| Allicdata Part #: | TLV0834IPWG4-ND |
| Manufacturer Part#: |
TLV0834IPWG4 |
| Price: | $ 2.68 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 16-TSSOP |
| More Detail: | 8 Bit Analog to Digital Converter 2, 3, 4 Input 1 ... |
| DataSheet: | TLV0834IPWG4 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 180 +: | $ 2.42998 |
| Number of A/D Converters: | 1 |
| Base Part Number: | TLV0834 |
| Supplier Device Package: | 16-TSSOP |
| Package / Case: | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Features: | -- |
| Voltage - Supply, Digital: | 2.7 V ~ 3.6 V |
| Voltage - Supply, Analog: | 2.7 V ~ 3.6 V |
| Reference Type: | External |
| Architecture: | SAR |
| Series: | -- |
| Ratio - S/H:ADC: | -- |
| Configuration: | MUX-ADC |
| Data Interface: | SPI |
| Input Type: | Differential, Pseudo-Differential, Single Ended |
| Number of Inputs: | 2, 3, 4 |
| Sampling Rate (Per Second): | 41k |
| Number of Bits: | 8 |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Analog to Digital (ADC) conversion is an important process in the field of data acquisition. A wide variety of ADC designs exist to meet varying applications. The TLV0834IPWG4 is a high-speed, precision, integrated dual-channel 12-bit Analog to Digital Converter (ADC) designed for industrial and medical applications. The device is manufactured using Texas Instruments’ BiCMOS.14 process.
The TLV0834IPWG4 operates in three distinct modes: single-ended enhanced, single-ended unbalanced, and Difference Amplifier Enhanced (DAE). Depending on the configuration, either 12-bit resolution, 4-bit coding, or 8-bit coding is available. The device provides an output data rate of up to 20 megasamples per second (MS/s). It can achieve an SNR of up to 94dB and a THD of up to -100dB.
In its single-ended enhanced mode, the TLV0834IPWG4 buffers a data input of up to two channels of 12-bit resolution and provides 14 bits of output data. The data output is generated from a 3-level internal differential amplifier. The device\'s differential signal is then amplified and converted to sign/magnitude format with each 8-bit output representing three levels.
In its single-ended unbalanced mode, the TLV0834IPWG4 takes a single-ended signal as an input and converts it to an 8-bit sign/magnitude output format. The device supports two channels, with up to 16-bits of resolution. It also features an oversampling technique which can improve the SNR.
In its Difference Amplifier Enhanced (DAE) mode, the TLV0834IPWG4 takes two single-ended signals as inputs and produces a 4-bit coded output. It utilizes a special technology developed by Texas Instruments called Enhanced Difference Amplifier (EDA). The main advantage of EDA is that it can achieve high resolution without significantly increasing power consumption. The TLV0834IPWG4 can reach resolutions up to 16 bits in this mode.
The TLV0834IPWG4 is designed to meet the demanding requirements of industrial and medical applications. It is well suited for applications such as process control, medical diagnostic equipment, and signal acquisition or condition monitoring. The device is also designed for low power consumption, making it ideal for portable and battery-operated systems. In addition, the device supports a wide variety of communication protocols such as SPI, I2C, and UART, allowing it to be easily integrated into a variety of applications.
