STM1404CTOCQ6F Integrated Circuits (ICs) |
|
| Allicdata Part #: | 497-8189-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
STM1404CTOCQ6F |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Short Description: | IC SECURITY SUPERVISOR 3V 16-QFN |
| More Detail: | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel ... |
| DataSheet: | STM1404CTOCQ6F Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Simple Reset/Power-On Reset |
| Number of Voltages Monitored: | 1 |
| Output: | Open Drain or Open Collector |
| Reset: | Active Low |
| Reset Timeout: | 140 ms Minimum |
| Voltage - Threshold: | 3.08V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 16-QFN (3x3) |
| Base Part Number: | STM1404 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
PMIC (Power Management IC) Supervisors play a vital role in the field of energy-efficient devices, microelectronics, and communications systems. In particular, STM1404CTOCQ6F is used for controlling power management of various devices for these applications. In this article, we are going to discuss the application field and working principle of STM1404CTOCQ6F.
STM1404CTOCQ6F is a high-performance supervisor IC designed to provide a comprehensive array of protection features to safeguard electronic equipment in industrial and consumer applications. This system comprises of sophisticated features such as thermal protection monitoring, overvoltage protection, and input/output current detection. It also provides factory-configurable overcurrent protection, non-volatile settings, and user-configurable power-on reset/power-down reset functions.
This supervisor is used in various types of applications in the field of electronics, including industrial and consumer electronic devices, electronic displays, automotive, mobile communication and consumer electronics, Internet of Things (IoT) devices, drones, and advanced driver assistance systems (ADAS). It is also suitable for use in energy-harvesting applications and low-power applications.
The working principle of the STM1404CTOCQ6F is based on its main components, which include a Synchronizable Switching Regulator, Ultra-Low Power POR/PDR Control, Passive Internal OVP Protection, Active Overvoltage Protection (AOP) Level Selection, and OTP (Over Temperature Protection) Monitor.
The Synchronizable Switching Regulator provides low output current ripple and accurate output voltage regulation, which helps to minimize additional noise and minimize voltage drop during startup.
The POR/PDR Control integrated circuit is designed to control the power-on reset (POR) and power-down reset (PDR) functions. The POR/PDR Control detects both the overvoltage and under-voltage conditions and has a primary input voltage range of 2.7V to 16V.
The Passive Internal OVP Protection prevents external overvoltages by providing a standard overvoltage shutoff circuit, as well as an adjustable voltage threshold.
The Active Overvoltage Protection (AOP) Level Selection allows users to select their own overvoltage protection level, allowing them to adjust the protection threshold based on their individual application requirements.
The OTP (Over Temperature Protection) Monitor provides a temperature-induced reset, in order to prevent device damaging temperature conditions. The OTP monitors continuously the temperature of the device, and if the temperature exceeds the pre-defined limit, the POR/PDR reset is triggered.
Thus, the STM1404CTOCQ6F provides a comprehensive array of protection features for various applications in the field of electronics. It is ideal for use in energy-harvesting applications and low-power applications, and its sophisticated features make it a suitable choice for various industrial and consumer applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| STM1815RWX7F | STMicroelect... | -- | 1000 | IC RESET CIRCUIT 2.55V PP... |
