| Allicdata Part #: | MCP41100-I/SN-ND |
| Manufacturer Part#: |
MCP41100-I/SN |
| Price: | $ 0.96 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Short Description: | IC POT DIGITL 100K 1CH SPI 8SOIC |
| More Detail: | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 256 Taps ... |
| DataSheet: | MCP41100-I/SN Datasheet/PDF |
| Quantity: | 3103 |
| 1 +: | $ 0.96000 |
| 10 +: | $ 0.93120 |
| 100 +: | $ 0.91200 |
| 1000 +: | $ 0.89280 |
| 10000 +: | $ 0.86400 |
Specifications
| Memory Type: | Volatile |
| Base Part Number: | MCP41100 |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ): | 175 |
| Temperature Coefficient (Typ): | 800 ppm/°C |
| Tolerance: | ±30% |
| Features: | -- |
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Series: | -- |
| Interface: | SPI |
| Resistance (Ohms): | 100k |
| Number of Taps: | 256 |
| Number of Circuits: | 1 |
| Configuration: | Potentiometer |
| Taper: | Linear |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Digital potentiometers, such as the MCP41100-I/SN, are widely used in data acquisition due to their precision and accuracy. The MCP41100-I/SN is a microchip-based digipot, which offers very high accuracy when used in data acquisition projects. This article covers the application field and working principle of the MCP41100-I/SN digital potentiometer.The MCP41100-I/SN is a low-power digital potentiometer which utilizes a built-in 8-bit digital-to-analog converter (DAC). It can be used in data acquisition applications such as temperature, current and voltage range measurements. Additionally, it can be used for motor speed control, as well as for other digital control applications. Furthermore, it is ideal for applications that require low noise, high resolution and small size.The MCP41100-I/SN has two main components; a control circuit and a read-only memory (ROM). The control circuit comprises an 8-bit DAC which can output 1.2V in the range of 0-255. This DAC is connected to the ROM, which contains two 16-bit words, one for setting the offset and the other for setting the sensitivity.The ROM is also used to store the user defined settings. The offset is used to select the desired value of the measured component; this is done by setting the offset in the ROM. The sensitivity is used to select the sensitivity of the measured component; the higher the sensitivity, the greater the accuracy. The control circuit is also connected to an I2C bus, which is used for communication with a digital potentiometer-compatible device. The I2C bus is used to configure the digital potentiometer, read its current status and control its actions. This enables the user to not only configure the digital potentiometer but also to monitor and control its actions. The MCP41100-I/SN offers many advantages in data acquisition, including accuracy, low power consumption, and resolution. The digital potentiometer has a high resolution of up to 8-bits, which ensures accurate readings. Additionally, the digital potentiometer has a low power consumption of only 10 mA, which makes it ideal for portable applications.In summary, the MCP41100-I/SN digital potentiometer provides precision and accuracy in data acquisition applications. It offers great advantages such as high resolution, low power consumption, and easy configuration. The MCP41100-I/SN can therefore be used in numerous applications and is an important component in data acquisition.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "MCP4" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MCP4921-E/MCVAO | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | DAC 12BIT SGL W/SPI 8DFN |
