| Allicdata Part #: | RF1AV1-ND |
| Manufacturer Part#: |
RF 1AV1 |
| Price: | $ 0.17 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Sanken |
| Short Description: | DIODE GEN PURP 600V 600MA AXIAL |
| More Detail: | Diode Standard 600V 600mA Through Hole |
| DataSheet: | RF 1AV1 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 6000 +: | $ 0.15182 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Active |
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Current - Average Rectified (Io): | 600mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2V @ 600mA |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 400ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 600V |
| Capacitance @ Vr, F: | -- |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | -- |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 150°C |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The rectifier diode, or RF-1AV1, is a device typically used to convert alternating current (AC) voltage into direct current (DC) voltage. It has a wide range of applications, as its relatively simple construction makes it suitable for numerous uses. In this article, we will examine the application field and working principle of the RF-1AV1.
Application Field:
The RF-1AV1 is used primarily as a regulator for small and/or low voltage, low power applications. It is well suited for eliminating AC ripple from power sources and providing a stable DC voltage for loads. Additionally, the RF-1AV1 can be used in inverters, motor drivers, welding power supplies, and DC-to-DC converters. Moreover, this particular diodes can be used as rectifying diodes in the front end of precision converters, thus allowing for improved circuit performance.
Working Principle:
The functioning of the RF-1AV1 is based on principles of semiconductor technology. Generally, it is composed of a P-N-P silicon junction, meaning it contains an anode, a P-region, an N-region, and a cathode. When an AC voltage is applied across the anode and cathode, the diode will conduct current only when the anode is more positive than the cathode, resulting in the conversion of AC voltage to DC voltage. As current flows through the diode, the P- and N-regions create a junction barrier that blocks negative current flow. This allows for a single diode to produce a unidirectional current, thus creating a true DC signal.
Conclusion:
In conclusion, we can see that the RF-1AV1 is an ideal solution for applications requiring a well regulated DC voltage. Although this diode has only a single junction, its ability to effectively block negative current and convert AC voltage to DC voltage makes it a necessary component in many circuits. As such, it is well suited for applications like inverters, motor drivers, welding power supplies, and DC-to-DC converters.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SBM-160-RGBW-H41-RF100 | Luminus Devi... | 0.0 $ | 1000 | LED SBM160 RGBW 8SMDLED L... |
| RF179-72RP1-74SP3-0150 | Samtec Inc. | 13.45 $ | 43 | CBL ASSY BNC PLUG RG179 5... |
| RF1414D | Murata Elect... | 0.5 $ | 1000 | FILTER SAW 372.5MHZ 8SMD |
| CBS2004803-RF1 | Cosel USA, I... | 106.46 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 3.3VIsola... |
| RF1V-3A3BLD1-D24 | IDEC | 26.8 $ | 3 | FORCE GUIDED 3NO3NC DC24 ... |
| QMS-052-05.75-L-D-RF1-TR | Samtec Inc. | 12.31 $ | 1000 | .635MM DOUBLE ROW TERMINA... |
| RF101L2SDDTE25 | ROHM Semicon... | 0.13 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 200V 1A PM... |
| QMS-052-05.75-L-D-RF1 | Samtec Inc. | 13.72 $ | 1000 | .635MM DOUBLE ROW TERMINA... |
| QMS-078-05.75-L-D-RF1 | Samtec Inc. | 15.55 $ | 1000 | .635MM DOUBLE ROW TERMINA... |
| QMS-104-05.75-L-D-RF1 | Samtec Inc. | 17.47 $ | 1000 | .635MM DOUBLE ROW TERMINA... |
| DFCH4942MHDJAA-RF1 | Murata Elect... | 5.4 $ | 1000 | SIGNAL CONDITIONING 942MH... |
| ELJ-RF18NJF | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 18NH 240MA 700 ... |
| RF10X3EI-X | Panduit Corp | 1.37 $ | 1000 | FITTING REDUCER RACEWAY 1... |
| CBS2004824-RF1 | Cosel USA, I... | 106.46 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 24VIsolat... |
| CBS1002412-RF1 | Cosel USA, I... | 98.24 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 12VIsolat... |
| RF1391C | Murata Elect... | -- | 1000 | FILTER SAW 433.42MHZ 8SMD |
| DFCH3942MHDJAA-RF1 | Murata Elect... | 2.9 $ | 1000 | SIGNAL CONDITIONING 942MH... |
| DFCH41G88HDJAA-RF1 | Murata Elect... | 5.88 $ | 1000 | SIGNAL CONDITIONING 1.88G... |
| CBS502403-RF1 | Cosel USA, I... | 83.69 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 3.3VIsola... |
| RF179-72SP1-74SP3-1800 | Samtec Inc. | 23.72 $ | 1000 | CBL ASSY BNC PLUG RG179 5... |
| RF1400D | Murata Elect... | 0.6 $ | 1000 | FILTER SAW 433.92MHZ 8SMD |
| ELJ-RF15NJFB | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 15NH 240MA 600 ... |
| CBS1002415-RF1 | Cosel USA, I... | 98.24 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 15VIsolat... |
| CBS200241R8-RF1 | Cosel USA, I... | 106.46 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 1.8VIsola... |
| RF150PD6 | Synapse Wire... | 0.0 $ | 1000 | RF TXRX MODULE 802.15.4 R... |
| QFS-026-04.25-L-D-RF1-P | Samtec Inc. | 9.37 $ | 1000 | QFS .635MM STRIPS54 (52 +... |
| RF142C1100 | E-Switch | 0.95 $ | 1000 | SWITCH ROCKER DPST 16A 12... |
| RF1284 | Murata Elect... | 0.71 $ | 1000 | FILTER SAW 319.508MHZ TO2... |
| RF101LAM2STR | ROHM Semicon... | 0.06 $ | 9000 | DIODE GEN PURP 200V 1A PM... |
| ELJ-RF10NJFB | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 10NH 320MA 410 ... |
| DFCH3815MHDJAA-RF1 | Murata Elect... | 3.6 $ | 1000 | SIGNAL CONDITIONING 815MH... |
| CBS1002428-RF1 | Cosel USA, I... | 98.24 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 28VIsolat... |
| CBS200482R5-RF1 | Cosel USA, I... | 106.46 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 2.5VIsola... |
| QMS-026-05.75-L-D-RF1-TR | Samtec Inc. | 10.42 $ | 1000 | .635MM DOUBLE ROW TERMINA... |
| RF1603ASQ | RFMD | 1.18 $ | 1000 | IC SW SP3T 12-QFNRF Switc... |
| QFS-026-04.25-L-D-RF1 | Samtec Inc. | 9.18 $ | 60 | QFS .635MM STRIPS54 (52 +... |
| SBR-160-RGBW-R41-RF100 | Luminus Devi... | 0.0 $ | 1000 | BIG CHIP LED HB MODULE RG... |
| QMS-052-06.75-H-D-RF1 | Samtec Inc. | 0.0 $ | 1000 | CONN HEADER 104POS DL .63... |
| ELJ-RF18NGFB | Panasonic El... | 0.03 $ | 30000 | FIXED IND 18NH 240MA 700 ... |
| CBS502428-RF1 | Cosel USA, I... | 83.69 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 28VIsolat... |
Diodes - General Purpose, Power, Switchi...
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SC76Diode Schot...
DIODE GEN PURPOSE DO-204ALDiode
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41Diode Standar...
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DIE 1=400Diode Sch...
DIODE GEN PURP 400V 500MA D5ADiode Stand...
RF 1AV1 Datasheet/PDF