| STM1817RWX7F | STMicroelect... | 0.18 $ | 1000 | IC RESET CIRCUIT 2.55V PP... |
| STM1813MWX7F | STMicroelect... | 0.21 $ | 1000 | IC RESET CIRCUIT 4.37V OD... |
| STM1404CTMJQ6F | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC SECURITY SUPERVISOR 3V... |
| STM1813LWX7F | STMicroelect... | 0.21 $ | 1000 | IC RESET CIRCUIT 4.62V OD... |
| STM1815SWX7F | STMicroelect... | 0.18 $ | 3000 | IC RESET CIRCUIT 2.88V PP... |
| STM1061N29WX6F | STMicroelect... | 0.13 $ | 6000 | IC VOLT DETECTOR 2.9V LP ... |
| STM1061N31W6F | STMicroelect... | 0.14 $ | 1000 | LOW POWER VOLTAGE DETECTO... |
| STM1061N36WX6F | STMicroelect... | 0.12 $ | 1000 | IC VOLT DETECTOR 3.6V LP ... |
| STM1E-SFP-EVK | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | KIT EVALUATION STM1E-SFPS... |
| STM1404CSNIQ6F | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC SECURITY SUPERVISOR 3V... |
| STM1061N25WX6F | STMicroelect... | -- | 1000 | IC VOLT DETECTOR LP 2.5V ... |
| STM1404CSNJQ6F | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC SECURITY SUPERVISOR 3V... |
| STM1404CTOCQ6F | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC SECURITY SUPERVISOR 3V... |
| STM1403CSNQ6F | STMicroelect... | -- | 1000 | IC SECURITY SUPERVISOR 16... |
| STM1818TWX7F | STMicroelect... | 0.21 $ | 6000 | IC MPU RESET CIRCUIT 3.06... |
| STM1E-SFPXX | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | TXRX COPPER MSA SFPEvalua... |
| STM1404ATOHQ6F | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC SECURITY SUPERVISOR 3V... |
| STM1404CTNJQ6F | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC SECURITY SUPERVISOR 3V... |
| STM1816TWX7F | STMicroelect... | -- | 1000 | IC MPU RESET CIRCUIT 3.06... |
| STM1816SWX7F | STMicroelect... | 0.18 $ | 9000 | IC MPU RESET CIRCUIT 2.88... |
| STM1001SWX6F | STMicroelect... | -- | 15000 | IC RESET CIRCUIT 2.93V SO... |
| STM1817TWX7F | STMicroelect... | 0.18 $ | 3000 | IC RESET CIRCUIT 3.06V PP... |
| STM1061N17WX6F | STMicroelect... | 0.13 $ | 1000 | IC VOLT DETECTOR 1.7V LP ... |
| STM1404CSMJQ6F | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC SECURITY SUPERVISOR 3V... |
| STM1811LWX7F | STMicroelect... | -- | 1000 | IC RESET CIRCUIT 4.62V OD... |
| STM1001MWX6F | STMicroelect... | -- | 1000 | IC RESET CIRCUIT OPEN DRN... |
| STM1E-SFP02 | Maxim Integr... | 112.39 $ | 11 | MOD TXRX COPPER MSA SFPFi... |
| STM1061N26WX6F | STMicroelect... | 0.13 $ | 24000 | IC VOLT DETECTOR 2.6V LP ... |
| STM1061N21WX6F | STMicroelect... | -- | 3000 | IC VOLT DETECTOR LP 2.1V ... |
| STM1061N38WX6F | STMicroelect... | 0.13 $ | 3000 | IC VOLT DETECTOR LP SOT-2... |
| STM1403ASMQ6F | STMicroelect... | 1.93 $ | 3000 | IC SECURITY SUPERVISOR 16... |
| STM1403CSMQ6F | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC SECURITY SUPERVISOR 16... |
| STM1404ARNIQ6F | STMicroelect... | 2.37 $ | 3000 | IC SECURITY SUPERVISOR 3V... |
| STM1403ATNQ6F | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC SECURITY SUPERVISOR 16... |
| STM1001SBWX6F | STMicroelect... | -- | 1000 | IC RESET CIRCUIT SOT-23Su... |
| STM1812MWX7F | STMicroelect... | 0.15 $ | 1000 | IC RESET CIRCUIT 4.37V PP... |
| STM1818SWX7F | STMicroelect... | -- | 6000 | IC MPU RESET CIRCUIT 2.88... |
| STM1061N28WX6F | STMicroelect... | -- | 3000 | IC VOLT DETECTOR 2.8V LP ... |
| STM1815TWX7F | STMicroelect... | -- | 1000 | IC RESET CIRCUIT 3.06V PP... |
IC BATTERY BACKUPSupervisor Channel
VOLTAGE DETECTORSupervisor Open Drain or...
IC VOLT DETECTOR TO-92-3Supervisor Open ...
IC VOLT DETECTOR TO-92-3Supervisor Push-...
IC SUPERVISOR MPU 4.65V WD 8SOICSupervis...
IC SUPERVISOR 2.9V 4-USPSupervisor Open ...
STM1404CTOCQ6F Datasheet/PDF