| Allicdata Part #: | TEN20-2410-ND |
| Manufacturer Part#: |
TEN 20-2410 |
| Price: | $ 35.70 |
| Product Category: | Power Supplies - Board Mount |
| Manufacturer: | Traco Power North America |
| Short Description: | DC DC CONVERTER 3.3V 13W |
| More Detail: | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 4... |
| DataSheet: | TEN 20-2410 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 10 +: | $ 32.45630 |
Specifications
| Current - Output (Max): | 4A |
| Supplier Device Package: | -- |
| Size / Dimension: | 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) |
| Package / Case: | 6-DIP Module, 5 Leads |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Efficiency: | 82% |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Features: | SCP |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation: | 1.5kV |
| Power (Watts): | 13W |
| Series: | TEN 20 |
| Voltage - Output 4: | -- |
| Voltage - Output 3: | -- |
| Voltage - Output 2: | -- |
| Voltage - Output 1: | 3.3V |
| Voltage - Input (Max): | 36V |
| Voltage - Input (Min): | 18V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Type: | Isolated Module |
| Part Status: | Active |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
DC DC converters, like the TEN 20-2410, are an important type of electronic device, used to transform direct current (DC) voltage from one level to another. The TEN 20-2410 is a DC-DC converter which can take input from 0-38 volts, and Output 10-20 volts at up to 10 amps. This device is often used in applications such as medical beacons, communications, and so on.The working principle of a DC-DC converter is very simple. First, the input voltage is supplied to the converter. Depending on the type of converter, this voltage may be AC or DC. If the input voltage is AC, then it is first rectified (converted) to DC. Once the input voltage is in DC form, it is applied to an integrated circuit (IC) control chip, which is responsible for controlling the output voltage.The IC control chip can be configured to output a specific voltage, depending on the application. The output voltage is generated by a switching regulator circuit, which uses high-speed pulses to generate the output voltage. These pulses are called “switching frequencies”. The frequency determines the output voltage level. The higher the frequency, the higher the output voltage. The lower the frequency, the lower the output voltage.The TEN 20-2410 uses Pulse Width Modulation (PWM) technology to control the switching frequency of the output voltage. PWM is a method of regulating voltage by varying the width of the pulse. The width of the pulse determines how long the pulse runs, and consequently, the amount of current that is produced.The TEN 20-2410 is used in a variety of applications, such as medical beacons, communications, and industrial applications, due to its ability to convert DC voltage from 0-38 volts to 10-20 volts. It can handle loads up to 10 amps.In summary, the TEN 20-2410 is a DC-DC converter which can take input from 0-38 volts, and Output 10-20 volts at up to 10 amps. The working principle of the converter is based on controlling the output voltage using a Pulse Width Modulated switching regulator circuit. This device is versatile and can be used in a variety of applications, such as medical beacons, communications, and industrial applications, due to its ability to convert DC voltages.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "TEN " Included word is 37
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TEN 3-4813WIN-HI | Traco Power ... | 9.51 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 15V 3WIso... |
| TEN 8-2413 | Traco Power ... | 20.99 $ | 50 | DC DC CONVERTER 15VIsolat... |
| TEN 20-1211 | Traco Power ... | 42.33 $ | 10 | DC DC CONVERTER 5VIsolate... |
| TEN 5-2423WI | Traco Power ... | 19.81 $ | 100 | DC DC CONVERTER +/-15VIso... |
| TEN 6-2415WIN-HI | Traco Power ... | 18.67 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 24VIsolat... |
| TEN 5-0523 | Traco Power ... | 23.93 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-15VIso... |
| TEN 20-2412 | Traco Power ... | 42.33 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 12VIsolat... |
| TEN 40-1220 | Traco Power ... | 66.86 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 3.3V 5V 6... |
| TEN 40-4813WI | Traco Power ... | 66.86 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 15V 40WIs... |
| TEN 6-4821WIN | Traco Power ... | 14.27 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-5V 5WI... |
| TEN 40-4823WIR | Traco Power ... | 67.26 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-15V 40... |
| TEN 60-2425N | Traco Power ... | 74.8 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-24V 60... |
| TEN 6-4815WIN | Traco Power ... | 13.04 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 24V 6WIso... |
| TEN 40-4823 | Traco Power ... | 64.14 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-15V 40... |
| TEN 40-4820 | Traco Power ... | 66.86 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 3.3V 5V 6... |
| TEN 8-4812 | Traco Power ... | 21.63 $ | 10 | DC DC CONVERTER 12VIsolat... |
| TEN 50-2415WI | Traco Power ... | 69.34 $ | 10 | DC DC CONVERTER 24VIsolat... |
| TEN 3-4811WI | Traco Power ... | 14.35 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 5VIsolate... |
| TEN 5-4821 | Traco Power ... | 17.69 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-5VIsol... |
| TEN 20-4812 | Traco Power ... | 42.33 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 12VIsolat... |
| TEN 20-2423WIR | Traco Power ... | 56.23 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-15VIso... |
| TEN 40-2412 | Traco Power ... | 60.04 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 12VIsolat... |
| TEN 60-2412 | Traco Power ... | 72.58 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 12VIsolat... |
| TEN 3-4812WIN-HI | Traco Power ... | 9.51 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 12V 3WIso... |
| TEN 6-2411N | Traco Power ... | 13.92 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 5VIsolate... |
| TEN 8-4812WI | Traco Power ... | 22.79 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 12VIsolat... |
| TEN 40-2413WIN | Traco Power ... | 49.14 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 15V 40WIs... |
| TEN 3-2422WI | Traco Power ... | 15.46 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-12VIso... |
| TEN 8-1223 | Traco Power ... | 22.04 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-15VIso... |
| TEN 8-4810WI | Traco Power ... | 22.79 $ | 50 | DC DC CONVERTER 3.3VIsola... |
| TEN 5-0521 | Traco Power ... | 23.93 $ | 10 | DC DC CONVERTER +/-5VIsol... |
| TEN 40-7223WIR | Traco Power ... | 73.98 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-15V 40... |
| TEN 25-2411WI | Traco Power ... | 39.24 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 5VIsolate... |
| TEN 3-4815WIN-HI | Traco Power ... | 9.51 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 24V 3WIso... |
| TEN 20-2410 | Traco Power ... | 35.7 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 3.3V 13WI... |
| TEN 8-2410 | Traco Power ... | 20.99 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 3.3VIsola... |
| TEN 3-4813N | Traco Power ... | 8.27 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 15V 3WIso... |
Latest Products
AEQ20B48N-6L
DC DC CONVERTER 12V 240WIsolated Module ...
AEQ20B48-L
DC DC CONVERTER 12V 240WIsolated Module ...
AEQ20B48-6L
DC DC CONVERTER 12V 240WIsolated Module ...
AEO40Y48N-6L
DC DC CONVERTER 1.8V 120WIsolated Module...
AEO40Y48-L
DC DC CONVERTER 1.8V 120WIsolated Module...
AEO40Y48-6L
DC DC CONVERTER 1.8V 120WIsolated Module...
TEN 20-2410 Datasheet/PDF