The TLV0834IPWG4 is a versatile, high-performance Analog to Digital converter designed for data acquisition applications. It offers flexibility in terms of resolution, throughput, power consumption, and communication protocol support. The EDA technology improves resolution without compromising power consumption, making it ideal for battery-powered applications. The device\'s high-speed and high-resolution capabilities make it a great choice for industrial and medical applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TLV0834IN | Texas Instru... | -- | 165 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
| TLV0834IPW | Texas Instru... | -- | 107 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
| TLV0832IDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 8BIT 44.7 KSPS ADC S/O... |
| TLV0838IDW | Texas Instru... | -- | 50 | IC 3V 8CH 8-BIT SERIA A/D... |
| TLV0834CD | Texas Instru... | 2.56 $ | 1000 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
| TLV0838IPW | Texas Instru... | -- | 82 | IC 8BIT 37.9KSPS ADC S/O2... |
| TLV0834CPWR | Texas Instru... | 1.49 $ | 1000 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
| TLV0832CP | Texas Instru... | -- | 516 | IC 8BIT 44.7 KSPS ADC S/O... |
| TLV0834ID | Texas Instru... | -- | 292 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
| TLV0838CPWG4 | Texas Instru... | 2.56 $ | 1000 | IC 8BIT 37.9 KSPS ADC S/O... |
| TLV0834IDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
| TLV0834IDG4 | Texas Instru... | 2.68 $ | 1000 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
| TLV0832IP | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 8BIT 44.7 KSPS ADC S/O... |
| TLV0831CDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 8 BIT 49 KSPS ADC S/O ... |
| TLV0831IP | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 8 BIT 49 KSPS ADC S/O ... |
| TLV0831CP | Texas Instru... | -- | 62 | IC 3V 8-BIT SERIAL A/D 8-... |
| TLV0834CDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
| TLV0832CDG4 | Texas Instru... | 2.11 $ | 1000 | IC 8BIT 44.7 KSPS ADC S/O... |
| TLV0838CDW | Texas Instru... | 3.47 $ | 79 | IC 8BIT 37.9 KSPS ADC S/O... |
| TLV0838CDWR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 8BIT 37.9 KSPS ADC S/O... |
| TLV0834IPWR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
| TLV07IDR | Texas Instru... | -- | 1000 | 36-V PRECISION, RAIL-TO-R... |
| TLV0834IPWRG4 | Texas Instru... | 1.58 $ | 1000 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
| TLV0831IDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 8 BIT 49 KSPS ADC S/O ... |
| TLV0832IDG4 | Texas Instru... | 2.23 $ | 1000 | IC 8BIT 44.7 KSPS ADC S/O... |
| TLV0831ID | Texas Instru... | -- | 93 | IC 8 BIT 49 KSPS ADC S/O ... |
| TLV0838CN | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 8BIT 37.9 KSPS ADC S/O... |
| TLV0838ING4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 8BIT 37.9 KSPS ADC S/O... |
| TLV0838CDWRG4 | Texas Instru... | 1.49 $ | 1000 | IC 8BIT 37.9 KSPS ADC S/O... |
| TLV0834CDRG4 | Texas Instru... | 1.49 $ | 1000 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
| TLV0832CDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 8BIT 44.7 KSPS ADC S/O... |
| TLV0838IPWG4 | Texas Instru... | 2.68 $ | 1000 | IC 8BIT 37.9 KSPS ADC S/O... |
| TLV0834IPWG4 | Texas Instru... | 2.68 $ | 1000 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
| TLV0834CDG4 | Texas Instru... | 2.56 $ | 1000 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
| TLV0831CD | Texas Instru... | -- | 65 | IC 8 BIT 49 KSPS ADC S/O ... |
| TLV0832CDRG4 | Texas Instru... | 1.19 $ | 1000 | IC 8BIT 44.7 KSPS ADC S/O... |
| TLV0838CDWG4 | Texas Instru... | 2.56 $ | 1000 | IC 8BIT 37.9 KSPS ADC S/O... |
| TLV0838IPWRG4 | Texas Instru... | 1.3 $ | 1000 | IC 8BIT 37.9 KSPS ADC S/O... |
| TLV0838IDWG4 | Texas Instru... | 2.68 $ | 1000 | IC 8BIT 37.9 KSPS ADC S/O... |
| TLV0834CPW | Texas Instru... | 2.56 $ | 1000 | IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 1... |
24-bit Analog-to-Digital Converter - ADC...
IC ADCBit Analog to Digital Converter I...
IC ADCBit Analog to Digital Converter I...
IC ADC 12BIT 4GSPS 68VQFN12 Bit Analog t...
IC ADC 16BIT CMOS 5V 48LFCSP16 Bit Analo...
IC ADC 14BIT 160MSPS 48VQFN14 Bit Analog...
TLV0834IPWG4 Datasheet/PDF