| Allicdata Part #: | SMI36-15-K-P5R-ND |
| Manufacturer Part#: |
SMI36-15-K-P5R |
| Price: | $ 11.06 |
| Product Category: | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) |
| Manufacturer: | CUI Inc. |
| Short Description: | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 36W |
| More Detail: | 15V 36W AC/DC External Wall Mount Adapter Multi-Bl... |
| DataSheet: | SMI36-15-K-P5R Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 600 +: | $ 10.04640 |
| Polarization: | Positive Center |
| Weight: | 0.35 lb (160g) |
| Cord Length: | 59" (1.50m) |
| Input Connector: | Multi-Blade |
| Approvals: | CCC, CE, cULus, PSE, RCM |
| Size / Dimension: | 3.10" L x 1.34" W x 2.60" H (78.5mm x 34.0mm x 66.0mm) |
| Output Connector: | Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 40°C |
| Efficiency: | Level VI, CoC Tier 2 |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Series: | SMI36 |
| No Load Power Consumption: | 100mW (Max) |
| Power (Watts): | 36W |
| Current - Output (Max): | 2.4A |
| Voltage - Output: | 15V |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC |
| Input Type: | Multi-Blade (Sold Separately) |
| Form: | Wall Mount |
| Region Utilized: | International |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
SMI36-15-K-P5R AC-DC Wall and Desktop Adapters are designed to provide safe power conversion tailored for a variety of applications. These products are designed for worldwide use, offering up to 90% efficiency and high power density for portable and embedded applications.
These units feature an output of 36V at up to 15A, have a wide input voltage range and come with terminal block or PCB mounting options. They are also equipped with over current, over voltage and short circuit protection, as well as a no-load power draw of <0.5W. Their small size of only 2.3 x 1.7 x 1 inches allows them to be conveniently installed in tight spaces.
The SMI36-15-K-P5R AC-DC Wall and Desktop Adapters have a wide variety of possible applications that include medical equipment, industrial automation, security systems, communications, audio/video systems, wireless infrastructure, and many more. With its wide input voltage range of 85-264VAC, universal input frequency range of 47-63 Hz, and medical grade and IEC compliance, it is suitable for use in medical, industrial, and commercial applications.
The working principle of these adapters is simple. The device uses an AC power source to power its internal DC-DC converter. This converter is then responsible for converting the AC source voltage into a preset DC voltage and current value. This output is regulated through a series of internal and external components, such as inductors, capacitors, and resistors. The DC output is then used to power the specific application where the adapter is installed.
Installing the SMI36-15-K-P5R AC-DC Wall and Desktop Adapters is a relatively easy process, requiring only a few simple steps. After connecting the power input, the adapter should be secured to the surface using the provided mounting screws. The output power connectors should then be connected to the device that is to be powered and to the adapter\'s output terminals. The adapter is then ready to be powered by the AC power source.
These state-of-the-art adapters are highly reliable and suitable for a number of different applications. With its compact design, efficient performance, and a wide range of mounting options, the SMI36-15-K-P5R AC-DC Wall and Desktop Adapters are the perfect choice for any application requiring a reliable AC-DC power solution.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SMI36-48-V-P5 | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-15-K-P6R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-9-V-P5 | CUI Inc. | 17.77 $ | 336 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-48-V-P5R | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-V-P5R | CUI Inc. | 17.77 $ | 423 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-15-K-P5R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-48-K-P6 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-K-P5R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-48-K-P5 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-K-P6 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-B-ST | CUI Inc. | 11.9 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-E-P10 | CUI Inc. | 13.27 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-K-P5 | CUI Inc. | 14.37 $ | 2601 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-5-K-P5 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-9-K-P5 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-V-P6 | CUI Inc. | 17.77 $ | 12362 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-V-P6R | CUI Inc. | 17.77 $ | 364 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-5-V-P5 | CUI Inc. | 17.77 $ | 502 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-V-P5 | CUI Inc. | 17.77 $ | 4965 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-5-K-P5R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-5-V-P5R | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-15-V-P5 | CUI Inc. | 17.77 $ | 229 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-15-V-P6 | CUI Inc. | 17.77 $ | 475 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-A-ST | CUI Inc. | 11.82 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-9-V-P6R | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-K-P6R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-V-ST | CUI Inc. | 14.76 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-5-V-P6R | CUI Inc. | 17.77 $ | 478 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-N-ST | CUI Inc. | 10.12 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-9-K-P5R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-K-P6 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-C-ST | CUI Inc. | 11.65 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-15-V-P5R | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-E-ST | CUI Inc. | 11.82 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-48-V-ST | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-K-P6R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-9-K-P6 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-N-ST | CUI Inc. | 11.65 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-48-V-P6R | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-K-P5 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W24V 90W AC/...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 30W48V 32W AC/...
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 30W18V 30W ...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 20W15V 18W AC/...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W12V 18W AC/...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 10W5V 10W AC/DC...
SMI36-15-K-P5R Datasheet/PDF