| Allicdata Part #: | SRT19A0G-ND |
| Manufacturer Part#: |
SRT19 A0G |
| Price: | $ 0.05 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Short Description: | DIODE SCHOTTKY 90V 1A TS-1 |
| More Detail: | Diode Schottky 90V 1A Through Hole TS-1 |
| DataSheet: | SRT19 A0G Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 12000 +: | $ 0.04551 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Active |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 90V |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 800mV @ 1A |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100µA @ 90V |
| Capacitance @ Vr, F: | -- |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | T-18, Axial |
| Supplier Device Package: | TS-1 |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
A SRT19 A0G diode is a single rectifier which is specifically designed to be used in low-power consumption applications. This rectifier can be used in AC-DC rectification, voltage regulation and high frequency switching. It is also suitable for a wide range of automotive applications.
The SRT19 A0G rectifier is based on a Schottky barrier diode. This type of diode can be used in low-voltage and low-current applications. It is also capable of operating at high frequencies. The diode voltage can range from 10V to 100V. It has a low forward voltage drop of 0.2V. Additionally, it has a low reverse recovery time of 100ns.
The SRT19 A0G diode has a power dissipation (PD) of 0.9W. This type of diode has an average forward current of 0.51A, a maximum forward voltage of 0.825V, and a maximum reverse current of 5mV. The diode has a maximum thermal resistance of 2.5 °C/W. The diode is available in a through-hole package.
The SRT19 A0G diode has a number of advantages over other single rectifiers. These include a low forward voltage drop, a low power dissipation, and a maximum junction temperature of 150 °C.
The SRT19 A0G diode has a wide range of applications. It can be used in AC-DC rectification, voltage regulation, high-frequency switching, and other automotive applications. It can also be used in a wide range of industrial application. For example, it can be used in power supplies, inverters, DC-DC converters, and battery chargers.
The working principle of SRT19 A0G rectifier is based on a Schottky barrier. When the voltage across it is greater than the barrier potential, electrons that go across the junction are collected at the anode. This creates a potential difference between the cathode and the anode which causes forward current movement. In addition, a voltage drop occurs due to the resistance of the Schottky barrier. This ensures that the output voltage is kept constant.
In conclusion, the SRT19 A0G diode is a single rectifier that is specifically designed for low power consumption applications. It has a low forward voltage drop, a low power dissipation, and a maximum junction temperature of 150 °C. It can be used in a wide range of applications, such as AC-DC rectification, voltage regulation, and high-frequency switching. The SRT19 A0G diode is a reliable and efficient component that is suitable for a wide range of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SRT115HA0G | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 150V 1A TS... |
| SRT14HA1G | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A TS-... |
| SRT14 A0G | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A TS-... |
| SRT15HR0G | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 50V 1A TS-... |
| SRT12HA1G | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 1A TS-... |
| SRT110 R0G | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 100V 1A TS... |
| SRT16HA1G | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 1A TS-... |
| SRT19HA1G | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 90V 1A TS-... |
| SRT15 R0G | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 50V 1A TS-... |
| SRT19HA0G | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 90V 1A TS-... |
| SRT16HA0G | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 1A TS-... |
| SRT110HA1G | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 100V 1A TS... |
| SRT16 A0G | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 1A TS-... |
| SRT115 A1G | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 150V 1A TS... |
| SRT115HR0G | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 150V 1A TS... |
| SRT13 A0G | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 30V 1A TS-... |
| SRT15 A0G | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 50V 1A TS-... |
| SRT12HA0G | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 1A TS-... |
| SRT16HR0G | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 1A TS-... |
| SRT13HR0G | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 30V 1A TS-... |
| SRT14HR0G | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A TS-... |
| SRT115 R0G | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 150V 1A TS... |
| SRT14HA0G | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A TS-... |
| SRT19 R0G | Taiwan Semic... | 0.05 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 90V 1A TS-... |
| SRT115HA1G | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 150V 1A TS... |
| SRT12 A0G | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 1A TS-... |
| SRT16 A1G | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 1A TS-... |
| SRT12 R0G | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 1A TS-... |
| SRT13 R0G | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 30V 1A TS-... |
| SRT14 A1G | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A TS-... |
| SRT110 A1G | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 100V 1A TS... |
| SRT16 R0G | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 1A TS-... |
| SRT12HR0G | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 1A TS-... |
| SRT19HR0G | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 90V 1A TS-... |
| SRT12 A1G | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 1A TS-... |
| SRT13 A1G | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 30V 1A TS-... |
| SRT19 A0G | Taiwan Semic... | 0.05 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 90V 1A TS-... |
| SRT115 A0G | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 150V 1A TS... |
| SRT110 A0G | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 100V 1A TS... |
| SRT14 R0G | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A TS-... |
Diodes - General Purpose, Power, Switchi...
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SC76Diode Schot...
DIODE GEN PURPOSE DO-204ALDiode
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41Diode Standar...
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DIE 1=400Diode Sch...
DIODE GEN PURP 400V 500MA D5ADiode Stand...
SRT19 A0G Datasheet/PDF