MCP4661T-103E/ML Integrated Circuits (ICs) |
|
| Allicdata Part #: | MCP4661T-103E/MLTR-ND |
| Manufacturer Part#: |
MCP4661T-103E/ML |
| Price: | $ 0.68 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Short Description: | IC DGTL POT 10K 257TAPS 16-QFN |
| More Detail: | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 257 Taps I... |
| DataSheet: | MCP4661T-103E/ML Datasheet/PDF |
| Quantity: | 9900 |
| 1 +: | $ 0.68000 |
| 10 +: | $ 0.65960 |
| 100 +: | $ 0.64600 |
| 1000 +: | $ 0.63240 |
| 10000 +: | $ 0.61200 |
| Memory Type: | Non-Volatile |
| Base Part Number: | MCP4661 |
| Supplier Device Package: | 16-QFN-EP (4x4) |
| Package / Case: | 16-VQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ): | 75 |
| Temperature Coefficient (Typ): | 150 ppm/°C |
| Tolerance: | ±20% |
| Features: | Mute, Selectable Address |
| Voltage - Supply: | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Series: | -- |
| Interface: | I²C |
| Resistance (Ohms): | 10k |
| Number of Taps: | 257 |
| Number of Circuits: | 2 |
| Configuration: | Potentiometer |
| Taper: | Linear |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Data Acquisition - Digital Potentiometers are a growing field of used in various applications. The MCP4661T-103E/ML from Microchip Technology is an example of this technology. This Digital Potentiometer provides an integrated way of digitally controlling the variable resistor with a minimum of external components.The MCP4661T-103E/ML is a 10 kΩ (100 kΩ on request) Digital Potentiometer with 256 taps and non-volatile memory. It has an inverted drive type interface with a 10 mA/√2 voltage drive output. The device has an operating voltage range of 2.7 to 5.5 V and an operating temperature range of -40 to +85 °C. It is available in an 8-lead, 3 mm × 3 mm TDFN and 8-lead SOIC packages.The device comprises two separate memory arrays for storing the wiper and end-to-end resistance values in non-volatile memory. The default resistance values are 10 kΩ end-to-end, and 10 kΩ at the wiper. The device has eight digitally controlled channels, each of which has a 256-tap resolution and a 10 kΩ (100 kΩ on request) resistance range.The device also has a flexible serial control interface, allowing for fast and simple communication with the device. The serial bus consists of a transmission line, clock line and a data line, allowing 8-bit or 16-bit communication between the host system and the device. The device has an internal clock oscillator with a frequency of 2.8 MHz, allowing it to be used in a variety of applications.The device works in a very simple and effective manner. At the heart of the device is a 256-tap digital potentiometer. This digital potentiometer is controlled by two memory registers, the wiper register and the end-to-end register. The wiper register stores the ideal wiper resistance. The end-to-end register stores the end-to-end resistance.The device has a number of applications in various industries. In automotive electronics, the device can be used in applications such as seat position control and steering control. In biomedical engineering, the device can be used to regulate the pulse level of a pacemaker, as well as other applications. The device is also used in industrial applications, such as temperature control, motor speed and position control, and resistance filtering.Overall, the MCP4661T-103E/ML is a versatile, easy-to-use device with applications in a number of different industries. It provides a highly integrated solution for digitally controlling a variable resistor with a minimum of external components. Its flexibility, robustness and ease of use make it an ideal choice for a range of applications in various industries.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MCP4921-E/MCVAO | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | DAC 12BIT SGL W/SPI 8DFN |
