| Allicdata Part #: | SMI36-24-K-P6R-ND |
| Manufacturer Part#: |
SMI36-24-K-P6R |
| Price: | $ 11.06 |
| Product Category: | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) |
| Manufacturer: | CUI Inc. |
| Short Description: | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 36W |
| More Detail: | 24V 36W AC/DC External Wall Mount Adapter Multi-Bl... |
| DataSheet: | SMI36-24-K-P6R Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 600 +: | $ 10.04640 |
| Polarization: | Positive Center |
| Weight: | 0.35 lb (160g) |
| Cord Length: | 59" (1.50m) |
| Input Connector: | Multi-Blade |
| Approvals: | CCC, CE, cULus, PSE, RCM |
| Size / Dimension: | 3.10" L x 1.34" W x 2.60" H (78.5mm x 34.0mm x 66.0mm) |
| Output Connector: | Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 40°C |
| Efficiency: | Level VI, CoC Tier 2 |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Series: | SMI36 |
| No Load Power Consumption: | 100mW (Max) |
| Power (Watts): | 36W |
| Current - Output (Max): | 1.5A |
| Voltage - Output: | 24V |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC |
| Input Type: | Multi-Blade (Sold Separately) |
| Form: | Wall Mount |
| Region Utilized: | International |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The SMI36-24-K-P6R is designed for use in AC/DC desktop, wall adapters, providing a regulated output voltage of 36V DC, at a current of 2A/1.2A. Available in a package size of 2.1 x 1.2 x 1.2 in (53 x 30 x 30 mm), this switch power supply can save up to 15% of board space compared with the conventional design.
The SMI36-24-K-P6R is equipped with various protection features such as overvoltage protection, short circuit protection, over current protection and over temperature protection. It achieves an efficiency of over 88% and offers an output power of only 72W, making it a great choice for energy applications. Additionally, it passes various safety regulations such as UL, CUL, FCC, TUV, CE, CB and GS certification.
This particular wall adapter varies in its working principle from the other standard switch power supplies, owing to its unique features. It utilizes a universal input which automatically adjusts to AC mains between 100 and 240 VAC. It also has a low stand-by power consumption LED light indicating full load operation. Due this, the SMI36-24-K-P6R is highly demanded in the market for several applications.
Applications
The SMI36-24-K-P6R wall adapter can be employed in numerous applications. Some of the popular ones include industrial control, communication, reliable control workstations, chargers, medical equipment, lighting, instrumentation, embedded system, and consumer electronics. This switch power supply features a low acoustic noise design to ensure excellent performance and convenience in operation.
Working Principle
The SMI36-24-K-P6R is a non-isolated synchronous AC/DC switch power supply. It functions using a typical AC-DC main control chip. It starts up by detecting the input voltage and then rectifies it into a DC track. This is followed by a low ripple PWM feedback loop to generate the output voltage. An internal temperature compensation is then used to limit the voltage under proportionally over temperature.
The unit operates in a discontinuous conduction mode (DCM) when the load is light, and for heavier load, the unit runs in a continuous conduction mode (CCM). In DCM, the inductor current will be zero for a short time period, and during this time, the transformer secondary also has no current. This helps in improving the efficiency of the system.
Additionally, the SMI36-24-K-P6R utilizes an adjustable and isolated feedback loop, enabling the user to adjust the output voltage according to the requirements. The exact mechanism of this is highly regulated, which makes it trustworthy and accurate.
Conclusion
In conclusion, the SMI36-24-K-P6R is a reliable and performance-friendly switch power supply, specially designed for AC/DC desktop and wall adapter applications. It is equipped with several relevant protections and efficient PWM control loop, and outstands in its low stand-by power consumption and performance.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SMI36-48-V-P5 | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-15-K-P6R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-9-V-P5 | CUI Inc. | 17.77 $ | 336 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-48-V-P5R | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-V-P5R | CUI Inc. | 17.77 $ | 423 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-15-K-P5R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-48-K-P6 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-K-P5R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-48-K-P5 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-K-P6 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-B-ST | CUI Inc. | 11.9 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-E-P10 | CUI Inc. | 13.27 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-K-P5 | CUI Inc. | 14.37 $ | 2601 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-5-K-P5 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-9-K-P5 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-V-P6 | CUI Inc. | 17.77 $ | 12362 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-V-P6R | CUI Inc. | 17.77 $ | 364 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-5-V-P5 | CUI Inc. | 17.77 $ | 502 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-V-P5 | CUI Inc. | 17.77 $ | 4965 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-5-K-P5R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-5-V-P5R | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-15-V-P5 | CUI Inc. | 17.77 $ | 229 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-15-V-P6 | CUI Inc. | 17.77 $ | 475 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-A-ST | CUI Inc. | 11.82 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-9-V-P6R | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-K-P6R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-V-ST | CUI Inc. | 14.76 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-5-V-P6R | CUI Inc. | 17.77 $ | 478 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-N-ST | CUI Inc. | 10.12 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-9-K-P5R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-K-P6 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-C-ST | CUI Inc. | 11.65 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-15-V-P5R | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-E-ST | CUI Inc. | 11.82 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-48-V-ST | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-12-K-P6R | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-9-K-P6 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-N-ST | CUI Inc. | 11.65 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-48-V-P6R | CUI Inc. | 14.55 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| SMI36-24-K-P5 | CUI Inc. | 11.06 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W24V 90W AC/...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 30W48V 32W AC/...
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 30W18V 30W ...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 20W15V 18W AC/...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W12V 18W AC/...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 10W5V 10W AC/DC...
SMI36-24-K-P6R Datasheet/PDF