| Allicdata Part #: | PCM1727E-ND |
| Manufacturer Part#: |
PCM1727E |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC STEREO D/A W/DUAL PLL 24-SSOP |
| More Detail: | DAC, Audio 24 bit 96k I²S 24-SSOP |
| DataSheet: | PCM1727E Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | SoundPlus™ |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | DAC, Audio |
| Number of Channels: | 3 |
| Resolution (Bits): | 24 b |
| Sampling Rate (Per Second): | 96k |
| Data Interface: | I²S |
| Voltage Supply Source: | Analog and Digital |
| Voltage - Supply: | 5V |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 24-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package: | 24-SSOP |
| Base Part Number: | PCM1727 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The PCM1727E is a special purpose data acquisition system with an advanced Analog to Digital Converter (ADC) and Digital to Analog Converter (DAC). It is a reliable, high-performance solution for data acquisition systems which require signal fidelity, accuracy, and sample rates up to 10 MSPS. The PCM1727E is ideal for applications involving precision analog signals such as those found in telecommunications, medical, industrial, or automotive applications.
The PCM1727E features a highly accurate 16-bit ADC and two 12-bit DACs, providing very precise analog-to-digital-and-digital-to-analog conversion capability. The device is powered by a 3.3 V supply voltage and is capable of sampling input signals at up to 10 MSPS. In addition, the device includes a voltage reference feature which allows for automatic bit shifting or gain setting on both the ADC and the DAC for optimal signal resolution.
The PCM1727E also offers a wide range of high-speed digital signal processing capabilities. It supports direct-current-bias (DCB) operation and provides up to 16 channels of digital input/output, allowing for efficient digital signal routing for a wide variety of applications. The device also provides an integrated precision digitally-controlled oscillator (DCO) for precise sampling of digital signals, as well as an auto calibration feature which enables the device to accurately measure input signals. Furthermore, the device also supports various digital error correction techniques for improved system performance.
The PCM1727E has been designed to work seamlessly with other data acquisition systems, such as data acquisition cards and PC-based systems. It provides an intuitive user interface through its built-in web-based configuration utility, allowing for easy setup and configuration. The PCM1727E can be integrated into a wide range of applications and includes multiple I/O ports, a wide range of analog and digital input signals, and support for a variety of communication protocols, such as Ethernet and SPI.
In addition to its high-precision data acquisition capabilities, the PCM1727E is also highly flexible, allowing for a wide variety of signal and routing configurations. The device can be configured for a wide range of applications, including remote monitoring and control, motion control, digital audio frequency analysis, radar and imaging, and many more. Furthermore, the device supports a wide range of programming environments such as C++ and Visual BASIC.
Overall, the PCM1727E is an ideal solution for any data acquisition system, providing highly accurate and reliable analog-to-digital-and-digital-to-analog conversion and digital signal processing capabilities. The device is reliable and flexible, offering a wide range of features and configuration options which make it suitable for a variety of applications. Its intuitive interface and wide range of inputs and outputs make it an ideal choice for any data acquisition system.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| PCM1794ADBR | Texas Instru... | -- | 3333 | IC DAC AUDIO 24BIT 192KHZ... |
