiveness for applications such as voltage dividers, sample and hold circuits, network systems, and power regulators.
The MCP41010-I/SN is based on the microchip\'s static CMOS (Complementary Metal–Oxide–Semiconductor) process. It is designed to operate with either a 4.5V to 5.5V voltage range, or a 1.65V to 5.5V voltage range. It has an input impedance of 10kΩ and an output impedance of 100Ω in order to minimize loading effects while maximizing signal transfer. It also includes a wide variety of safety features, such as overvoltage and ESD protection.
The MCP41010-I/SN is capable of controlling the resistance of an analog signal with a resolution of 256 steps. It requires an SPI (Serial Peripheral Interface) signal to adjust this resistance. These digital instructions can either be written manually or through a microcontroller. The device will then output a voltage that corresponds to the resistance value. This voltage is output through the RDAC (resistor insulated digital-to-analogue converter) pin. The RDAC pin output is proportional to the resistance set by the digital steps.
The MCP41010-I/SN is a potentially ideal solution for applications that require an adjustable resistor such as voltage dividers and sample and hold circuits. Since the analog signal is internally conditioned before being digitized, the potentiometer does not require any external circuitry for signal conditioning. Additionally, since the device is digitally controlled, its reliability and long-term stability are improved over analog potentiometers.
The digital potentiometer is well suited for industrial automation and control systems. It can be used to locally or remotely adjust motor speed, timing intervals, and other electrical characteristics. It can also be used to connect digital signal processing boards, audio signal processors, and video signal processors.
Overall, the MCP41010-I/SN digital potentiometer is a reliable and cost-effective component for a variety of data acquisition applications. It is capable of adjusting resistance with a resolution of 256 steps, thus simplifying applications which require an adjustable resistor. The device incorporates a wide range of safety features, including overvoltage and ESD protection, and its small form factor make it well-suited for industrial automation and control systems.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MCP4921-E/MCVAO | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | DAC 12BIT SGL W/SPI 8DFN |
| MCP4901-E/SN | Microchip Te... | 0.69 $ | 1343 | DAC 8BIT SGL W/SPI 8SOIC8... |
| MCP4541T-103E/MF | Microchip Te... | 0.43 $ | 1000 | IC DGTL POT 10K 129TAPS 8... |
| MCP4562T-104E/MF | Microchip Te... | 0.53 $ | 1000 | IC DGTL POT 100K 257TAPS ... |
| MCP4231-503E/SL | Microchip Te... | 0.64 $ | 541 | IC DGTL POT DL 50K 2CH 14... |
| MCP4542T-502E/MF | Microchip Te... | -- | 1000 | IC DGTL POT 5K 129TAPS 8-... |
| MCP4011T-503E/MC | Microchip Te... | -- | 1000 | IC DGTL POT 50K 1CH 8DFND... |
| MCP4231-502E/ML | Microchip Te... | 0.48 $ | 1000 | IC POT DGTL DUAL 5K SPI 1... |
