| Allicdata Part #: | TEN40-4823-ND |
| Manufacturer Part#: |
TEN 40-4823 |
| Price: | $ 64.14 |
| Product Category: | Power Supplies - Board Mount |
| Manufacturer: | Traco Power North America |
| Short Description: | DC DC CONVERTER +/-15V 40W |
| More Detail: | Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V ... |
| DataSheet: | TEN 40-4823 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 5 +: | $ 58.30650 |
Specifications
| Current - Output (Max): | 1.33A, 1.33A |
| Supplier Device Package: | -- |
| Size / Dimension: | 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm) |
| Package / Case: | 9-DIP Module, 8 Leads |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Efficiency: | 87% |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 75°C |
| Features: | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation: | 1.5kV |
| Power (Watts): | 40W |
| Series: | TEN 40 |
| Voltage - Output 4: | -- |
| Voltage - Output 3: | -- |
| Voltage - Output 2: | -15V |
| Voltage - Output 1: | 15V |
| Voltage - Input (Max): | 75V |
| Voltage - Input (Min): | 36V |
| Number of Outputs: | 2 |
| Type: | Isolated Module |
| Part Status: | Active |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
DC DC Converters: TEN 40-4823 Application Field and Working Principle
The TEN 40-4823 is a highly efficient DC-DC converter designed with the ability to convert a low voltage DC signal into a high voltage DC signal. Its main application field has been in telecommunications and other high-technology fields, where a regulated voltage is required for a specific purpose. The main purpose of the TEN 40-4823 is to convert low voltage signals into high voltage signals which can then be used by electronic devices. This converter is suitable for a wide variety of applications due to its small size and the fact that it can operate from any low voltage source ranging from 1.25V to 20V.
The TEN 40-4823 is a synchronous buck converter that can produce an output voltage from 0.8V to the input voltage. Its main features include higher efficiency, faster transient response and wide input voltage range. It can also provide up to 91% peak efficiency, saving on operating costs. Another important feature is its thermal protection which can protect the converter from overheating.
The TEN 40-4823 is composed of two main components: a power stage and a controller stage. The power stage consists of an inductor, a MOSFET switch, and output terminals. The inductor stores energy during the on-time of the converter. During the on-time, the switch conducts current from the input and sends it to the output, allowing the current to build up and be transformed to the higher voltage. The output terminals are connected to the output capacitor and a voltage regulation loop ensures a constant output voltage.
The controller stage includes a voltage regulation loop, synchronization functions and standby control. Its main functions are to monitor the output voltage, turn off the converter when the voltage reaches a certain point and turn it back on when needed. It also provides synchronization and current limit so the load stays within the expected parameters.
The TEN 40-4823 converter is a perfect solution for those applications that require a precise and regulated voltage. Its main advantages are its small size and the wide input voltage range. It also has high efficiency, fast transient response, and thermal protection. The TEN 40-4823 can provide a stable output voltage even when the load changes, making it an excellent choice for many applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "TEN " Included word is 37
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TEN 3-4813WIN-HI | Traco Power ... | 9.51 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 15V 3WIso... |
| TEN 8-2413 | Traco Power ... | 20.99 $ | 50 | DC DC CONVERTER 15VIsolat... |
| TEN 20-1211 | Traco Power ... | 42.33 $ | 10 | DC DC CONVERTER 5VIsolate... |
| TEN 5-2423WI | Traco Power ... | 19.81 $ | 100 | DC DC CONVERTER +/-15VIso... |
| TEN 6-2415WIN-HI | Traco Power ... | 18.67 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 24VIsolat... |
| TEN 5-0523 | Traco Power ... | 23.93 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-15VIso... |
| TEN 20-2412 | Traco Power ... | 42.33 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 12VIsolat... |
| TEN 40-1220 | Traco Power ... | 66.86 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 3.3V 5V 6... |
| TEN 40-4813WI | Traco Power ... | 66.86 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 15V 40WIs... |
| TEN 6-4821WIN | Traco Power ... | 14.27 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-5V 5WI... |
| TEN 40-4823WIR | Traco Power ... | 67.26 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-15V 40... |
| TEN 60-2425N | Traco Power ... | 74.8 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-24V 60... |
| TEN 6-4815WIN | Traco Power ... | 13.04 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 24V 6WIso... |
| TEN 40-4823 | Traco Power ... | 64.14 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-15V 40... |
| TEN 40-4820 | Traco Power ... | 66.86 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 3.3V 5V 6... |
| TEN 8-4812 | Traco Power ... | 21.63 $ | 10 | DC DC CONVERTER 12VIsolat... |
| TEN 50-2415WI | Traco Power ... | 69.34 $ | 10 | DC DC CONVERTER 24VIsolat... |
| TEN 3-4811WI | Traco Power ... | 14.35 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 5VIsolate... |
| TEN 5-4821 | Traco Power ... | 17.69 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-5VIsol... |
| TEN 20-4812 | Traco Power ... | 42.33 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 12VIsolat... |
| TEN 20-2423WIR | Traco Power ... | 56.23 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-15VIso... |
| TEN 40-2412 | Traco Power ... | 60.04 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 12VIsolat... |
| TEN 60-2412 | Traco Power ... | 72.58 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 12VIsolat... |
| TEN 3-4812WIN-HI | Traco Power ... | 9.51 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 12V 3WIso... |
| TEN 6-2411N | Traco Power ... | 13.92 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 5VIsolate... |
| TEN 8-4812WI | Traco Power ... | 22.79 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 12VIsolat... |
| TEN 40-2413WIN | Traco Power ... | 49.14 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 15V 40WIs... |
| TEN 3-2422WI | Traco Power ... | 15.46 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-12VIso... |
| TEN 8-1223 | Traco Power ... | 22.04 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-15VIso... |
| TEN 8-4810WI | Traco Power ... | 22.79 $ | 50 | DC DC CONVERTER 3.3VIsola... |
| TEN 5-0521 | Traco Power ... | 23.93 $ | 10 | DC DC CONVERTER +/-5VIsol... |
| TEN 40-7223WIR | Traco Power ... | 73.98 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-15V 40... |
| TEN 25-2411WI | Traco Power ... | 39.24 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 5VIsolate... |
| TEN 3-4815WIN-HI | Traco Power ... | 9.51 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 24V 3WIso... |
| TEN 20-2410 | Traco Power ... | 35.7 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 3.3V 13WI... |
| TEN 8-2410 | Traco Power ... | 20.99 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 3.3VIsola... |
| TEN 3-4813N | Traco Power ... | 8.27 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 15V 3WIso... |
Latest Products
AEQ20B48N-6L
DC DC CONVERTER 12V 240WIsolated Module ...
AEQ20B48-L
DC DC CONVERTER 12V 240WIsolated Module ...
AEQ20B48-6L
DC DC CONVERTER 12V 240WIsolated Module ...
AEO40Y48N-6L
DC DC CONVERTER 1.8V 120WIsolated Module...
AEO40Y48-L
DC DC CONVERTER 1.8V 120WIsolated Module...
AEO40Y48-6L
DC DC CONVERTER 1.8V 120WIsolated Module...
TEN 40-4823 Datasheet/PDF