| Allicdata Part #: | TAP334K035BRS-ND |
| Manufacturer Part#: |
TAP334K035BRS |
| Price: | $ 0.11 |
| Product Category: | Capacitors |
| Manufacturer: | AVX Corporation |
| Short Description: | CAP TANT 0.33UF 35V 10% RADIAL |
| More Detail: | 0.33µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35V Ra... |
| DataSheet: | TAP334K035BRS Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 3000 +: | $ 0.09356 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Failure Rate: | -- |
| Features: | General Purpose |
| Manufacturer Size Code: | A |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.276" (7.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.177" Dia (4.50mm) |
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Series: | TAP |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 15 Ohm |
| Type: | Conformal Coated |
| Voltage - Rated: | 35V |
| Tolerance: | ±10% |
| Capacitance: | 0.33µF |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Tantalum capacitors are electronic components along with conventional electrolytic capacitors, ceramic capacitors, and other types. They are widely used in a variety of circuits and devices, and possess many advantages that make them the preferred choice for many applications. The TAP334K035BRS is a specifically designed tantalum capacitor that has a broad range of uses and applications.
Most capacitors are used for the purpose of storing electrical charge and discharging it when the current needs to be discharged at certain levels or in certain directions. The TAP334K035BRS is no exception, and its unique construction makes it particularly well-suited for this application. Its primary uses include filtering noise and interference, as well as storing and discharging high-energy pulses.
The TAP334K035BRS is a radial-leaded tantalum capacitor featuring a working voltage rating of 35 VDC, with an operating temperature range between -55 and +125°C. The capacitor contains two layers of tantalum, with the negative charge being on the inner layer, and the positive charge on the outer. The outer layer is made of special rubber insulation to protect the inner layer from any external charge.
When current is applied to the capacitor, electrons flow from the anode, or negative terminal, and flow in an alternating current through the capacitor. This current is then converted into energy, using the capacitor to store and release said energy as needed. The capacitor can therefore store a charge without having to expend much energy in the process. This is achieved through the use of the two layers of tantalum, which act as insulators and keep the charge from escaping or dissipating.
In addition to storing and discharging the electricity stored in the capacitor, the use of a tantalum capacitor also provides protection from damage due to electrical shock or short-circuiting. The rubber insulation layer helps to prevent any short circuit that may occur, as well as preventing any leakage of charge. This helps to prevent any accidental shock from occurring, or any permanent damage from resulting from a short-circuit or a discharge.
The TAP334K035BRS is suitable for use in a variety of circuits and applications, such as in amplifier, audio equipment, television receivers, computer systems, and many other devices. It is often used in conjunction with other types of capacitors, allowing for more efficient storage and discharge of electrical energy.
The TAP334K035BRS is an excellent choice for many applications due to its ability to store large amounts of energy and release it when needed. Its insulation layer helps to protect against electrical shock, while also allowing for efficient energy storage and discharge. Its use can be found in a wide variety of circuits, making it an important, versatile, and reliable component for all sorts of electrical applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TAP334K035BRW | AVX Corporat... | 0.11 $ | 1000 | CAP TANT 0.33UF 35V 10% R... |
