| Allicdata Part #: | SIDC14D60E6X1SA1-ND |
| Manufacturer Part#: |
SIDC14D60E6X1SA1 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Short Description: | DIODE GEN PURP 600V 30A WAFER |
| More Detail: | Diode Standard 600V 30A (DC) Surface Mount Sawn on... |
| DataSheet: | SIDC14D60E6X1SA1 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Bulk |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Current - Average Rectified (Io): | 30A (DC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.25V @ 30A |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 27µA @ 600V |
| Capacitance @ Vr, F: | -- |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Die |
| Supplier Device Package: | Sawn on foil |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Base Part Number: | SIDC14D60 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Diodes - Rectifiers - Single
The SIDC14D60E6X1SA1 diode is a single, fast-recovery rectifier diode. It is also called a fast-recovery rectifier and is commonly used in power switching applications, such as power tools and automotive applications. It also uses a high-speed reverse recovery time and has a low forward voltage drop.
Application Field
The SIDC14D60E6X1SA1 diode is designed to be used in automotive and power switching applications. It is designed to provide power protection in motor drive, DC motor control, and motor speed control circuits. It is also suitable for automotive, off-line switching, and AC input rectification power supplies. Additionally, this diode can also be used in home appliances, such as washing machines and dryers, for surge protection and rectification.
Working Principle
The SIDC14D60E6X1SA1 diode works on the principle of rectification. Rectification is the process of converting alternating current (AC) into direct current (DC). It works by allowing the passage of electrical current in only one direction, using a PN junction. During positive cycle of the AC waveform, the diode conducts current in the forward direction and the current flows through the diode from the anode to the cathode. During negative cycle of the AC waveform, the diode does not allow current to flow in the reverse direction. As a result, the AC waveform is converted into a pulsating DC waveform. In addition to providing protection from electrical surges, and rectifying AC current, the SIDC14D60E6X1SA1 diode also features a fast recovery speed, low forward voltage drop, and high switching speed.
Conclusion
The SIDC14D60E6X1SA1 diode is a fast-recovery rectifier diode that is commonly used in automotive and power switching applications. It works on the principle of rectification and is designed to convert AC signals into pulsating DC signals. It also features a fast reverse recovery time, low forward voltage drop, and high switching speed. It can be used in power tools, motor drive, DC motor control, and motor speed control circuits.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SIDC14D60C6Y | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 600V 50A W... |
| SIDC42D170E6X1SA2 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 1.7KV 50A ... |
| SIDC81D120F6X1SA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 1.2KV 100A... |
| SIDC06D60E6X1SA3 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 600V 10A W... |
| SIDC110D170HX1SA2 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 1.7KV 200A... |
| SIDC78D170HX1SA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 1.7KV 150A... |
| SIDC06D60F6X1SA3 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 600V 15A W... |
| SIDC10D120H6X1SA5 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 1.2KV 15A ... |
| SIDC06D120E6X1SA3 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 1.2KV 5A W... |
| SIDC03D60F6X1SA2 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 600V 6A WA... |
| SIDC20D60C6 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 600V 75A W... |
| SIDC14D60E6X1SA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 600V 30A W... |
| SIDC23D60E6X1SA4 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 600V 50A W... |
| SIDC19D60SIC3 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 600V 6A WA... |
| SIDC50D60C6X1SA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 600V 200A ... |
| SIDC08D60C6 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 600V 30A W... |
| SIDC06D120H6X1SA4 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 1.2KV 7.5A... |
| SIDC32D170HX1SA3 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 1.7KV 50A ... |
| SIDC42D120F6X1SA3 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 1.2KV 50A ... |
| SIDC07D60F6X1SA2 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 600V 22.5A... |
| SIDC30D120H8X1SA4 | Infineon Tec... | 3.76 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 1.2KV 50A ... |
| SIDC161D170HX1SA2 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 1.7KV 300A... |
| SIDC26D60C6 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 600V 100A ... |
| SIDC56D120E6X1SA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 1.2KV 75A ... |
| SIDC07D60AF6X1SA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 600V 22.5A... |
| SIDC23D120F6X1SA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 1.2KV 25A ... |
| SIDC23D60E6YX1SA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 600V 50A W... |
| SIDC24D30SIC3 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SILICON 300V 10A WA... |
| SIDC02D60C6X1SA4 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 600V 6A WA... |
| SIDC30D120E6X1SA2 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 1.2KV 35A ... |
| SIDC14D120H8X1SA1 | Infineon Tec... | 2.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 1.2KV 25A ... |
| SIDC85D170HX1SA2 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 1.7KV 150A... |
| SIDC06D120F6X1SA2 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 1.2KV 5A W... |
| SIDC10D120H8X1SA2 | Infineon Tec... | 1.41 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 1.2KV 15A ... |
| SIDC06D60C6 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 600V 20A W... |
| SIDC23D120E6X1SA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 1.2KV 25A ... |
| SIDC23D120H8X1SA1 | Infineon Tec... | 2.83 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 1.2KV 35A ... |
| SIDC53D120H6X1SA3 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 1.2KV 100A... |
| SIDC81D120E6X1SA4 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 1.2KV 100A... |
| SIDC09D60E6YX1SA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 600V 20A W... |
Diodes - General Purpose, Power, Switchi...
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SC76Diode Schot...
DIODE GEN PURPOSE DO-204ALDiode
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41Diode Standar...
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DIE 1=400Diode Sch...
DIODE GEN PURP 400V 500MA D5ADiode Stand...
SIDC14D60E6X1SA1 Datasheet/PDF