| Allicdata Part #: | TLV0834CPW-ND |
| Manufacturer Part#: |
TLV0834CPW |
| Price: | $ 2.56 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 16-TSSOP |
| More Detail: | 8 Bit Analog to Digital Converter 2, 3, 4 Input 1 ... |
| DataSheet: | TLV0834CPW Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 180 +: | $ 2.32064 |
| Number of A/D Converters: | 1 |
| Base Part Number: | TLV0834 |
| Supplier Device Package: | 16-TSSOP |
| Package / Case: | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Features: | -- |
| Voltage - Supply, Digital: | 2.7 V ~ 3.6 V |
| Voltage - Supply, Analog: | 2.7 V ~ 3.6 V |
| Reference Type: | External |
| Architecture: | SAR |
| Series: | -- |
| Ratio - S/H:ADC: | -- |
| Configuration: | MUX-ADC |
| Data Interface: | SPI |
| Input Type: | Differential, Pseudo-Differential, Single Ended |
| Number of Inputs: | 2, 3, 4 |
| Sampling Rate (Per Second): | 41k |
| Number of Bits: | 8 |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Digital storage oscilloscopes (DSO) are used in various types of applications. From oscilloscopes that measure electrical signals in laboratory and home applications to systems that measure seismic signals for geological exploration and earthquake monitoring, DSOs are designed to accurately measure various signal parameters. For any application involving signals that require conversion from analog to digital, an analog-to-digital converter (ADC) is used. The TLV0834CPW ADC is a successful solution to such applications of digital storage oscilloscopes and signal data acquisition.
The TLV0834CPW is a high-speed, low-power, 10-bit ADC that provides accurate conversion of analog signals to digital signals at data rates of up to 50 MS/s (million samples per second). Its sampling rate can be configured to reach up to 16 times over sampling. The TLV0834CPW has a resolution of 10 bits, which translates to 1024 gray code analog to digital levels. An on-chip voltage reference ensures accuracy of converted analog signals to the nearest 0.04%.
The ADC’s low-power operation enables it to be used successfully in applications with limited power budgets such as in portable medical devices. The 0.6V nominal operating voltage of the TLV0834CPW makes it suitable for low-voltage designs and applications. The low-power operation also extends the battery life of applications that incorporate the ADC.
The TLV0834CPW also features input signal conditioning for signal conditioning applications. It has an adjustable gain amplifier to allow for signal amplification, variable signal bandwidth-filtering, and programmable amplitude detection. These signal conditioning features enable the ADC to make more accurate conversions from analog signals.
The TLV0834CPW ADC is perfect for applications that require high-speed, low-power conversions of analog signals to digital data. Its features, such as input signal conditioning, programmable amplitude detection, and low-power operation, make it ideal for data acquisition and signal analysis applications. It is also perfect for applications that require low-voltage operation such as in portable medical devices. With the TLV0834CPW, users have an ideal solution for high-speed, low-power analog to digital signal conversion.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TLV0834IN | Texas Instru... | -- | 165 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
| TLV0834IPW | Texas Instru... | -- | 107 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
| TLV0832IDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 8BIT 44.7 KSPS ADC S/O... |
| TLV0838IDW | Texas Instru... | -- | 50 | IC 3V 8CH 8-BIT SERIA A/D... |
| TLV0834CD | Texas Instru... | 2.56 $ | 1000 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
| TLV0838IPW | Texas Instru... | -- | 82 | IC 8BIT 37.9KSPS ADC S/O2... |
| TLV0834CPWR | Texas Instru... | 1.49 $ | 1000 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
| TLV0832CP | Texas Instru... | -- | 516 | IC 8BIT 44.7 KSPS ADC S/O... |
| TLV0834ID | Texas Instru... | -- | 292 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
| TLV0838CPWG4 | Texas Instru... | 2.56 $ | 1000 | IC 8BIT 37.9 KSPS ADC S/O... |
| TLV0834IDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
| TLV0834IDG4 | Texas Instru... | 2.68 $ | 1000 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
| TLV0832IP | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 8BIT 44.7 KSPS ADC S/O... |
| TLV0831CDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 8 BIT 49 KSPS ADC S/O ... |
| TLV0831IP | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 8 BIT 49 KSPS ADC S/O ... |
| TLV0831CP | Texas Instru... | -- | 62 | IC 3V 8-BIT SERIAL A/D 8-... |
| TLV0834CDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
| TLV0832CDG4 | Texas Instru... | 2.11 $ | 1000 | IC 8BIT 44.7 KSPS ADC S/O... |
| TLV0838CDW | Texas Instru... | 3.47 $ | 79 | IC 8BIT 37.9 KSPS ADC S/O... |
| TLV0838CDWR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 8BIT 37.9 KSPS ADC S/O... |
| TLV0834IPWR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
| TLV07IDR | Texas Instru... | -- | 1000 | 36-V PRECISION, RAIL-TO-R... |
| TLV0834IPWRG4 | Texas Instru... | 1.58 $ | 1000 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
| TLV0831IDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 8 BIT 49 KSPS ADC S/O ... |
| TLV0832IDG4 | Texas Instru... | 2.23 $ | 1000 | IC 8BIT 44.7 KSPS ADC S/O... |
| TLV0831ID | Texas Instru... | -- | 93 | IC 8 BIT 49 KSPS ADC S/O ... |
| TLV0838CN | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 8BIT 37.9 KSPS ADC S/O... |
| TLV0838ING4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 8BIT 37.9 KSPS ADC S/O... |
| TLV0838CDWRG4 | Texas Instru... | 1.49 $ | 1000 | IC 8BIT 37.9 KSPS ADC S/O... |
| TLV0834CDRG4 | Texas Instru... | 1.49 $ | 1000 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
| TLV0832CDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 8BIT 44.7 KSPS ADC S/O... |
| TLV0838IPWG4 | Texas Instru... | 2.68 $ | 1000 | IC 8BIT 37.9 KSPS ADC S/O... |
| TLV0834IPWG4 | Texas Instru... | 2.68 $ | 1000 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
| TLV0834CDG4 | Texas Instru... | 2.56 $ | 1000 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
| TLV0831CD | Texas Instru... | -- | 65 | IC 8 BIT 49 KSPS ADC S/O ... |
| TLV0832CDRG4 | Texas Instru... | 1.19 $ | 1000 | IC 8BIT 44.7 KSPS ADC S/O... |
| TLV0838CDWG4 | Texas Instru... | 2.56 $ | 1000 | IC 8BIT 37.9 KSPS ADC S/O... |
| TLV0838IPWRG4 | Texas Instru... | 1.3 $ | 1000 | IC 8BIT 37.9 KSPS ADC S/O... |
| TLV0838IDWG4 | Texas Instru... | 2.68 $ | 1000 | IC 8BIT 37.9 KSPS ADC S/O... |
| TLV0834CPW | Texas Instru... | 2.56 $ | 1000 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
24-bit Analog-to-Digital Converter - ADC...
IC ADCBit Analog to Digital Converter I...
IC ADCBit Analog to Digital Converter I...
IC ADC 12BIT 4GSPS 68VQFN12 Bit Analog t...
IC ADC 16BIT CMOS 5V 48LFCSP16 Bit Analo...
IC ADC 14BIT 160MSPS 48VQFN14 Bit Analog...
TLV0834CPW Datasheet/PDF