| Allicdata Part #: | SMI36-24-C-ST-ND |
| Manufacturer Part#: |
SMI36-24-C-ST |
| Price: | $ 11.65 |
| Product Category: | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) |
| Manufacturer: | CUI Inc. |
| Short Description: | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 36W |
| More Detail: | 24V 36W AC/DC External Wall Mount Adapter Multi-Bl... |
| DataSheet: | SMI36-24-C-ST Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 240 +: | $ 10.58880 |
| No Load Power Consumption: | 100mW (Max) |
| Cord Length: | 59" (1.50m) |
| Input Connector: | Multi-Blade (Included) |
| Approvals: | CCC, CE, cULus, PSE |
| Size / Dimension: | 3.09" L x 1.39" W x 2.60" H (78.5mm x 35.3mm x 66.0mm) |
| Output Connector: | Stripped, Tinned Wire Leads |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 40°C |
| Efficiency: | Level VI, CoC Tier 2 |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Polarization: | -- |
| Series: | SMI36 |
| Power (Watts): | 36W |
| Current - Output (Max): | 1.5A |
| Voltage - Output: | 24V |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC |
| Input Type: | Multi-Blade (Included) |
| Form: | Wall Mount |
| Region Utilized: | China |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The SMI36-24-C-ST AC DC Desktop, Wall Adapters integrate technologies that enable users to transfer energy into a device in an efficient and safe manner. Built with advanced safety features, the adapter is designed to reduce energy bills and extend the life of connected devices. This article explores SMI36-24-C-ST application fields and working principles.
Application field
The SMI36-24-C-ST AC DC Desktop, Wall Adapters are mainly used in computers and other related peripherals. It is ideal for notebooks, desktops, digital cameras, notebooks and tablets. This power adapter can accommodate laptops, desktop computers, monitors, printers, scanners, digital cameras, devices and a range of other equipment. Moreover, the SMI36-24-C-ST AC DC Desktop, Wall Adapters are available in a variety of sizes and power ratings.
Working principle
The SMI36-24-C-ST AC DC Desktop, Wall Adapters convert alternating current (AC) into direct current (DC). The adapter is built with a 24V voltage output which supplies energy to DC devices in an efficient and safe manner. It is designed with an input power component and an output component. The input component transforms the user\'s AC supply into DC power before transmitting it to the output component. The output power component is responsible for transmitting the power to connected equipment and ensuring the right amount of power is supplied to the device. The output power component also contains output voltage and output current protection components which protect the connected device from voltage and current-related damage.
It is equipped with full protection features such as overload protection, short circuit protection, overvoltage protection, and over temperature protection. These features protect the SMI36-24-C-ST AC DC Desktop, Wall Adapters from overheating, overvoltage, and other external hazardous conditions. Additionally, this power adapter also comes with a high-efficiency level that allows it to deliver energy more efficiently and with low energy losses.
The SMI36-24-C-ST AC DC Desktop, Wall Adapters also come with high quality and reliable components that enable it to be used for years in the most challenging conditions. It is also designed with a wide temperature range which ensures its safe operation even in the harshest environmental conditions. Additionally, this power adapter is equipped with an in-built safety system that can detect and respond to any dangerous conditions and automatically shut down the adapter.
The SMI36-24-C-ST AC DC Desktop, Wall Adapters is a durable and reliable solution for supplying energy to different types of devices and peripherals. With its advanced safety features, built-in safety system, and high-efficiency design, the adapter is a great choice for supplying power to a variety of electrical devices. It is also equipped with a wide temperature range, overload protection, overvoltage protection, and short circuit protection, making it one of the most reliable and durable power adapters on the market today.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SMI36-48-V-P5 | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-15-K-P6R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-9-V-P5 | CUI Inc. | 17.77 $ | 336 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-48-V-P5R | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-V-P5R | CUI Inc. | 17.77 $ | 423 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-15-K-P5R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-48-K-P6 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-K-P5R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-48-K-P5 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-K-P6 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-B-ST | CUI Inc. | 11.9 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-E-P10 | CUI Inc. | 13.27 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-K-P5 | CUI Inc. | 14.37 $ | 2601 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-5-K-P5 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-9-K-P5 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-V-P6 | CUI Inc. | 17.77 $ | 12362 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-V-P6R | CUI Inc. | 17.77 $ | 364 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-5-V-P5 | CUI Inc. | 17.77 $ | 502 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-V-P5 | CUI Inc. | 17.77 $ | 4965 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-5-K-P5R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-5-V-P5R | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-15-V-P5 | CUI Inc. | 17.77 $ | 229 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-15-V-P6 | CUI Inc. | 17.77 $ | 475 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-A-ST | CUI Inc. | 11.82 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-9-V-P6R | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-K-P6R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-V-ST | CUI Inc. | 14.76 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-5-V-P6R | CUI Inc. | 17.77 $ | 478 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-N-ST | CUI Inc. | 10.12 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-9-K-P5R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-K-P6 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-C-ST | CUI Inc. | 11.65 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-15-V-P5R | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-E-ST | CUI Inc. | 11.82 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-48-V-ST | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-K-P6R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-9-K-P6 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-N-ST | CUI Inc. | 11.65 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-48-V-P6R | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-K-P5 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W24V 90W AC/...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 30W48V 32W AC/...
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 30W18V 30W ...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 20W15V 18W AC/...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W12V 18W AC/...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 10W5V 10W AC/DC...
SMI36-24-C-ST Datasheet/PDF