| Allicdata Part #: | 296-24544-5-ND |
| Manufacturer Part#: |
PCM1795DB |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC DAC AUDIO 32BIT 192KHZ 28SSOPDAC, Audio 32 bit ... |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | PCM1795DB Datasheet/PDF |
| Quantity: | 150 |
| Series: | PCM1795 |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Type: | DAC, Audio |
| Number of Channels: | 2 |
| Resolution (Bits): | 32 b |
| Sampling Rate (Per Second): | 200k |
| Data Interface: | DSD, PCM |
| Voltage Supply Source: | Analog and Digital |
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 3.6 V, 5V |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package: | 28-SSOP |
| Base Part Number: | PCM1795 |
Due to market price fluctuations,if you need to purchase or consult the price.You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
1. Description
The PCM1795DB device is a monolithic CMOS integrated circuit that includes stereo digital-to-analog converters (DACs) and support circuitry in a small SSOP-28 package. The data converters use TI’s advanced segment DAC architecture to achieve excellent dynamic performance and improved tolerance to clock jitter. The PCM1795 provides balanced current outputs, letting the user optimize analog performance externally. The PCM1795 accepts pulse code modulation (PCM) and direct stream digital (DSD) audio data formats, thus providing an easy interface to audio digital signal processors (DSPs) and decoder chips. The PCM1795DB device also interfaces with external digital filter devices such as the DF1704, DF1706, and the PMD200 from Pacific Microsonics™. Sampling rates up to 200 kHz are supported. A full set of user- programmable functions is accessible through an SPI or I2C serial control port that supports register write and readback functions. The PCM1795DB device also supports the time-division-multiplexed (TDM) command and audio (TDMCA) data format.
2. Features
1. 32-Bit Resolution
2. Analog Performance:
– Dynamic Range: 123 dB
– THD+N: 0.0005%
3. Differential Current Output: 3.9 mAPP
4. 8× Oversampling Digital Filter:
– Stop-Band Attenuation: –98 dB
– Passband Ripple: ±0.0002 dB
5. Sampling Frequency: 10 kHz to 200 kHz
6. System Clock: 128, 192, 256, 384, 512, or 768 S With Autodetect
7. Accepts 16-, 24-, and 32-Bit Audio Data
8. PCM Data Formats: Standard, I2S, and Left-Justified
9. DSD Format Interface Available
10. Interface Available for Optional External Digital Filter or DSP
11. TDMCA or Serial Port (SPI™/I2C)
12. User-Programmable Mode Controls:
– Digital Attenuation: 0 dB to –120 dB, 0.5-dB/Step
– Digital De-Emphasis
– Digital Filter Roll-Off: Sharp or Slow
– Soft Mute
– Zero Flag for Each Output
13. Compatible With PCM1792A and PCM1796 (Pins and Mode Controls)
14. Dual Supply Operation:
– 5-V Analog, 3.3-V Digital
15. 5-V Tolerant Digital Inputs
16. Small SSOP-28 Package
3. Applications
1. A/V Receivers
2. SACD Players
3. DVD Players
4. HDTV Receivers
5. Car Audio Systems
6. Digital Multitrack Recorders
7. Other Applications Requiring 32-Bit Audio
4. pin configuration

| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| PCM1794ADBR | Texas Instru... | -- | 3333 | IC DAC AUDIO 24BIT 192KHZ... |
| PCM1754DBQR | Texas Instru... | -- | 1230 | IC DAC 24BIT AUDIO 16SSOP... |
| PCM16XV0 | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | PROCESSOR MODULE FOR 16F8... |
