| Allicdata Part #: | STR711FR0H6-ND |
| Manufacturer Part#: |
STR711FR0H6 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Short Description: | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LFBGA |
| More Detail: | ARM7® STR7 Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 64KB (6... |
| DataSheet: | STR711FR0H6 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Program Memory Size: | 64KB (64K x 8 + 16K) |
| Base Part Number: | STR71*F |
| Package / Case: | 64-LFBGA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Oscillator Type: | Internal |
| Data Converters: | A/D 4x12b |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3 V ~ 3.6 V |
| RAM Size: | 16K x 8 |
| EEPROM Size: | -- |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Series: | STR7 |
| Number of I/O: | 30 |
| Peripherals: | PWM, WDT |
| Connectivity: | HDLC, I²C, SmartCard, SPI, UART/USART, USB |
| Speed: | 66MHz |
| Core Size: | 32-Bit |
| Core Processor: | ARM7® |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
STR711FR0H6 Application Field and Working Principle
STR711FR0H6 is one of the latest microcontroller products designed by STMicroelectronics, a top chip producer in the embedded industry. It is an 8-bit 8-channel peripheral controller that supports a 64 kHz clock speed. As such, the STR711FR0H6 is now used in many different commercial and industrial applications. This article will discuss the applications of this controller, as well as its basic working principles.
Applications
The STR711FR0H6is highly versatile and can be used a variety of different applications. This includes home, automotive and industrial control systems. For instance, it is often used in high-end security systems as it can detect intrusions and other malfunctions. In addition, it is deployed in digital circuit boards of automobiles to control the onboard electrical and electronic components, including airbags, throttle actuation, and braking systems.
The STR711FR0H6 is also used in industrial automation and robotics. It is used to control robotic arms, motors, and electronic PLCs (Programmable Logic Controllers). The controller\'s high clock speed and low-power consumption makes it an ideal choice for applications requiring intensive real-time processing power.
Working Principle
At a simplified level, the STR711FR0H6 works by executing instructions given to it by its program memory. This memory is composed of 8-bit instructions, and includes instructions for the data and address pins, as well as the logic and arithmetic functions. It is important to note that the instructions are written in machine language and have to be converted into user code in order for the microcontroller to execute it.
Once the machine language has been properly configured, the microcontroller can start to receive and process data from the peripheral devices connected to it. This is done through the I/O ports on the chip. These ports are capable of receiving and transmitting digital signals, allowing the controller to communicate with the connected devices. After processing, the controller can then send the output to the peripheral devices.
The STR711FR0H6 is highly efficient, with a low power consumption of just 0.34W. This makes it suitable for use in battery-powered devices, as the power requirements are greatly reduced. The controller also features an integrated ADC module, allowing the user to accurately measure the voltage levels of connected devices.
Conclusion
The STR711FR0H6 is a powerful and efficient controller that can be used in a variety of different commercial and industrial applications. It is capable of executing instructions at a 64kHz clock speed, as well as communicating with peripheral devices through its I/O ports. The controller\'s low power consumption makes it ideal for battery-powered devices, and its integrated ADC module provides accurate voltage measurements.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| STR710FZ1T6 | STMicroelect... | 11.08 $ | 1100 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STR710RZT6 | STMicroelect... | 6.42 $ | 1000 | IC MCU 32BIT ROMLESS 64LQ... |
| STR712FR0H6 | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 6... |
| STR755FV2H6 | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLSH 1... |
| STR735FZ1T7 | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STR755FR2H6 | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| STR751FR1T6 | STMicroelect... | 4.67 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STR750FV1T6 | STMicroelect... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STR750-SK/KEIL | STMicroelect... | 139.13 $ | 2 | KIT STARTER KEIL FOR STR7... |
| STR710-SK/HIT | STMicroelect... | 469.73 $ | 1000 | KIT STARTER HITEX FULL ST... |
| STR750-D/RAIS | STMicroelect... | 34.13 $ | 1000 | BOARD DAUGHTER STR750STR7... |
| STR710FZ1H6 | STMicroelect... | 7.02 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLSH 1... |
| STR710-EVAL | STMicroelect... | 210.0 $ | 1 | BOARD EVAL FOR STR71X SER... |
| STR730-D/RAIS | STMicroelect... | 34.3 $ | 1000 | BOARD DAUGHTER STR730STR7... |
| STR736FV0T7 | STMicroelect... | 6.36 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 1... |
| STR710FZ2T6 | STMicroelect... | 12.31 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| STR735FZ1H7 | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLSH 1... |
| STR7-RVDK/BAS | STMicroelect... | 0.7 $ | 1000 | KIT DEV ARM REALVIEW STR7... |
| STR750-SK/HIT | STMicroelect... | 139.13 $ | 1000 | KIT STARTER HITEX FOR STR... |
| STR755FR0T6 | STMicroelect... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 6... |
| STR711FR0T6 | STMicroelect... | -- | 3840 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 6... |
| STR711FR0H6 | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 6... |
| STR711FR2H6 | STMicroelect... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| STR755FV1T6 | STMicroelect... | -- | 69 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STR751FR0T6 | STMicroelect... | 4.31 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 6... |
| STR731FV2T7 | STMicroelect... | 14.29 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| STR735FZ1H6 | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLSH 1... |
| STR731FV0T6 | STMicroelect... | 6.36 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 1... |
| STR751FR2H6 | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| STR730FZ1H7 | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLSH 1... |
| STR79-RVDK/CPP | STMicroelect... | 672.0 $ | 1000 | KIT DEV OPT C++ EXT REALV... |
| STR750FV2T6 | STMicroelect... | 7.57 $ | 495 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| STR731-SK/IAR | STMicroelect... | 209.13 $ | 1000 | KIT STARTER IAR COMPLETE ... |
| STR712FR1T6 | STMicroelect... | 5.33 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STR750FV1H6 | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLSH 1... |
| STR730-SK/HIT | STMicroelect... | 523.32 $ | 1000 | KIT STARTER HITEX FULL ST... |
| STR752FR0T7 | STMicroelect... | 4.31 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 6... |
| STR710FZ2H6 | STMicroelect... | 12.31 $ | 449 | IC MCU 32BIT 256KB FLSH 1... |
| STR755FV2T6 | STMicroelect... | -- | 534 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| STR735FZ2T6 | STMicroelect... | 7.42 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
AVR series Microcontroller IC 8-Bit 16MH...
AVR series Microcontroller, 8-bit Microc...
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFPSTM32G071C...
GD32F407VET6. The frequency is up to 108...
GD32F103RBT6 is fully compatible with ST...
The processor frequency can reach 168MHz...
STR711FR0H6 Datasheet/PDF