| MCP4901-E/SN | Microchip Te... | 0.69 $ | 1343 | DAC 8BIT SGL W/SPI 8SOIC8... |
| MCP4541T-103E/MF | Microchip Te... | 0.43 $ | 1000 | IC DGTL POT 10K 129TAPS 8... |
| MCP4562T-104E/MF | Microchip Te... | 0.53 $ | 1000 | IC DGTL POT 100K 257TAPS ... |
| MCP4231-503E/SL | Microchip Te... | 0.64 $ | 541 | IC DGTL POT DL 50K 2CH 14... |
| MCP4542T-502E/MF | Microchip Te... | -- | 1000 | IC DGTL POT 5K 129TAPS 8-... |
| MCP4011T-503E/MC | Microchip Te... | -- | 1000 | IC DGTL POT 50K 1CH 8DFND... |
| MCP4231-502E/ML | Microchip Te... | 0.48 $ | 1000 | IC POT DGTL DUAL 5K SPI 1... |
| MCP4632-503E/UN | Microchip Te... | 0.64 $ | 73 | IC DGTL POT 50K 129TAPS 1... |
| MCP4901T-E/MS | Microchip Te... | 0.53 $ | 2500 | DAC 8BIT SGL SPI/VREF 8MS... |
| MCP47FVB11A1T-E/ST | Microchip Te... | 0.48 $ | 1000 | IC DAC 10BIT10 Bit Digita... |
| MCP4811T-E/SN | Microchip Te... | 0.88 $ | 1000 | DAC 10BIT SGL SPI/VREF 8S... |
| MCP4141-503E/SN | Microchip Te... | 0.43 $ | 1000 | IC POT DGTL SNGL 50K SPI ... |
| MCP4152-103E/P | Microchip Te... | 0.48 $ | 1000 | IC POT DGTL SNGL 10K RHEO... |
| MCP4251T-104E/ST | Microchip Te... | 0.5 $ | 1000 | IC DGTL POT 100K 2CH 14TS... |
| MCP4262-103E/MF | Microchip Te... | 0.67 $ | 1000 | IC POT DGTL DUAL 10K RHEO... |
| MCP4331T-502E/ML | Microchip Te... | 0.73 $ | 1000 | IC DGTL POT QUAD 5K 20QFN... |
| MCP48FVB11T-E/UN | Microchip Te... | 0.48 $ | 1000 | IC DAC SPI 10BIT 1CH NV 1... |
| MCP41050-I/SN | Microchip Te... | 0.96 $ | 4926 | IC POT DIGITAL 50K 1CH SP... |
| MCP4562T-502E/MF | Microchip Te... | -- | 1000 | IC DGTL POT 5K 257TAPS 8-... |
| MCP4332-502E/ST | Microchip Te... | 0.97 $ | 282 | IC DGTL POT QUAD 5K 14TSS... |
| MCP4131-503E/MF | Microchip Te... | 0.36 $ | 1000 | IC POT DGTL SNGL 50K SPI ... |
| MCP4141T-103E/SN | Microchip Te... | 0.43 $ | 1000 | IC POT DGTL SNGL 10K SPI ... |
| MCP4231T-503E/ST | Microchip Te... | 0.48 $ | 1000 | IC DGTL POT 50K 2CH 14TSS... |
| MCP4662T-502E/UN | Microchip Te... | 0.68 $ | 1000 | IC POT DGTL 5K DUAL 10-MS... |
| MCP4431-103E/ST | Microchip Te... | 0.73 $ | 1000 | IC POT 10K QUAD 7BIT 20TS... |
| MCP4802T-E/MS | Microchip Te... | 0.8 $ | 1000 | DAC 8BIT DUAL SPI/VREF 8M... |
| MCP4251-502E/ST | Microchip Te... | 0.5 $ | 1000 | IC DGTL POT DL 5K 2CH 14-... |
| MCP4241T-502E/ML | Microchip Te... | 0.57 $ | 1000 | IC DGTL POT 5K 2CH 16QFND... |
| MCP4431T-104E/ML | Microchip Te... | 0.73 $ | 1000 | IC POT 100K I2C QUAD POT ... |
| MCP41HV51-104E/MQ | Microchip Te... | -- | 1000 | IC DGTL POT 7BIT 100K 20Q... |
| MCP4541-104E/MS | Microchip Te... | 0.57 $ | 1497 | IC DGTL POT 100K 129TAPS ... |
| MCP4552-103E/MS | Microchip Te... | 0.64 $ | 1207 | IC DGTL POT 10K 257TAPS 8... |
| MCP4462-104E/ST | Microchip Te... | 1.34 $ | 280 | IC DGTL POT 257TAPS 100K ... |
| MCP41100-I/P | Microchip Te... | -- | 669 | IC POT DIGITAL 100K 1CH S... |
| MCP4132T-502E/SN | Microchip Te... | 0.36 $ | 1000 | IC RHEO DGTL SNGL 5K SPI ... |
| MCP4142T-104E/MF | Microchip Te... | 0.43 $ | 1000 | IC DGTL SNGL 100K SPI 8DF... |
| MCP4651T-502E/ML | Microchip Te... | 0.5 $ | 1000 | IC DGTL POT 5K 257TAPS 16... |
| MCP4461T-103E/ST | Microchip Te... | 1.02 $ | 1000 | IC DGTL POT 257TAPS 10K 2... |
| MCP4461T-503E/ML | Microchip Te... | 1.02 $ | 1000 | IC DGTL POT 257TAPS 50K 2... |
IC DGTL POT INTERFACE 24TSSOPDigital Pot...
IC DGTL POT 4CH 50K 20QFNDigital Potenti...
IC DGTL POT 256POS 10K 20TSSOPDigital Po...
IC POT DPP 32TAP U/D SOT23-8Digital Pote...
IC POT DPP NV 32TAP U/D 8MSOPDigital Pot...
IC POT 256TAPS 5BYTES 8-MSOPDigital Pote...
MCP4661T-103E/ML Datasheet/PDF