| Allicdata Part #: | 1951-2202-ND |
| Manufacturer Part#: |
TEN 5-4821 |
| Price: | $ 17.69 |
| Product Category: | Power Supplies - Board Mount |
| Manufacturer: | Traco Power North America |
| Short Description: | DC DC CONVERTER +/-5V |
| More Detail: | Isolated Module DC DC Converter 2 Output 5V -5V ... |
| DataSheet: | TEN 5-4821 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 16.08390 |
| 10 +: | $ 15.40220 |
| 25 +: | $ 15.16160 |
| 50 +: | $ 14.43960 |
| 100 +: | $ 13.23630 |
| 250 +: | $ 12.99560 |
| 500 +: | $ 11.55170 |
| Current - Output (Max): | 500mA, 500mA |
| Supplier Device Package: | Module |
| Size / Dimension: | 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) |
| Package / Case: | 24-DIP Module, 6 Leads |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Efficiency: | 83% |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Features: | SCP |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation: | 1.5kV |
| Power (Watts): | 5W |
| Series: | TEN 5 |
| Voltage - Output 4: | -- |
| Voltage - Output 3: | -- |
| Voltage - Output 2: | -5V |
| Voltage - Output 1: | 5V |
| Voltage - Input (Max): | 75V |
| Voltage - Input (Min): | 36V |
| Number of Outputs: | 2 |
| Type: | Isolated Module |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
DC-DC Converters are an important form of DC electrical energy converted by power electronic components into a different form of DC energy. The TEN 5-4821 is a particular type of DC-DC Converter that provides a much less complex solution compared to the large rack-based power electronic systems. It offers a variety of standard features and benefits that make it suitable for many types of applications.
Application Field of TEN 5-4821
The TEN 5-4821 is typically used in a variety of applications including:
- Signal conditioning;
- Power supply regulation of electrical systems;
- Switching regulator applications;
- Converting DC power into AC power for higher efficiency.
Furthermore, the small size and low cost of the TEN 5-4821 means it can be used in a wide range of consumer electronic devices such as mobile phones, tablets, laptop computers, video gaming consoles and more.
Working Principle of TEN 5-4821
The TEN 5-4821 is a DC-DC Converter designed to minimize size, reduce component count and optimize performance at full load. The device consists of two or three stages that work together to provide the desired output power.
The first stage is the input stage, which takes in the DC input and converts it to an AC signal. This is then sent to the second stage, the switcher, which steps down the voltage to the predetermined level. Finally, the third stage, the regulator, shapes the output signal and filters it for smooth operation.
The output signal will also often be fed through a fourth stage, the output transformer, which can step it up or down to the exact voltage and current that is required by the device. This allows the overall efficiency of the system to be maximized.
The TEN 5-4821 can be enhanced further with the addition of external components such as an EMI filter to reduce electromagnetic interference, a heatsink for cooling, or a serial port for communication. These components can be easily added to the existing system to maximize its performance.
Conclusion
The TEN 5-4821 DC-DC Converter is a great solution for providing a regulated DC output with efficient power conversion at an affordable price. It is suitable for a variety of applications and can easily be enhanced with additional external components as needed. As a result, the TEN 5-4821 can provide the best possible output performance at a reasonable cost.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TEN 3-4813WIN-HI | Traco Power ... | 9.51 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 15V 3WIso... |
| TEN 8-2413 | Traco Power ... | 20.99 $ | 50 | DC DC CONVERTER 15VIsolat... |
| TEN 20-1211 | Traco Power ... | 42.33 $ | 10 | DC DC CONVERTER 5VIsolate... |
| TEN 5-2423WI | Traco Power ... | 19.81 $ | 100 | DC DC CONVERTER +/-15VIso... |
| TEN 6-2415WIN-HI | Traco Power ... | 18.67 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 24VIsolat... |
| TEN 5-0523 | Traco Power ... | 23.93 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-15VIso... |
| TEN 20-2412 | Traco Power ... | 42.33 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 12VIsolat... |
| TEN 40-1220 | Traco Power ... | 66.86 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 3.3V 5V 6... |
| TEN 40-4813WI | Traco Power ... | 66.86 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 15V 40WIs... |
| TEN 6-4821WIN | Traco Power ... | 14.27 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-5V 5WI... |
| TEN 40-4823WIR | Traco Power ... | 67.26 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-15V 40... |
| TEN 60-2425N | Traco Power ... | 74.8 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-24V 60... |
| TEN 6-4815WIN | Traco Power ... | 13.04 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 24V 6WIso... |
| TEN 40-4823 | Traco Power ... | 64.14 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-15V 40... |
| TEN 40-4820 | Traco Power ... | 66.86 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 3.3V 5V 6... |
| TEN 8-4812 | Traco Power ... | 21.63 $ | 10 | DC DC CONVERTER 12VIsolat... |
| TEN 50-2415WI | Traco Power ... | 69.34 $ | 10 | DC DC CONVERTER 24VIsolat... |
| TEN 3-4811WI | Traco Power ... | 14.35 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 5VIsolate... |
| TEN 5-4821 | Traco Power ... | 17.69 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-5VIsol... |
| TEN 20-4812 | Traco Power ... | 42.33 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 12VIsolat... |
| TEN 20-2423WIR | Traco Power ... | 56.23 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-15VIso... |
| TEN 40-2412 | Traco Power ... | 60.04 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 12VIsolat... |
| TEN 60-2412 | Traco Power ... | 72.58 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 12VIsolat... |
| TEN 3-4812WIN-HI | Traco Power ... | 9.51 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 12V 3WIso... |
| TEN 6-2411N | Traco Power ... | 13.92 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 5VIsolate... |
| TEN 8-4812WI | Traco Power ... | 22.79 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 12VIsolat... |
| TEN 40-2413WIN | Traco Power ... | 49.14 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 15V 40WIs... |
| TEN 3-2422WI | Traco Power ... | 15.46 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-12VIso... |
| TEN 8-1223 | Traco Power ... | 22.04 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-15VIso... |
| TEN 8-4810WI | Traco Power ... | 22.79 $ | 50 | DC DC CONVERTER 3.3VIsola... |
| TEN 5-0521 | Traco Power ... | 23.93 $ | 10 | DC DC CONVERTER +/-5VIsol... |
| TEN 40-7223WIR | Traco Power ... | 73.98 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-15V 40... |
| TEN 25-2411WI | Traco Power ... | 39.24 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 5VIsolate... |
| TEN 3-4815WIN-HI | Traco Power ... | 9.51 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 24V 3WIso... |
| TEN 20-2410 | Traco Power ... | 35.7 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 3.3V 13WI... |
| TEN 8-2410 | Traco Power ... | 20.99 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 3.3VIsola... |
| TEN 3-4813N | Traco Power ... | 8.27 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 15V 3WIso... |
DC DC CONVERTER 12V 240WIsolated Module ...
DC DC CONVERTER 12V 240WIsolated Module ...
DC DC CONVERTER 12V 240WIsolated Module ...
DC DC CONVERTER 1.8V 120WIsolated Module...
DC DC CONVERTER 1.8V 120WIsolated Module...
DC DC CONVERTER 1.8V 120WIsolated Module...
TEN 5-4821 Datasheet/PDF