| Allicdata Part #: | SK32AR3G-ND |
| Manufacturer Part#: |
SK32A R3G |
| Price: | $ 0.08 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Short Description: | DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO214AC |
| More Detail: | Diode Schottky 20V 3A Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| DataSheet: | SK32A R3G Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 3600 +: | $ 0.07160 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 20V |
| Current - Average Rectified (Io): | 3A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 550mV @ 3A |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 500µA @ 20V |
| Capacitance @ Vr, F: | -- |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AC, SMA |
| Supplier Device Package: | DO-214AC (SMA) |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Diodes, also known as rectifiers, are components of electrical circuits that allow current to travel in one direction and block its flow in the opposite direction. The SK32A R3G is one type of rectifier with a variety of application fields and a highly efficient operating principle.
The SK32A R3G is smaller and lighter than traditional rectifiers, with a flat chip pathway design that can effectively reduce electromagnetic interference and guarantee rapid heat transfer and low power dissipation. Thanks to its compact structure, this rectifier can be used where larger components are impossible. This is why it is suitable for space-constrained operations, such as consumer electronics and automotive power systems.
The SK32A R3G is a fast, high surge current and low forward voltage drop single diode. It has an average power dissipation at higher junction temperatures of up to 1W. The upper limit of peak pulse forward current is 3.5A, with a peak pulse forward voltage of 30V. It is able to reach a reverse blocking voltage of 32V and has a very small forward voltage drop of 0.6V.
The SK32A R3G is also suited for AC/DC converters, free-wheeling diodes, and DC/DC converters. As with all rectifiers, its working principle is based on the P-N junction. Under normal operating conditions, the P-N junction is reverse biased, meaning that the majority of charges are in the N-doped material and the flow of current is blocked in this direction. However, when the junction is forward biased, the majority of charges are in the P-doped material and the current can flow. In this way, the P-N junction acts as a one-way switch, allowing current to travel in one direction and blocking its flow in the opposite direction.
The SK32A R3G rectifier has a variety of application fields and offers a high efficiency operating principle. Its size and weight are significantly decreased compared to traditional rectifiers. It has a maximum peak pulse forward current of 3.5A, a peak pulse forward voltage of 30V, a reverse blocking voltage of 32V, and a forward voltage drop of 0.6V at normal operating temperatures. This product is recommended for a range of operations such as consumer electronics, automotive power systems, AC/DC converters, free-wheeling diodes, and other DC/DC converters.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SK32B R5G | Taiwan Semic... | 0.11 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO2... |
| SK32E3/TR13 | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO2... |
| SK32AHR3G | Taiwan Semic... | 0.08 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO2... |
| SK32B-TP | Micro Commer... | -- | 3000 | DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO2... |
| SK320A R3G | Taiwan Semic... | 0.13 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 200V 3A DO... |
| SK32A-LTP | Micro Commer... | -- | 55000 | DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO2... |
| SK32A-TP | Micro Commer... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO2... |
| SK320BHM4G | Taiwan Semic... | 0.12 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 200V 3A DO... |
| SK32-7-F | Diodes Incor... | 0.53 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 3A SMC... |
| SK32B/TR13 | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 3A SMB... |
| SK32AHM2G | Taiwan Semic... | 0.08 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO2... |
| SK320B M4G | Taiwan Semic... | 0.12 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 200V 3A DO... |
| SK320ATR | SMC Diode So... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 200V 3A SM... |
| SK32/TR13 | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 3A 20V SMC... |
| SK32A M2G | Taiwan Semic... | 0.07 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO2... |
| SK320TR | SMC Diode So... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 200V 3A SM... |
| SK320A M2G | Taiwan Semic... | 0.11 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 200V 3A DO... |
| SK320B R5G | Taiwan Semic... | 0.16 $ | 850 | DIODE SCHOTTKY 200V 3A DO... |
| SK32B-LTP | Micro Commer... | 0.08 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO2... |
| SK32B M4G | Taiwan Semic... | 0.11 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO2... |
| SK32AE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 3A 20V SMA... |
| SK32BE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 3A SMB... |
| SK32BHM4G | Taiwan Semic... | 0.11 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO2... |
| SK32 | Micro Commer... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO2... |
| SK3200B-LTP | Micro Commer... | 0.19 $ | 108000 | DIODE SCHOTTKY 200V 3A DO... |
| SK320BHR5G | Taiwan Semic... | 0.13 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 200V 3A DO... |
| SK32A R3G | Taiwan Semic... | 0.08 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO2... |
| SK320AHM2G | Taiwan Semic... | 0.11 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 200V 3A DO... |
| SK320BTR | SMC Diode So... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 200V 3A SM... |
| SK3200-TP | Micro Commer... | -- | 3000 | DIODE SCHOTTKY 200V 3A DO... |
| SK320AHR3G | Taiwan Semic... | 0.12 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 200V 3A DO... |
| SK32-TP | Micro Commer... | 0.11 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO2... |
| SK32BHR5G | Taiwan Semic... | 0.11 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO2... |
| SK32-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 3A SMC... |
Diodes - General Purpose, Power, Switchi...
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SC76Diode Schot...
DIODE GEN PURPOSE DO-204ALDiode
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41Diode Standar...
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DIE 1=400Diode Sch...
DIODE GEN PURP 400V 500MA D5ADiode Stand...
SK32A R3G Datasheet/PDF