| Allicdata Part #: | SLD10-018TR-ND |
| Manufacturer Part#: |
SLD10-018 |
| Price: | $ 1.22 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Short Description: | TVS DIODE 10V 17V P600 |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | SLD10-018 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 800 +: | $ 1.10438 |
| 1600 +: | $ 1.03075 |
| 2400 +: | $ 0.98167 |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 17V |
| Supplier Device Package: | P600 |
| Package / Case: | P600, Axial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Capacitance @ Frequency: | -- |
| Applications: | Automotive |
| Power Line Protection: | No |
| Power - Peak Pulse: | 5000W (5kW) |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 300A |
| Series: | Automotive, AEC-Q101, SLD |
| Voltage - Breakdown (Min): | 11.8V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 10V |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Type: | Zener |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
TVS diodes play important roles in the field of cable protection and power supplies. The SLD10-018 is a Fast Acting Bidirectional Transil from the SONY Semiconductor Solutions family of TVS (Transient Voltage Suppression) and diode products, that helps protecting potentially sensitive electronic components from damaging transients.
The SLD10-018 is designed to protect your system from overvoltages caused by transients in the power lines and it is suitable for use in a wide range of applications that use Serial Peripheral Interface (SPI) and RS-232 communications. It offers a low clamping voltage with fast response to the transient voltage up to 1000W peak pulse power per line (3000W for transient, 10/1000μs).
Its bi-directional operation makes it suitable for applications requiring bidirectional protection as well as single-ended protection. The SLD10-018 boasts excellent surge characteristics and is capable of providing short-term protection up to 100kV/ms. This device has an operating temperature range between -55°C and 105°C and has high ESD resistance performance with an ESD rating of HBM 8kV.
SLD10-018 utilizes its low voltage and fast response time to protect against high-speed signals and short duration electrical transients. It achieves this by quickly clamping voltage when the signal rises above a certain limit. This helps prevent surges from travelling beyond a certain point and potentially damaging following components.
SLD10-018 is suitable for a variety of applications including power supplies, industrial control circuitry, general purpose equipment, USB/VGA/Serial lines, automotive and consumer electronics applications, providing protection against overvoltage and overcurrent. It can also be used as a transient voltage suppressor and EMI/RFI filter for protection against electromagnetic interference (EMI) and radio frequency interference (RFI) that could affect signal integrity within sensitive electronic systems.
The SLD10-018 comes in a ultra-compact SOT-567 surface mount package making it suitable for use in space-constrained applications. It has excellent reliability and is RoHS compliant.
In summary, the SLD10-018 is an ideal protection diode for use in a variety of applications which require low clamp voltage and high-speed response time. This device comes in a small package that offers excellent reliability, high ESD resistance performance, and is ideal for use in space-constrained applications such as power supplies and industrial control circuitry.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SLD17U-017-B | Littelfuse I... | 1.51 $ | 1000 | TVS DIODE 17V 27.6V P600 |
