| Allicdata Part #: | STR735FZ1H7-ND |
| Manufacturer Part#: |
STR735FZ1H7 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Short Description: | IC MCU 32BIT 128KB FLSH 144LFBGA |
| More Detail: | ARM7® STR7 Microcontroller IC 32-Bit 36MHz 128KB (... |
| DataSheet: | STR735FZ1H7 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Program Memory Size: | 128KB (128K x 8) |
| Base Part Number: | STR73*F |
| Package / Case: | 144-LFBGA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Oscillator Type: | Internal |
| Data Converters: | A/D 16x10b |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.5 V ~ 5.5 V |
| RAM Size: | 16K x 8 |
| EEPROM Size: | -- |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Series: | STR7 |
| Number of I/O: | 112 |
| Peripherals: | DMA, POR, PWM, WDT |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART |
| Speed: | 36MHz |
| Core Size: | 32-Bit |
| Core Processor: | ARM7® |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The STR735FZ1H7 microcontroller is a versatile microcontroller with a range of uses. Designed to be used in a variety of embedded systems, the STR735FZ1H7 excels in a variety of contexts. The microcontroller combines a number of integrated peripherals, such as analog-to-digital converters, Pulse-Width Modulation (PWM) signals and a Digital-to-Analog Converter (DAC) in a single package.
The STR735FZ1H7 is commonly used in automotive applications, communication, industrial control and robotics. It is particularly well-suited for use in real-time, single-cycle applications, featuring low interrupt latency and a rapid execution speed with a maximum operating frequency of 78 MHz. The device can also be used in applications where low power consumption is an important factor.
The STR735FZ1H7 works by first executing a program stored in the internal flash memory. The program is designed to interact with a wide range of peripherals, both on-chip and off-chip. This is done by executing instructions through the processor\'s instruction set, with the Interrupt Vector table navigating to specific locations in the program to perform unique functions. Depending on the design, these functions may involve collecting data from an input device, filtering or formatting data, or outputting data in an appropriate form.
The STR735FZ1H7 also features a fast switching input/output (I/O) system, allowing for the timely communication between peripheral devices and the main processor. This system is fully compatible with the advanced peripheral bus (APB) and is intelligently designed to minimize power consumption. This fast switching I/O system also enables the integration of a wide range of additional peripherals, allowing for further customizability.
Thanks to its flexible architecture, the STR735FZ1H7 is a dependable and efficient solution for a wide variety of embedded applications. Its combination of efficient peripherals and low-power architecture makes it well-suited for a variety of projects, from automotive applications to industrial robotics.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| STR710FZ1T6 | STMicroelect... | 11.08 $ | 1100 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STR710RZT6 | STMicroelect... | 6.42 $ | 1000 | IC MCU 32BIT ROMLESS 64LQ... |
| STR712FR0H6 | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 6... |
| STR755FV2H6 | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLSH 1... |
| STR735FZ1T7 | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STR755FR2H6 | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| STR751FR1T6 | STMicroelect... | 4.67 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STR750FV1T6 | STMicroelect... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STR750-SK/KEIL | STMicroelect... | 139.13 $ | 2 | KIT STARTER KEIL FOR STR7... |
| STR710-SK/HIT | STMicroelect... | 469.73 $ | 1000 | KIT STARTER HITEX FULL ST... |
| STR750-D/RAIS | STMicroelect... | 34.13 $ | 1000 | BOARD DAUGHTER STR750STR7... |
| STR710FZ1H6 | STMicroelect... | 7.02 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLSH 1... |
| STR710-EVAL | STMicroelect... | 210.0 $ | 1 | BOARD EVAL FOR STR71X SER... |
| STR730-D/RAIS | STMicroelect... | 34.3 $ | 1000 | BOARD DAUGHTER STR730STR7... |
| STR736FV0T7 | STMicroelect... | 6.36 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 1... |
| STR710FZ2T6 | STMicroelect... | 12.31 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| STR735FZ1H7 | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLSH 1... |
| STR7-RVDK/BAS | STMicroelect... | 0.7 $ | 1000 | KIT DEV ARM REALVIEW STR7... |
| STR750-SK/HIT | STMicroelect... | 139.13 $ | 1000 | KIT STARTER HITEX FOR STR... |
| STR755FR0T6 | STMicroelect... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 6... |
| STR711FR0T6 | STMicroelect... | -- | 3840 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 6... |
| STR711FR0H6 | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 6... |
| STR711FR2H6 | STMicroelect... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| STR755FV1T6 | STMicroelect... | -- | 69 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STR751FR0T6 | STMicroelect... | 4.31 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 6... |
| STR731FV2T7 | STMicroelect... | 14.29 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| STR735FZ1H6 | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLSH 1... |
| STR731FV0T6 | STMicroelect... | 6.36 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 1... |
| STR751FR2H6 | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| STR730FZ1H7 | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLSH 1... |
| STR79-RVDK/CPP | STMicroelect... | 672.0 $ | 1000 | KIT DEV OPT C++ EXT REALV... |
| STR750FV2T6 | STMicroelect... | 7.57 $ | 495 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| STR731-SK/IAR | STMicroelect... | 209.13 $ | 1000 | KIT STARTER IAR COMPLETE ... |
| STR712FR1T6 | STMicroelect... | 5.33 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STR750FV1H6 | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLSH 1... |
| STR730-SK/HIT | STMicroelect... | 523.32 $ | 1000 | KIT STARTER HITEX FULL ST... |
| STR752FR0T7 | STMicroelect... | 4.31 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 6... |
| STR710FZ2H6 | STMicroelect... | 12.31 $ | 449 | IC MCU 32BIT 256KB FLSH 1... |
| STR755FV2T6 | STMicroelect... | -- | 534 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| STR735FZ2T6 | STMicroelect... | 7.42 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
AVR series Microcontroller IC 8-Bit 16MH...
AVR series Microcontroller, 8-bit Microc...
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFPSTM32G071C...
GD32F407VET6. The frequency is up to 108...
GD32F103RBT6 is fully compatible with ST...
The processor frequency can reach 168MHz...
STR735FZ1H7 Datasheet/PDF