| Allicdata Part #: | TVA1613-E3-ND |
| Manufacturer Part#: |
TVA1613-E3 |
| Price: | $ 5.21 |
| Product Category: | Capacitors |
| Manufacturer: | Vishay Sprague |
| Short Description: | CAP ALUM 60UF 350V AXIAL |
| More Detail: | 60µF 350V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, ... |
| DataSheet: | TVA1613-E3 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 85 +: | $ 4.73256 |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Package / Case: | Axial, Can |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Surface Mount Land Size: | -- |
| Height - Seated (Max): | -- |
| Size / Dimension: | 0.875" Dia x 2.125" L (22.22mm x 53.98mm) |
| Lead Spacing: | -- |
| Applications: | Audio |
| Ratings: | -- |
| Polarization: | Polar |
| Series: | TVA ATOM® |
| Lifetime @ Temp.: | -- |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | -- |
| Voltage - Rated: | 350V |
| Tolerance: | -- |
| Capacitance: | 60µF |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Aluminum electrolytic capacitors are widely adopted in industrial applications for their relatively low cost, wide range of capacitance values, and long operational life. Among them, TVA1613-E3 series is especially popular, featuring its radial leaded structure and non-inductive type with a current-controlled foiling winding design. In this article, the application field and working principle of the TVA1613-E3 series aluminum electrolytic capacitors will be examined in detail.
Overview
TVA1613-E3 series aluminum electrolytic capacitors feature radial leaded structure, non-inductive type, and current-controlled foiling winding (CCFW). The package of this series consists of three sub-packages which are: radial-leaded/screw type, axial-leaded/inductive type, and axial-leaded/non-inductive type. The capacitor tolerance value is +/-20%.
Application field
Due to its outstanding characteristics, the TVA1613-E3 series aluminum electrolytic capacitors are suitable for a wide range of applications, such as:
- Power supply units
- Induction motors and DC/AC motor drives
- Cooling systems
- Gas generators
- Solar power systems
- UPS units
- DC/AC inverters
- System batteries
- Air-conditioning system
- Industrial controls
Working principle
The TVA1613-E3 series aluminum electrolytic capacitors consist of an electrolyte, a dielectric, and two metal plates as well as two metallic wires. In this type of capacitor, current passes through the capacitor in two directions. The positive terminal of the capacitor passes a current in a clockwise direction while the negative terminal passes a current in an anti-clockwise direction. The current passes through the dielectric and one of the metal plates and moves to the other plate. The voltage across the capacitor is greater than the source voltage. The difference between the two is known as the dielectric absorption.
The CCFW structure of TVA1613-E3 series aluminum electrolytic capacitors exploit the Cl/Ad-gel to generate two conductive foils and therefore increase the number of turns out of the same core and consequently increase the maximum operating voltage and capacitance value. As a result, it significantly improves the capacitor\'s electrical performance.
In conclusion, the TVA1613-E3 series aluminum electrolytic capacitors are widely used in many industrial applications due to their low cost, wide range of capacitance values, and long operational life. In addition, its CCFW structure improves its electrical performance.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TVA1344 | Vishay Sprag... | 0.98 $ | 1000 | 60UF 100V 9.5X32 85C AXIA... |