| MCP4632-503E/UN | Microchip Te... | 0.64 $ | 73 | IC DGTL POT 50K 129TAPS 1... |
| MCP4901T-E/MS | Microchip Te... | 0.53 $ | 2500 | DAC 8BIT SGL SPI/VREF 8MS... |
| MCP47FVB11A1T-E/ST | Microchip Te... | 0.48 $ | 1000 | IC DAC 10BIT10 Bit Digita... |
| MCP4811T-E/SN | Microchip Te... | 0.88 $ | 1000 | DAC 10BIT SGL SPI/VREF 8S... |
| MCP4141-503E/SN | Microchip Te... | 0.43 $ | 1000 | IC POT DGTL SNGL 50K SPI ... |
| MCP4152-103E/P | Microchip Te... | 0.48 $ | 1000 | IC POT DGTL SNGL 10K RHEO... |
| MCP4251T-104E/ST | Microchip Te... | 0.5 $ | 1000 | IC DGTL POT 100K 2CH 14TS... |
| MCP4262-103E/MF | Microchip Te... | 0.67 $ | 1000 | IC POT DGTL DUAL 10K RHEO... |
| MCP4331T-502E/ML | Microchip Te... | 0.73 $ | 1000 | IC DGTL POT QUAD 5K 20QFN... |
| MCP48FVB11T-E/UN | Microchip Te... | 0.48 $ | 1000 | IC DAC SPI 10BIT 1CH NV 1... |
| MCP41050-I/SN | Microchip Te... | 0.96 $ | 4926 | IC POT DIGITAL 50K 1CH SP... |
| MCP4562T-502E/MF | Microchip Te... | -- | 1000 | IC DGTL POT 5K 257TAPS 8-... |
| MCP4332-502E/ST | Microchip Te... | 0.97 $ | 282 | IC DGTL POT QUAD 5K 14TSS... |
| MCP4131-503E/MF | Microchip Te... | 0.36 $ | 1000 | IC POT DGTL SNGL 50K SPI ... |
| MCP4141T-103E/SN | Microchip Te... | 0.43 $ | 1000 | IC POT DGTL SNGL 10K SPI ... |
| MCP4231T-503E/ST | Microchip Te... | 0.48 $ | 1000 | IC DGTL POT 50K 2CH 14TSS... |
| MCP4662T-502E/UN | Microchip Te... | 0.68 $ | 1000 | IC POT DGTL 5K DUAL 10-MS... |
| MCP4431-103E/ST | Microchip Te... | 0.73 $ | 1000 | IC POT 10K QUAD 7BIT 20TS... |
| MCP4802T-E/MS | Microchip Te... | 0.8 $ | 1000 | DAC 8BIT DUAL SPI/VREF 8M... |
| MCP4251-502E/ST | Microchip Te... | 0.5 $ | 1000 | IC DGTL POT DL 5K 2CH 14-... |
| MCP4241T-502E/ML | Microchip Te... | 0.57 $ | 1000 | IC DGTL POT 5K 2CH 16QFND... |
| MCP4431T-104E/ML | Microchip Te... | 0.73 $ | 1000 | IC POT 100K I2C QUAD POT ... |
| MCP41HV51-104E/MQ | Microchip Te... | -- | 1000 | IC DGTL POT 7BIT 100K 20Q... |
| MCP4541-104E/MS | Microchip Te... | 0.57 $ | 1497 | IC DGTL POT 100K 129TAPS ... |
| MCP4552-103E/MS | Microchip Te... | 0.64 $ | 1207 | IC DGTL POT 10K 257TAPS 8... |
| MCP4462-104E/ST | Microchip Te... | 1.34 $ | 280 | IC DGTL POT 257TAPS 100K ... |
| MCP41100-I/P | Microchip Te... | -- | 669 | IC POT DIGITAL 100K 1CH S... |
| MCP4132T-502E/SN | Microchip Te... | 0.36 $ | 1000 | IC RHEO DGTL SNGL 5K SPI ... |
| MCP4142T-104E/MF | Microchip Te... | 0.43 $ | 1000 | IC DGTL SNGL 100K SPI 8DF... |
| MCP4651T-502E/ML | Microchip Te... | 0.5 $ | 1000 | IC DGTL POT 5K 257TAPS 16... |
| MCP4461T-103E/ST | Microchip Te... | 1.02 $ | 1000 | IC DGTL POT 257TAPS 10K 2... |
| MCP4461T-503E/ML | Microchip Te... | 1.02 $ | 1000 | IC DGTL POT 257TAPS 50K 2... |
IC DGTL POT INTERFACE 24TSSOPDigital Pot...
IC DGTL POT 4CH 50K 20QFNDigital Potenti...
IC DGTL POT 256POS 10K 20TSSOPDigital Po...
IC POT DPP 32TAP U/D SOT23-8Digital Pote...
IC POT DPP NV 32TAP U/D 8MSOPDigital Pot...
IC POT 256TAPS 5BYTES 8-MSOPDigital Pote...
MCP41010-I/SN Datasheet/PDF