| PCM1754DBQR | Texas Instru... | -- | 1230 | IC DAC 24BIT AUDIO 16SSOP... |
| PCM16XV0 | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | PROCESSOR MODULE FOR 16F8... |
| PCM1862QDBTRQ1 | Texas Instru... | -- | 1000 | 103 DB 2CH S/W CONTROLLED... |
| PCM1702U-J | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC 20BIT BICMOS 20SOD... |
| PCM18XP0 | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | MODULE PROCESSOR FOR MPLA... |
| PCM1608KY/2K | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 24BIT 8CH 192KHZ 4... |
| PCM1773PWG4 | Texas Instru... | 2.08 $ | 1000 | IC DAC 24BIT STER LV LP 1... |
| PCM1803ADBR | Texas Instru... | -- | 4000 | IC ADC 24BIT STER 96KHZ 2... |
| PCM1803DB | Texas Instru... | -- | 1000 | IC ADC 24BIT STEREO 20-SS... |
| PCM1725D | Texas Instru... | -- | 2207 | IC DAC 16BIT STEREO 96KHZ... |
| PCM18XD1 | Microchip Te... | 308.01 $ | 1 | MODULE PIC18F248/258/448/... |
| PCM1742E | Texas Instru... | -- | 239 | IC 24BIT 192KHZ STREO DAC... |
| PCM1796DBR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 24BIT STER 192KHZ ... |
| PCM1723E | Texas Instru... | -- | 155 | IC STEREO D/A W/PLL 24-SS... |
| PCM1782DBQR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 24BIT MONO 192KHZ ... |
| PCM1803ADBG4 | Texas Instru... | 2.3 $ | 1000 | IC ADC 24BIT STER 96KHZ 2... |
| PCM1702P-KG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC 20BIT SER 16-DIPDA... |
| PCM18XL0 | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | PROCESSOR MODULE FOR ICE2... |
| PCM16XN1 | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | PROCESSOR MOD PIC16C717/7... |
| PCM1718E/2K | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 18-B STEREO AUDIO DAC ... |
| PCM1851PJTRG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC ADC 24BIT 96KHZ 6X2MUX... |
| PCM16XE1 | Microchip Te... | 308.01 $ | 1000 | PROCESSOR MODULE FOR MPLA... |
| PCM1681TPWPRQ1 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 24BIT SRL 28HTSSOP... |
| PCM1807PWRG4 | Texas Instru... | 0.87 $ | 1000 | IC ADC 24BIT STER 96KHZ 1... |
| PCM1755DBQ | Texas Instru... | -- | 13 | IC AUDIO DAC 24BIT 16SSOP... |
| PCM1794ADB | Texas Instru... | 10.88 $ | 96 | IC DAC 24BIT STER 192KHZ ... |
| PCM1808PWRG4 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC ADC 24BIT STER 96KHZ 1... |
| PCM1600Y/2KG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC 24BIT 6CH 96KHZ 48... |
| PCM1860DBT | Texas Instru... | -- | 1129 | IC ADC 2CH 103DB HDWR 30T... |
| PCM1608KYG4 | Texas Instru... | 7.11 $ | 1000 | IC DAC 24BIT SER 48-LQFPD... |
| PCM1738E | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 24BIT 192KHZ STERO DAC... |
| PCM1754DBQG4 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 24BIT AUDIO 16SSOP... |
| PCM16XC0 | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | PROCESSOR MODULE FOR MPLA... |
| PCM18XT0 | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | MODULE PROC PIC18F4685 |
| PCM1798DBR | Texas Instru... | -- | 6358 | IC DAC 24BIT STER 192KHZ ... |
| PCM1772PW | Texas Instru... | 2.65 $ | 23 | IC 24BIT LP STEREO DAC 16... |
| PCM1604PTG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC 24BIT 6CH 192KHZ 4... |
| PCM1781DBQG4 | Texas Instru... | 1.32 $ | 1000 | IC DAC 24BIT MONO 192KHZ ... |
| PCM1609APTR | Texas Instru... | 3.19 $ | 1000 | IC DAC 24BIT 8CH 192KHZ 4... |
Analog to Digital Converters - ADC 16-bi...
DAS 16BIT DUAL 10:1 40-TQFNData Acquisit...
IC ADC 3.5 DIGIT LP 40-DIPDisplay Driver...
IC DAS 12BIT W/2WIREINTFC 28SSOPData Acq...
IC DAC 20BIT BICMOS 20SODAC, Audio 20 bi...
IC DAC 1.1GBPS 68TQFNDAC 16 b SPI 68-TQ...
PCM1727E Datasheet/PDF