| TAP335K025CCS | AVX Corporat... | 0.14 $ | 1000 | CAP TANT 3.3UF 25V 10% RA... |
| TAP335K025GSB | AVX Corporat... | 0.15 $ | 1000 | CAP TANT 3.3UF 25V 10% RA... |
| TAP335K016SCS | AVX Corporat... | 0.38 $ | 5749 | CAP TANT 3.3UF 16V 10% RA... |
| TAP336M016SCS | AVX Corporat... | 0.89 $ | 1000 | CAP TANT 33UF 16V 20% RAD... |
| TAP336K025SCS | AVX Corporat... | 1.65 $ | 999 | CAP TANT 33UF 25V 10% RAD... |
| TAP336K020SCS | AVX Corporat... | 1.28 $ | 1000 | CAP TANT 33UF 20V 10% RAD... |
| TAP334M035SCS | AVX Corporat... | 0.11 $ | 1000 | CAP TANT 0.33UF 35V 20% R... |
| TAP335K016FCS | AVX Corporat... | 0.13 $ | 1000 | CAP TANT 3.3UF 16V 10% RA... |
| TAP335M035GSB | AVX Corporat... | 0.18 $ | 1000 | CAP TANT 3.3UF 35V 20% RA... |
| TAP336K006HSB | AVX Corporat... | 0.2 $ | 1000 | CAP TANT 33UF 6.3V 10% RA... |
| TAP335J035BRW | AVX Corporat... | 0.21 $ | 1000 | CAP TANT 3.3UF 35V 5% RAD... |
| TAP335M010CCS | AVX Corporat... | 0.11 $ | 1000 | CAP TANT 3.3UF 10V 20% RA... |
| TAP336M035CRW | AVX Corporat... | 1.13 $ | 500 | CAP TANT 33UF 35V 20% RAD... |
| TAP336M006CCS | AVX Corporat... | 0.19 $ | 1000 | CAP TANT 33UF 6.3V 20% RA... |
| TAP336K010FCS | AVX Corporat... | 0.25 $ | 1000 | CAP TANT 33UF 10V 10% RAD... |
| TAP336M016CCSY | AVX Corporat... | 0.37 $ | 1000 | CAP TANT 33UF 16V 20% RAD... |
| TAP336K016BRW | AVX Corporat... | 0.38 $ | 1000 | CAP TANT 33UF 16V 10% RAD... |
| TAP334K035BRS | AVX Corporat... | 0.11 $ | 1000 | CAP TANT 0.33UF 35V 10% R... |
| TAP334M035CCS | AVX Corporat... | 0.11 $ | 1000 | CAP TANT 0.33UF 35V 20% R... |
| TAP335M035DCS | AVX Corporat... | 0.16 $ | 1000 | CAP TANT 3.3UF 35V 20% RA... |
| TAP336K016BRS | AVX Corporat... | 0.37 $ | 1000 | CAP TANT 33UF 16V 10% RAD... |
| TAP336K035CRW | AVX Corporat... | 1.0 $ | 500 | CAP TANT 33UF 35V 10% RAD... |
| TAP335K006SCS | AVX Corporat... | 0.1 $ | 1000 | CAP TANT 3.3UF 6.3V 10% R... |
| TAP335M035CRS | AVX Corporat... | 0.15 $ | 1000 | CAP TANT 3.3UF 35V 20% RA... |
| TAP334K050CRS | AVX Corporat... | 0.12 $ | 1000 | CAP TANT 0.33UF 50V 10% R... |
| TAP336K010CRW | AVX Corporat... | 0.23 $ | 1000 | CAP TANT 33UF 10V 10% RAD... |
| TAP334M035DCS | AVX Corporat... | 0.11 $ | 1000 | CAP TANT 0.33UF 35V 20% R... |
| TAP335M050SRC | AVX Corporat... | 0.21 $ | 1000 | CAP TANT 3.3UF 50V 20% RA... |
| TAP335M035SRS | AVX Corporat... | 0.15 $ | 1000 | CAP TANT 3.3UF 35V 20% RA... |
| TAP335M025GSB | AVX Corporat... | 0.15 $ | 1000 | CAP TANT 3.3UF 25V 20% RA... |
| TAP335M035SCS | AVX Corporat... | 0.16 $ | 1000 | CAP TANT 3.3UF 35V 20% RA... |
| TAP335K025SHD | AVX Corporat... | 0.12 $ | 1000 | CAP TANT 3.3UF 25V 10% RA... |
| TAP336J016CRW | AVX Corporat... | 0.56 $ | 1000 | CAP TANT 33UF 16V 5% RADI... |
| TAP336M020CCS | AVX Corporat... | 0.59 $ | 1000 | CAP TANT 33UF 20V 20% RAD... |
| TAP335J016CRW | AVX Corporat... | 0.14 $ | 1000 | CAP TANT 3.3UF 16V 5% RAD... |
| TAP335K050CCS | AVX Corporat... | 0.23 $ | 1000 | CAP TANT 3.3UF 50V 10% RA... |
| TAP335M035HSB | AVX Corporat... | 0.18 $ | 1000 | CAP TANT 3.3UF 35V 20% RA... |
| TAP336K020CCS | AVX Corporat... | 0.6 $ | 1000 | CAP TANT 33UF 20V 10% RAD... |
| TAP336J016SRW | AVX Corporat... | 0.56 $ | 1000 | CAP TANT 33UF 16V 5% RADI... |
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 08056.8F Molded T...
CAP TANT 4.70UF 16.0V4.7F Molded Tantalu...
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 23124.7F Molded T...
CAP TANT 33UF 10V 20% 291733F Molded Tan...
CAP TANT 2.2UF 35V 10% RADIAL2.2F Molded...
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2917220F Molded ...
TAP334K035BRS Datasheet/PDF