| Allicdata Part #: | 296-3229-5-ND |
| Manufacturer Part#: |
UCC3941N-5 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC REG BOOST 5V 0.2A SYNC 8DIP |
| More Detail: | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 O... |
| DataSheet: | UCC3941N-5 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
| Base Part Number: | UCC3941-5 |
| Supplier Device Package: | 8-PDIP |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Frequency - Switching: | -- |
| Current - Output: | 200mA |
| Voltage - Output (Max): | -- |
| Series: | -- |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Voltage - Input (Min): | 0.8V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Output Type: | Fixed |
| Topology: | Boost |
| Output Configuration: | Positive |
| Function: | Step-Up |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The UCC3941N-5 is a DC-DC switching regulator by Texas Instruments that is greatly suitable for AC/DC and DC/DC buck regulator applications. With this device, it is possible to design step-down DC-DC converters that require a wide input voltage range and less current, intended for intermediate and logic on-card voltage rails. This device is available in a low profile SOT-23-6 package.
The UCC3941N-5 features a fixed PWM frequency of 1MHz and its internal synchronous rectifier enables a high level of efficiency in order to reduce the total amount of required external components. It also has a selectable skip mode and forced PWM mode, allowing for advanced system optimization. In addition, this device also features an input voltage range of 4.5V to 24V, an output voltage of up to 6V and output current of up to 600mA.
The main application field of the UCC3941N-5 is in AC/DC buck converter applications, where it is used to efficiently convert AC voltages to DC voltages. As a DC-DC switching regulator, the UCC3941N-5 can also be used in DC/DC buck regulator applications, where it is used to step down high DC voltages to lower DC voltages. This device is also suitable for intermediate and logic on-card voltage rails.
The UCC3941N-5, as a DC-DC switching regulator, works by using a switching element to convert power from one voltage level to another. This device uses a Pulse-Width Modulated (PWM) control scheme to regulate its output voltage by periodically switching the switching element on and off to control the amount of power being transferred to the load. The frequency of these PWM cycles determines the output voltage and the duty cycle of the switching element (also known as the “on-time”) determines the size of the output current.
Overall, the UCC3941N-5 DC-DC switching regulator is an excellent device for AC/DC and DC/DC buck regulator applications. With its fixed PWM frequency, selectable skip mode and forced PWM mode, this device offers a variety of functions that greatly simplify the design process. In addition, its wide input voltage range and output current allows the device to be used in a variety of applications. Finally, its low profile SOT-23-6 package makes it highly suitable for use in space-restricted applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| UCC38C40DGKR | Texas Instru... | 0.67 $ | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOP 8VS... |
| UCC3889DTR | Texas Instru... | 0.7 $ | 1000 | IC PWM FLYBACK ISOLATED V... |
| UCC3915DP | Texas Instru... | 4.63 $ | 141 | IC 15V PROG PWR MANAGER 1... |
| UCC3912PWP | Texas Instru... | -- | 126 | IC PROG POWER MANAGER 24-... |
| UCC3804D | Texas Instru... | -- | 291 | IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC... |
| UCC3808APW-2 | Texas Instru... | 2.86 $ | 246 | IC REG CTRLR PUSH-PULL 8T... |
| UCC3580DTR-1G4 | Texas Instru... | 1.54 $ | 1000 | IC REG CTRLR FWRD CONV 16... |
| UCC3818ANG4 | Texas Instru... | 2.17 $ | 1000 | IC PFC CTRLR AVERAGE CURR... |
| UCC381DPTR-3G4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 1A 8SO... |
| UCC3889NG4 | Texas Instru... | 1.3 $ | 1000 | IC PWM FLYBACK ISOLATED V... |
| UCC3817N | Texas Instru... | -- | 207 | IC PFC CTRLR AVERAGE CURR... |
| UCC3895N | Texas Instru... | -- | 42 | IC REG CTRLR PWM CM/VM 20... |
| UCC38C44DGKRG4 | Texas Instru... | 0.48 $ | 1000 | IC OFFLINE CTRLR PWM UVLO... |
| UCC38084DG4 | Texas Instru... | 1.86 $ | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| UCC3818DG4 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC PFC CTRLR AVERAGE CURR... |
| UCC3305NG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC HID LAMP CONTROLLER 28... |
| UCC3580N-4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC REG CTRLR PWM VM 16DIP... |
| UCC3919PWG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC HOT SWAP CONTRLR 16-TS... |
| UCC3801N | Texas Instru... | -- | 1480 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| UCC38084D | Texas Instru... | -- | 453 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| UCC3800DTR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| UCC3813PW-5 | Texas Instru... | -- | 105 | IC REG CTRLR MULT TOP 8TS... |
| UCC3581DTR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOP 14S... |
| UCC39422PWTRG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOP 20T... |
| UCC3956N | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC L-I BATT CHARGER CONTR... |
| UCC383TDKTTT-5G3 | Texas Instru... | 3.44 $ | 1000 | IC REG LIN 5V 3A DDPAK/TO... |
| UCC3957MTR-1G4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC LI-ION PROTECT CIRCUIT... |
| UCC3803N | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| UCC3813D-4G4 | Texas Instru... | 1.62 $ | 1000 | IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC... |
| UCC3919D | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 3V-8V PWR MANAGER 16-S... |
| UCC3837D | Texas Instru... | -- | 1000 | IC LNR REG CTRLR 1OUT 8SO... |
| UCC3960P | Texas Instru... | 2.56 $ | 107 | IC REG CTRLR ISO PWM VM 8... |
| UCC3626DWTRG4 | Texas Instru... | 4.95 $ | 1000 | IC MOTOR CONTROLLER PAR 2... |
| UCC383T-ADJ | Texas Instru... | 5.46 $ | 321 | IC REG LINEAR POS ADJ 3A ... |
| UCC3915PWP | Texas Instru... | 4.63 $ | 150 | IC PROG HOT SWAP CTRL 24-... |
| UCC3919DTR | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 3V-8V PWR MANAGER 16-S... |
| UCC38051D | Texas Instru... | -- | 212 | IC PFC CTRLR TRANSITION 8... |
| UCC3805DTR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| UCC3813D-0G4 | Texas Instru... | 1.39 $ | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| UCC37322DG4 | Texas Instru... | 1.34 $ | 1000 | IC MOSFET DRVR SGL HS 9A ... |
IC REG BUCK 5V 1A 24-SOICBuck Switching ...
IC REG BUCK 1.375V 0.6A SOT23Buck Switch...
IC REG BUCK 12V 1A TO263-7Buck Switching...
IC REG MULTI CONFIG 15V 3A TO220Boost, F...
IC REG BUCK 12V 8A TO-220FLBuck Switchin...
IC REG SWITCHD CAP RATIO SOT23Charge Pum...
UCC3941N-5 Datasheet/PDF