| MCP4901-E/SN | Microchip Te... | 0.69 $ | 1343 | DAC 8BIT SGL W/SPI 8SOIC8... |
| MCP4541T-103E/MF | Microchip Te... | 0.43 $ | 1000 | IC DGTL POT 10K 129TAPS 8... |
| MCP4562T-104E/MF | Microchip Te... | 0.53 $ | 1000 | IC DGTL POT 100K 257TAPS ... |
| MCP4231-503E/SL | Microchip Te... | 0.64 $ | 541 | IC DGTL POT DL 50K 2CH 14... |
| MCP4542T-502E/MF | Microchip Te... | -- | 1000 | IC DGTL POT 5K 129TAPS 8-... |
| MCP4011T-503E/MC | Microchip Te... | -- | 1000 | IC DGTL POT 50K 1CH 8DFND... |
| MCP4231-502E/ML | Microchip Te... | 0.48 $ | 1000 | IC POT DGTL DUAL 5K SPI 1... |
| MCP4632-503E/UN | Microchip Te... | 0.64 $ | 73 | IC DGTL POT 50K 129TAPS 1... |
| MCP4901T-E/MS | Microchip Te... | 0.53 $ | 2500 | DAC 8BIT SGL SPI/VREF 8MS... |
| MCP47FVB11A1T-E/ST | Microchip Te... | 0.48 $ | 1000 | IC DAC 10BIT10 Bit Digita... |
| MCP4811T-E/SN | Microchip Te... | 0.88 $ | 1000 | DAC 10BIT SGL SPI/VREF 8S... |
| MCP4141-503E/SN | Microchip Te... | 0.43 $ | 1000 | IC POT DGTL SNGL 50K SPI ... |
| MCP4152-103E/P | Microchip Te... | 0.48 $ | 1000 | IC POT DGTL SNGL 10K RHEO... |
| MCP4251T-104E/ST | Microchip Te... | 0.5 $ | 1000 | IC DGTL POT 100K 2CH 14TS... |
| MCP4262-103E/MF | Microchip Te... | 0.67 $ | 1000 | IC POT DGTL DUAL 10K RHEO... |
| MCP4331T-502E/ML | Microchip Te... | 0.73 $ | 1000 | IC DGTL POT QUAD 5K 20QFN... |
| MCP48FVB11T-E/UN | Microchip Te... | 0.48 $ | 1000 | IC DAC SPI 10BIT 1CH NV 1... |
| MCP41050-I/SN | Microchip Te... | 0.96 $ | 4926 | IC POT DIGITAL 50K 1CH SP... |
| MCP4562T-502E/MF | Microchip Te... | -- | 1000 | IC DGTL POT 5K 257TAPS 8-... |
| MCP4332-502E/ST | Microchip Te... | 0.97 $ | 282 | IC DGTL POT QUAD 5K 14TSS... |
| MCP4131-503E/MF | Microchip Te... | 0.36 $ | 1000 | IC POT DGTL SNGL 50K SPI ... |
| MCP4141T-103E/SN | Microchip Te... | 0.43 $ | 1000 | IC POT DGTL SNGL 10K SPI ... |
| MCP4231T-503E/ST | Microchip Te... | 0.48 $ | 1000 | IC DGTL POT 50K 2CH 14TSS... |
| MCP4662T-502E/UN | Microchip Te... | 0.68 $ | 1000 | IC POT DGTL 5K DUAL 10-MS... |
| MCP4431-103E/ST | Microchip Te... | 0.73 $ | 1000 | IC POT 10K QUAD 7BIT 20TS... |
| MCP4802T-E/MS | Microchip Te... | 0.8 $ | 1000 | DAC 8BIT DUAL SPI/VREF 8M... |
| MCP4251-502E/ST | Microchip Te... | 0.5 $ | 1000 | IC DGTL POT DL 5K 2CH 14-... |
| MCP4241T-502E/ML | Microchip Te... | 0.57 $ | 1000 | IC DGTL POT 5K 2CH 16QFND... |
| MCP4431T-104E/ML | Microchip Te... | 0.73 $ | 1000 | IC POT 100K I2C QUAD POT ... |
| MCP41HV51-104E/MQ | Microchip Te... | -- | 1000 | IC DGTL POT 7BIT 100K 20Q... |
| MCP4541-104E/MS | Microchip Te... | 0.57 $ | 1497 | IC DGTL POT 100K 129TAPS ... |
| MCP4552-103E/MS | Microchip Te... | 0.64 $ | 1207 | IC DGTL POT 10K 257TAPS 8... |
| MCP4462-104E/ST | Microchip Te... | 1.34 $ | 280 | IC DGTL POT 257TAPS 100K ... |
| MCP41100-I/P | Microchip Te... | -- | 669 | IC POT DIGITAL 100K 1CH S... |
| MCP4132T-502E/SN | Microchip Te... | 0.36 $ | 1000 | IC RHEO DGTL SNGL 5K SPI ... |
| MCP4142T-104E/MF | Microchip Te... | 0.43 $ | 1000 | IC DGTL SNGL 100K SPI 8DF... |
| MCP4651T-502E/ML | Microchip Te... | 0.5 $ | 1000 | IC DGTL POT 5K 257TAPS 16... |
| MCP4461T-103E/ST | Microchip Te... | 1.02 $ | 1000 | IC DGTL POT 257TAPS 10K 2... |
| MCP4461T-503E/ML | Microchip Te... | 1.02 $ | 1000 | IC DGTL POT 257TAPS 50K 2... |
Latest Products
CAT5411YI50
IC DGTL POT INTERFACE 24TSSOPDigital Pot...
ISL23448UFRZ-TK
IC DGTL POT 4CH 50K 20QFNDigital Potenti...
ISL23345WFRZ-TK
IC DGTL POT 256POS 10K 20TSSOPDigital Po...
CAT5128TBI-50GT3
IC POT DPP 32TAP U/D SOT23-8Digital Pote...
CAT5114ZI-10-GT3
IC POT DPP NV 32TAP U/D 8MSOPDigital Pot...
ISL95811WFUZ-TK
IC POT 256TAPS 5BYTES 8-MSOPDigital Pote...
MCP41100-I/SN Datasheet/PDF