MCP41010T-I/SN Integrated Circuits (ICs) |
|
| Allicdata Part #: | MCP41010T-I/SNTR-ND |
| Manufacturer Part#: |
MCP41010T-I/SN |
| Price: | $ 0.83 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Short Description: | IC POT DIGITAL 10K 1CH SPI 8SOIC |
| More Detail: | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 256 Taps S... |
| DataSheet: | MCP41010T-I/SN Datasheet/PDF |
| Quantity: | 3300 |
| 1 +: | $ 0.83000 |
| 10 +: | $ 0.80510 |
| 100 +: | $ 0.78850 |
| 1000 +: | $ 0.77190 |
| 10000 +: | $ 0.74700 |
| Memory Type: | Volatile |
| Base Part Number: | MCP41010 |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ): | 73 |
| Temperature Coefficient (Typ): | 800 ppm/°C |
| Tolerance: | ±20% |
| Features: | -- |
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Series: | -- |
| Interface: | SPI |
| Resistance (Ohms): | 10k |
| Number of Taps: | 256 |
| Number of Circuits: | 1 |
| Configuration: | Potentiometer |
| Taper: | Linear |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Data acquisition is a process of translating physical measurements into digital data, enabling systems to monitor, record and analyse their environment. Digital Potentiometers (also known as digipots) are a form of data acquisition where an adjustable electrical resistance is translated into digital data, which can be used to adjust the output of a circuit. The MCP41010T-I/SN is a digital potentiometer which offers a three-terminal variable resistor in a Small Outline Integrated Circuit (SOIC) package, and is designed for both manual and automated control of sensitive systems. The following article will discuss the application of the MCP41010T-I/SN and its working principle.
Application of MCP41010T-I/SN
The MCP41010T-I/SN digital potentiometer is an ideal option for applications which require a tight control of analog signals where feedback is maintained in digital form. The device offers a ten-step adjustable resistance range typically in an 8-pin SOIC package for a 10KΩ resistance value, to be easily integrated into an application. This makes the MCP41010T-I/SN useful for systems requiring compact design and low-power operation, such as audio playback and phone amplifier circuits.
The device can also be used in temperature control and remote sensing systems, as its adjustable resistance range allows a system to compensate for any potential difference between the onboard setpoint and the remote temperature sensor. The MCP41010T-I/SN provides a strong signal strength and low noise, meaning it can perform accurate remote sensing applications even when subjected to high levels of electromagnetic interference.
The device’s precision and low operating current also make it suitable for light-sensitive applications or where an adjustable reference voltage is required. For example, the MCP41010T-I/SN could be used in a camera setup, with the adjustable resistance controlling the light sensitivity of the image sensor.
Working Principle of MCP41010T-I/SN
The MCP41010T-I/SN is a digital potentiometer based on the mechanical potentiometer principle, where a resistive element is used in conjunction with a mechanical adjustor to give an adjustable resistance range. In the case of the MCP41010T-I/SN, this mechanism is duplicated digitally, instead of in a physical form. This means that the device can be adjusted through the use of digital logic, enabling remote monitoring and control.
The device employs a variable resistor made up of a resistor chain that is connected between two voltage reference supplies, set at VCC and GND. With this configuration, the reference voltage between VCC and GND rises in steps as the resistance increases. This resistance is adjusted with the 10-bit word written to the device, with the least significant bit (LSB) making the largest fractional change to the resistance. This can be used to adjust the output of a given system to a target threshold or setpoint.
The MCP41010T-I/SN is also an EEPROM module, meaning that its wiper setpoint is stored in non-volatile memory. This ensures that, in the event of a power failure, the device is able to maintain its setpoint without having to write it again. This feature makes the MCP41010T-I/SN an ideal option for automated and remote systems, as the output signal does not have to be manually adjusted.