| PCM1862QDBTRQ1 | Texas Instru... | -- | 1000 | 103 DB 2CH S/W CONTROLLED... |
| PCM1702U-J | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC 20BIT BICMOS 20SOD... |
| PCM18XP0 | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | MODULE PROCESSOR FOR MPLA... |
| PCM1608KY/2K | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 24BIT 8CH 192KHZ 4... |
| PCM1773PWG4 | Texas Instru... | 2.08 $ | 1000 | IC DAC 24BIT STER LV LP 1... |
| PCM1803ADBR | Texas Instru... | -- | 4000 | IC ADC 24BIT STER 96KHZ 2... |
| PCM1803DB | Texas Instru... | -- | 1000 | IC ADC 24BIT STEREO 20-SS... |
| PCM1725D | Texas Instru... | -- | 2207 | IC DAC 16BIT STEREO 96KHZ... |
| PCM18XD1 | Microchip Te... | 308.01 $ | 1 | MODULE PIC18F248/258/448/... |
| PCM1742E | Texas Instru... | -- | 239 | IC 24BIT 192KHZ STREO DAC... |
| PCM1796DBR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 24BIT STER 192KHZ ... |
| PCM1723E | Texas Instru... | -- | 155 | IC STEREO D/A W/PLL 24-SS... |
| PCM1782DBQR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 24BIT MONO 192KHZ ... |
| PCM1803ADBG4 | Texas Instru... | 2.3 $ | 1000 | IC ADC 24BIT STER 96KHZ 2... |
| PCM1702P-KG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC 20BIT SER 16-DIPDA... |
| PCM18XL0 | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | PROCESSOR MODULE FOR ICE2... |
| PCM16XN1 | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | PROCESSOR MOD PIC16C717/7... |
| PCM1718E/2K | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 18-B STEREO AUDIO DAC ... |
| PCM1851PJTRG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC ADC 24BIT 96KHZ 6X2MUX... |
| PCM16XE1 | Microchip Te... | 308.01 $ | 1000 | PROCESSOR MODULE FOR MPLA... |
| PCM1681TPWPRQ1 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 24BIT SRL 28HTSSOP... |
| PCM1807PWRG4 | Texas Instru... | 0.87 $ | 1000 | IC ADC 24BIT STER 96KHZ 1... |
| PCM1755DBQ | Texas Instru... | -- | 13 | IC AUDIO DAC 24BIT 16SSOP... |
| PCM1794ADB | Texas Instru... | 10.88 $ | 96 | IC DAC 24BIT STER 192KHZ ... |
| PCM1808PWRG4 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC ADC 24BIT STER 96KHZ 1... |
| PCM1600Y/2KG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC 24BIT 6CH 96KHZ 48... |
| PCM1860DBT | Texas Instru... | -- | 1129 | IC ADC 2CH 103DB HDWR 30T... |
| PCM1608KYG4 | Texas Instru... | 7.11 $ | 1000 | IC DAC 24BIT SER 48-LQFPD... |
| PCM1738E | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 24BIT 192KHZ STERO DAC... |
| PCM1754DBQG4 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 24BIT AUDIO 16SSOP... |
| PCM16XC0 | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | PROCESSOR MODULE FOR MPLA... |
| PCM18XT0 | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | MODULE PROC PIC18F4685 |
| PCM1798DBR | Texas Instru... | -- | 6358 | IC DAC 24BIT STER 192KHZ ... |
| PCM1772PW | Texas Instru... | 2.65 $ | 23 | IC 24BIT LP STEREO DAC 16... |
| PCM1604PTG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC 24BIT 6CH 192KHZ 4... |
| PCM1781DBQG4 | Texas Instru... | 1.32 $ | 1000 | IC DAC 24BIT MONO 192KHZ ... |
| PCM1609APTR | Texas Instru... | 3.19 $ | 1000 | IC DAC 24BIT 8CH 192KHZ 4... |
Analog to Digital Converters - ADC 16-bi...
DAS 16BIT DUAL 10:1 40-TQFNData Acquisit...
IC ADC 3.5 DIGIT LP 40-DIPDisplay Driver...
IC DAS 12BIT W/2WIREINTFC 28SSOPData Acq...
IC DAC 20BIT BICMOS 20SODAC, Audio 20 bi...
IC DAC 1.1GBPS 68TQFNDAC 16 b SPI 68-TQ...
PCM1795DB Datasheet/PDF