| SLD13-018 | Littelfuse I... | 1.22 $ | 1000 | TVS DIODE 13V 21.5V P600 |
| SLD1X2K000BQ | Vishay Foil ... | 6.74 $ | 1000 | SLD1X2K000BQ 5 PPM NETWOR... |
| SLD13-018-B | Littelfuse I... | 1.67 $ | 1000 | TVS DIODE 13V 21.5V P600 |
| SLD12S-2LF | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC VERT 12POS 1.25M... |
| SLD1X10K00BQ | Vishay Foil ... | 6.74 $ | 1000 | SLD1X10K00BQ 5 PPM NETWOR... |
| SLD12S-2 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC VERT 12POS 1.25M... |
| SLD16U-017-B | Littelfuse I... | 1.51 $ | 1000 | TVS DIODE 16V 26V P600 |
| SLD10-018 | Littelfuse I... | 1.22 $ | 1000 | TVS DIODE 10V 17V P600 |
| SLD10U-022-B | Littelfuse I... | 1.51 $ | 1000 | TVS DIODE 10V 17V P600 |
| SLD12-018-B | Littelfuse I... | 1.67 $ | 1000 | TVS DIODE 12V 19.9V P600 |
| SLD11-018-B | Littelfuse I... | 1.67 $ | 1000 | TVS DIODE 11V 18.2V P600 |
| SLD10UDB | Bel Power So... | 0.0 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 2.5V 1.8V... |
| SLD14U-017-B | Littelfuse I... | 1.51 $ | 1000 | TVS DIODE 14V 23.2V P600 |
| SLD18-018-B | Littelfuse I... | 1.67 $ | 1000 | TVS DIODE 18V 29.2V P600 |
| SLD12U-017 | Littelfuse I... | 1.11 $ | 1000 | TVS DIODE 12V 19.9V P600 |
| SLD11S-1LF | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC VERT 11POS 1.25M... |
| SLD15S-2LF | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC VERT 15POS 1.25M... |
| SLD10VDB | Bel Power So... | 0.0 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 2.5V 1.8V... |
| SLD16-018-B | Littelfuse I... | 1.67 $ | 1000 | TVS DIODE 16V 26V P600 |
| SLD1X10K00DB | Vishay Foil ... | 5.09 $ | 1000 | SLD1X10K00DB 5 PPM NETWOR... |
| SLD17U-017 | Littelfuse I... | 1.11 $ | 1000 | TVS DIODE 17V 27.6V P600 |
| SLD12R-1LF | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC BOTTOM 12POS 1.2... |
| SLD1X30K00BA | Vishay Foil ... | 6.33 $ | 1000 | SLD1X30K00BA 5 PPM NETWOR... |
| SLD1X2K000AQ | Vishay Foil ... | 6.74 $ | 1000 | SLD1X2K000AQ 5 PPM NETWOR... |
| SLD10VED | Bel Power So... | 0.0 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 3.3V 2.5V... |
| SLD18U-017 | Littelfuse I... | 1.11 $ | 1000 | TVS DIODE 18V 29.2V P600 |
| SLD14R-1LF | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC BOTTOM 14POS 1.2... |
| SLD1X20K00FB | Vishay Foil ... | 5.09 $ | 1000 | SLD1X20K00FB 5 PPM NETWOR... |
| SLD16-018 | Littelfuse I... | 1.22 $ | 4000 | TVS DIODE 16V 26V P600 |
| SLD10U-017-B | Littelfuse I... | 1.51 $ | 1000 | TVS DIODE 10V 17V P600 |
| SLD1X10K00FB | Vishay Foil ... | 5.09 $ | 1000 | SLD1X10K00FB 5 PPM NETWOR... |
| SLD15U-017-B | Littelfuse I... | 1.51 $ | 1000 | TVS DIODE 15V 24.4V P600 |
| SLD14-018-B | Littelfuse I... | 1.67 $ | 1000 | TVS DIODE 14V 23.2V P600 |
| SLD15-018 | Littelfuse I... | 1.22 $ | 800 | TVS DIODE 15V 24.4V P600 |
| SLD14S-2 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC VERT 14POS 1.25M... |
| SLD14S-2LF | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC VERT 14POS 1.25M... |
| SLD1Y5K000BB | Vishay Foil ... | 6.33 $ | 1000 | SLD1Y5K000BB 5 PPM NETWOR... |
| SLD12U-017-B | Littelfuse I... | 1.51 $ | 1000 | TVS DIODE 12V 19.9V P600 |
| SLD18U-017-B | Littelfuse I... | 1.51 $ | 1000 | TVS DIODE 18V 29.2V P600 |
TVS DIODE 31V 56.4V DO214AB
TVS DIODE 8.5V 13.5V DO219AB
TVS DIODE 350V 690V CASE 5A
TVS DIODE 170V 334V CASE 5A
TVS DIODE 7.02V 12.1V T-18
TVS DIODE 78V 126V DO204AL
SLD10-018 Datasheet/PDF