Conclusion
The MCP41010T-I/SN offers a degree of precision and ease-of-use that other digital potentiometers don’t, making it an ideal addition to all sorts of data acquisition systems. Its 10KΩ resistance range, low-power operation and remote sensing abilities make it an efficient and cost-effective replacement for mechanical adjustable resistors, and is perfect for applications requiring tightness of control, accuracy and flexibility.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MCP4921-E/MCVAO | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | DAC 12BIT SGL W/SPI 8DFN |
| MCP4901-E/SN | Microchip Te... | 0.69 $ | 1343 | DAC 8BIT SGL W/SPI 8SOIC8... |
| MCP4541T-103E/MF | Microchip Te... | 0.43 $ | 1000 | IC DGTL POT 10K 129TAPS 8... |
| MCP4562T-104E/MF | Microchip Te... | 0.53 $ | 1000 | IC DGTL POT 100K 257TAPS ... |
| MCP4231-503E/SL | Microchip Te... | 0.64 $ | 541 | IC DGTL POT DL 50K 2CH 14... |
| MCP4542T-502E/MF | Microchip Te... | -- | 1000 | IC DGTL POT 5K 129TAPS 8-... |
| MCP4011T-503E/MC | Microchip Te... | -- | 1000 | IC DGTL POT 50K 1CH 8DFND... |
| MCP4231-502E/ML | Microchip Te... | 0.48 $ | 1000 | IC POT DGTL DUAL 5K SPI 1... |
| MCP4632-503E/UN | Microchip Te... | 0.64 $ | 73 | IC DGTL POT 50K 129TAPS 1... |
| MCP4901T-E/MS | Microchip Te... | 0.53 $ | 2500 | DAC 8BIT SGL SPI/VREF 8MS... |
| MCP47FVB11A1T-E/ST | Microchip Te... | 0.48 $ | 1000 | IC DAC 10BIT10 Bit Digita... |
| MCP4811T-E/SN | Microchip Te... | 0.88 $ | 1000 | DAC 10BIT SGL SPI/VREF 8S... |
| MCP4141-503E/SN | Microchip Te... | 0.43 $ | 1000 | IC POT DGTL SNGL 50K SPI ... |
| MCP4152-103E/P | Microchip Te... | 0.48 $ | 1000 | IC POT DGTL SNGL 10K RHEO... |
| MCP4251T-104E/ST | Microchip Te... | 0.5 $ | 1000 | IC DGTL POT 100K 2CH 14TS... |
| MCP4262-103E/MF | Microchip Te... | 0.67 $ | 1000 | IC POT DGTL DUAL 10K RHEO... |
| MCP4331T-502E/ML | Microchip Te... | 0.73 $ | 1000 | IC DGTL POT QUAD 5K 20QFN... |
| MCP48FVB11T-E/UN | Microchip Te... | 0.48 $ | 1000 | IC DAC SPI 10BIT 1CH NV 1... |
| MCP41050-I/SN | Microchip Te... | 0.96 $ | 4926 | IC POT DIGITAL 50K 1CH SP... |
| MCP4562T-502E/MF | Microchip Te... | -- | 1000 | IC DGTL POT 5K 257TAPS 8-... |
| MCP4332-502E/ST | Microchip Te... | 0.97 $ | 282 | IC DGTL POT QUAD 5K 14TSS... |
| MCP4131-503E/MF | Microchip Te... | 0.36 $ | 1000 | IC POT DGTL SNGL 50K SPI ... |
| MCP4141T-103E/SN | Microchip Te... | 0.43 $ | 1000 | IC POT DGTL SNGL 10K SPI ... |
| MCP4231T-503E/ST | Microchip Te... | 0.48 $ | 1000 | IC DGTL POT 50K 2CH 14TSS... |
| MCP4662T-502E/UN | Microchip Te... | 0.68 $ | 1000 | IC POT DGTL 5K DUAL 10-MS... |
| MCP4431-103E/ST | Microchip Te... | 0.73 $ | 1000 | IC POT 10K QUAD 7BIT 20TS... |
| MCP4802T-E/MS | Microchip Te... | 0.8 $ | 1000 | DAC 8BIT DUAL SPI/VREF 8M... |
| MCP4251-502E/ST | Microchip Te... | 0.5 $ | 1000 | IC DGTL POT DL 5K 2CH 14-... |
| MCP4241T-502E/ML | Microchip Te... | 0.57 $ | 1000 | IC DGTL POT 5K 2CH 16QFND... |
| MCP4431T-104E/ML | Microchip Te... | 0.73 $ | 1000 | IC POT 100K I2C QUAD POT ... |
| MCP41HV51-104E/MQ | Microchip Te... | -- | 1000 | IC DGTL POT 7BIT 100K 20Q... |
| MCP4541-104E/MS | Microchip Te... | 0.57 $ | 1497 | IC DGTL POT 100K 129TAPS ... |
| MCP4552-103E/MS | Microchip Te... | 0.64 $ | 1207 | IC DGTL POT 10K 257TAPS 8... |
| MCP4462-104E/ST | Microchip Te... | 1.34 $ | 280 | IC DGTL POT 257TAPS 100K ... |
| MCP41100-I/P | Microchip Te... | -- | 669 | IC POT DIGITAL 100K 1CH S... |
| MCP4132T-502E/SN | Microchip Te... | 0.36 $ | 1000 | IC RHEO DGTL SNGL 5K SPI ... |
| MCP4142T-104E/MF | Microchip Te... | 0.43 $ | 1000 | IC DGTL SNGL 100K SPI 8DF... |
| MCP4651T-502E/ML | Microchip Te... | 0.5 $ | 1000 | IC DGTL POT 5K 257TAPS 16... |
| MCP4461T-103E/ST | Microchip Te... | 1.02 $ | 1000 | IC DGTL POT 257TAPS 10K 2... |
| MCP4461T-503E/ML | Microchip Te... | 1.02 $ | 1000 | IC DGTL POT 257TAPS 50K 2... |
IC DGTL POT INTERFACE 24TSSOPDigital Pot...
IC DGTL POT 4CH 50K 20QFNDigital Potenti...
IC DGTL POT 256POS 10K 20TSSOPDigital Po...
IC POT DPP 32TAP U/D SOT23-8Digital Pote...
IC POT DPP NV 32TAP U/D 8MSOPDigital Pot...
IC POT 256TAPS 5BYTES 8-MSOPDigital Pote...
MCP41010T-I/SN Datasheet/PDF