| Allicdata Part #: | SMI36-12-K-P6-ND |
| Manufacturer Part#: |
SMI36-12-K-P6 |
| Price: | $ 11.06 |
| Product Category: | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) |
| Manufacturer: | CUI Inc. |
| Short Description: | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 36W |
| More Detail: | 12V 36W AC/DC External Wall Mount Adapter Multi-Bl... |
| DataSheet: | SMI36-12-K-P6 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 600 +: | $ 10.04640 |
| Polarization: | Positive Center |
| Weight: | 0.35 lb (160g) |
| Cord Length: | 59" (1.50m) |
| Input Connector: | Multi-Blade |
| Approvals: | CCC, CE, cULus, PSE, RCM |
| Size / Dimension: | 3.10" L x 1.34" W x 2.60" H (78.5mm x 34.0mm x 66.0mm) |
| Output Connector: | Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 40°C |
| Efficiency: | Level VI, CoC Tier 2 |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Series: | SMI36 |
| No Load Power Consumption: | 100mW (Max) |
| Power (Watts): | 36W |
| Current - Output (Max): | 3A |
| Voltage - Output: | 12V |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC |
| Input Type: | Multi-Blade (Sold Separately) |
| Form: | Wall Mount |
| Region Utilized: | International |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
AC DC Desktop, Wall Adapters are designed to make everyday life convenient for people in a variety of applications. They provide safe power to essential electronic and electrical equipment with minimal effort and cost. The SMI36-12-K-P6 is one such AC DC Desktop, Wall Adapter with built-in protection features. To understand its application fields and working principles, let’s have a look at its structure as well as specifications.
The SMI36-12-K-P6 AC DC Desktop, Wall Adapter has a compact design that makes it easy to install and integrate into existing systems. The inside consists of a full voltage range DC-DC buck converter that provides a regulated output voltage. It also features an overvoltage protection by which it stops working automatically when the voltage reaches a defined level. It is also equipped with an Active PFC circuit that improves efficiency and reduces harmonic distortion, enabling this device to meet EU CoC standard Tier 2 requirements for low standby power. Moreover, an insulated plastic cover is provided with the adapter for protection from external shocks and changes in temperature. Lastly, the adapter is optimized for low power consumption.
The SMI36-12-K-P6 has a number of applications. It is used in automotive applications, in medical equipment, industrial machines, and for power supply in small residential areas. It is ideal for powering peripheral devices such as computer systems, tablets, phones, and other consumer electronic devices. In addition, it can be used to provide power to LED lighting; white goods, and automotive industry components.
In terms of the working principle, the SMI36-12-K-P6 AC DC Desktop, Wall Adapter takes AC power from the main grid and passes it through a transformer to convert it into a DC voltage. The output voltage can be adjusted by a rotary knob. The output voltage is then regulated by the DC-DC buck converter. This DC-DC buck converter reduces the DC voltage from the transformer to a specific desired value, and then supplies it to the necessary electronic device. This adapter is also designed with an over-voltage protection system, allowing it to automatically disable itself when the voltage reaches a certain level.
It is clear that the SMI36-12-K-P6 is a very reliable and efficient AC DC Desktop, Wall Adapter. It is easy to install and use, and provides safe power to all connected electronic and electrical appliances. Its versatile design enables a wide variety of applications, while its low power consumption and Active PFC circuit helps meet climate and environmental compliance standards. With its comprehensive safety features, the SMI36-12-K-P6 is definitely an ideal choice for many different applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SMI36-48-V-P5 | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-15-K-P6R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-9-V-P5 | CUI Inc. | 17.77 $ | 336 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-48-V-P5R | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-V-P5R | CUI Inc. | 17.77 $ | 423 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-15-K-P5R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-48-K-P6 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-K-P5R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-48-K-P5 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-K-P6 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-B-ST | CUI Inc. | 11.9 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-E-P10 | CUI Inc. | 13.27 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-K-P5 | CUI Inc. | 14.37 $ | 2601 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-5-K-P5 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-9-K-P5 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-V-P6 | CUI Inc. | 17.77 $ | 12362 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-V-P6R | CUI Inc. | 17.77 $ | 364 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-5-V-P5 | CUI Inc. | 17.77 $ | 502 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-V-P5 | CUI Inc. | 17.77 $ | 4965 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-5-K-P5R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-5-V-P5R | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-15-V-P5 | CUI Inc. | 17.77 $ | 229 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-15-V-P6 | CUI Inc. | 17.77 $ | 475 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-A-ST | CUI Inc. | 11.82 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-9-V-P6R | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-K-P6R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-V-ST | CUI Inc. | 14.76 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-5-V-P6R | CUI Inc. | 17.77 $ | 478 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-N-ST | CUI Inc. | 10.12 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-9-K-P5R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-K-P6 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-C-ST | CUI Inc. | 11.65 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-15-V-P5R | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-E-ST | CUI Inc. | 11.82 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-48-V-ST | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-K-P6R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-9-K-P6 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-N-ST | CUI Inc. | 11.65 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-48-V-P6R | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-K-P5 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W24V 90W AC/...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 30W48V 32W AC/...
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 30W18V 30W ...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 20W15V 18W AC/...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W12V 18W AC/...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 10W5V 10W AC/DC...
SMI36-12-K-P6 Datasheet/PDF