| TVA1709-E3 | Vishay Sprag... | 4.68 $ | 1000 | CAP ALUM 20UF 450V AXIAL2... |
| TVA1712-E3 | Vishay Sprag... | 5.04 $ | 1000 | CAP ALUM 40UF 450V AXIAL4... |
| TVA1902 | Vishay Sprag... | 4.01 $ | 1000 | 8UF 500V 19.05X41.28 85C ... |
| TVA1713 | Vishay Sprag... | 5.75 $ | 1000 | CAP ALUM 50UF 450V AXIAL5... |
| TVA1160.6 | Vishay Sprag... | 0.8 $ | 1000 | CAP ALUM 200UF 16V AXIAL2... |
| TVA1420-E3 | Vishay Sprag... | 2.09 $ | 1000 | CAP ALUM 100UF 150V AXIAL... |
| TVA1207.7 | Vishay Sprag... | 0.79 $ | 1000 | CAP ALUM 200UF 25V AXIAL2... |
| TVA1214 | Vishay Sprag... | 4.89 $ | 1000 | 3000UF 25V 25.4X53.98 85C... |
| TVA1425 | Vishay Sprag... | 5.56 $ | 1000 | CAP ALUM 300UF 150V AXIAL... |
| TVA1306.5 | Vishay Sprag... | 0.8 $ | 1000 | CAP ALUM 40UF 50V AXIAL40... |
| TVA1208.7 | Vishay Sprag... | 0.98 $ | 1000 | 400UF 25V 9.5X32 85C AXIA... |
| TVA1705-E3 | Vishay Sprag... | 2.09 $ | 1000 | CAP ALUM 10UF 450V AXIAL1... |
| TVA1718-E3 | Vishay Sprag... | 7.87 $ | 1000 | CAP ALUM 100UF 450V AXIAL... |
| TVA1164-E3 | Vishay Sprag... | 1.31 $ | 1000 | CAP ALUM 1200UF 16V AXIAL... |
| TVA1706-E3 | Vishay Sprag... | 2.09 $ | 1000 | CAP ALUM 12UF 450V AXIAL1... |
| TVA1300 | Vishay Sprag... | 0.77 $ | 1000 | CAP ALUM 1UF 50V AXIAL1F ... |
| TVA1406-E3 | Vishay Sprag... | 0.95 $ | 1000 | CAP ALUM 10UF 150V AXIAL1... |
| TVA1508-E3 | Vishay Sprag... | 1.31 $ | 1000 | CAP ALUM 20UF 250V AXIAL2... |
| TVA1719 | Vishay Sprag... | 8.06 $ | 1000 | 150UF 450V 34.93X92.08 85... |
| TVA1703 | Vishay Sprag... | 1.2 $ | 1000 | CAP ALUM 5UF 450V AXIAL5F... |
| TVA1175.5 | Vishay Sprag... | 4.73 $ | 1000 | CAP ALUM 5000UF 16V AXIAL... |
| TVA1413 | Vishay Sprag... | 1.2 $ | 1000 | CAP ALUM 40UF 150V AXIAL4... |
| TVA130RSA-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 130V 100A SMA |
| TVA1720 | Vishay Sprag... | 0.0 $ | 1000 | 200UF 450V 34.93X104.78 8... |
| TVA1304 | Vishay Sprag... | 0.77 $ | 1000 | CAP ALUM 10UF 50V AXIAL10... |
| TVA1338 | Vishay Sprag... | 0.8 $ | 1000 | 15UF 100V 8X20.5 85C AXIA... |
| TVA1402-E3 | Vishay Sprag... | 0.89 $ | 1000 | CAP ALUM 4UF 150V AXIAL4F... |
| TVA1405-E3 | Vishay Sprag... | 0.95 $ | 1000 | CAP ALUM 8UF 150V AXIAL8F... |
| TVA1209-E3 | Vishay Sprag... | 1.22 $ | 1000 | CAP ALUM 500UF 25V AXIAL5... |
| TVA1102.3 | Vishay Sprag... | 0.79 $ | 1000 | 400UF 6V 9.5X20.5 85C AXI... |
| TVA1175.11 | Vishay Sprag... | 7.5 $ | 1000 | 15000UF 16V 31.75X92.08 8... |
| TVA1400-E3 | Vishay Sprag... | 0.76 $ | 1000 | CAP ALUM 1UF 150V AXIAL1F... |
| TVA1306.2 | Vishay Sprag... | 0.79 $ | 1000 | 35UF 50V 8X17.5 85C AXIAl... |
| TVA1613 | Vishay Sprag... | 4.73 $ | 1000 | CAP ALUM 60UF 350V AXIAL6... |
| TVA1960 | Vishay Sprag... | 7.26 $ | 1000 | 4UF 60V 22.23X60.33 85C A... |
| TVA1441 | Vishay Sprag... | 0.94 $ | 1000 | CAP ALUM 10UF 200V AXIAL1... |
| TVA1223 | Vishay Sprag... | 0.98 $ | 1000 | 200UF 35V 9.5X32 85C AXIA... |
| TVA1306 | Vishay Sprag... | 1.66 $ | 1000 | CAP ALUM 25UF 50V AXIAL25... |
| TVA1310E | Vishay Sprag... | 1.03 $ | 1000 | 100UF 50V 9.525X20.625 85... |
CAP ALUM 33UF SMD33F 400V Aluminum Elect...
CAP ALUM 33UF SMD33F 400V Aluminum Elect...
CAP ALUM 68UF SMD68F 250V Aluminum Elect...
CAP ALUM 68UF SMD68F 250V Aluminum Elect...
CAP ALUM 100UF SMD100F 200V Aluminum Ele...
CAP ALUM 100UF SMD100F 200V Aluminum Ele...
TVA1613-E3 Datasheet/PDF