| Allicdata Part #: | 296-2336-5-ND |
| Manufacturer Part#: |
UCC3915DP |
| Price: | $ 4.63 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC 15V PROG PWR MANAGER 16-SOIC |
| More Detail: | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 16-S... |
| DataSheet: | UCC3915DP Datasheet/PDF |
| Quantity: | 141 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 4.20840 |
| 10 +: | $ 3.80205 |
| 100 +: | $ 3.14779 |
| 500 +: | $ 2.74104 |
| 1000 +: | $ 2.38735 |
| Programmable Features: | Circuit Breaker, Current Limit, Fault Timeout |
| Base Part Number: | UCC3915 |
| Feature Pins: | B0, B1, B2, B3, CT, /FAULT, IMAX, /SHTDWN |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Current - Supply: | 1mA |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Current - Output (Max): | 4A |
| Voltage - Supply: | 7 V ~ 15 V |
| Series: | -- |
| Features: | Thermal Limit |
| Applications: | General Purpose |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Number of Channels: | 1 |
| Type: | Hot Swap Controller |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The UCC3915DP is a Hot Swap Controllers voltage regulator module from Texas Instruments. It is designed to provide high-performance adjustable voltage regulation with peak current limiting and over power/voltage protection for Hot Swaps applications. The UCC3915DP\'s main feature is the ability to control both the peak current and over-voltage/power protection for areas where the system voltage can exceed the desired voltage range. In addition, it features a wide range of adjustable current limits, an adjustable over power/voltage protection level, and a fault interrupt/energy decoupling detection.
The UCC3915DP is an ideal solution for powering hot swap applications where peak current loading and over-voltage protection are important. It has a wide range of adjustable current limit settings, from 5mA to 12A, and can be used as a voltage regulator for nearly any system. In addition, it also has an adjustable over voltage protection level for when the system voltage can exceed the desired voltage range. In addition, the UCC3915DP features fault interrupt/energy decoupling detection to help protect sensitive equipment in the event of a power surge.
In applications that involve high levels of power dissipation, the UCC3915DP can also be used as a power limit control by sensing the rise in power consumption of the system and limiting the current accordingly. This helps to reduce the risk of system damage caused by excessive power consumption. Additionally, the UCC3915DP features dual channel over power protection, which means it can limit the amount of current delivered to each individual load separately. This helps to prevent any single load from receiving too much power, protecting the system from damage.
The UCC3915DP can be used in a variety of Hot Swap applications, from consumer electronics to industrial control. It is designed to be robust yet flexible enough to work in a variety of applications. It can be used in a wide range of operating temperature ranges, from -40°C to +105°C, making it suitable for many different applications. The UCC3915DP also has a low power operation, requiring as little as 5mA, making it economical to operate in high performance environments.
The UCC3915DP is a reliable and efficient Hot Swap Controllers regulator module with peak current limiting and over power/voltage protection that can provide a wide range of adjustable features. It is an ideal solution for hot swap applications where high performance and safety is required, and is suitable for a wide range of operating temperature ranges. The low power operation and dual channel over power protection features make the UCC3915DP a reliable solution for any type of Hot Swap application.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| UCC38C40DGKR | Texas Instru... | 0.67 $ | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOP 8VS... |
| UCC3889DTR | Texas Instru... | 0.7 $ | 1000 | IC PWM FLYBACK ISOLATED V... |
| UCC3915DP | Texas Instru... | 4.63 $ | 141 | IC 15V PROG PWR MANAGER 1... |
| UCC3912PWP | Texas Instru... | -- | 126 | IC PROG POWER MANAGER 24-... |
| UCC3804D | Texas Instru... | -- | 291 | IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC... |
| UCC3808APW-2 | Texas Instru... | 2.86 $ | 246 | IC REG CTRLR PUSH-PULL 8T... |
| UCC3580DTR-1G4 | Texas Instru... | 1.54 $ | 1000 | IC REG CTRLR FWRD CONV 16... |
| UCC3818ANG4 | Texas Instru... | 2.17 $ | 1000 | IC PFC CTRLR AVERAGE CURR... |
| UCC381DPTR-3G4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 1A 8SO... |
| UCC3889NG4 | Texas Instru... | 1.3 $ | 1000 | IC PWM FLYBACK ISOLATED V... |
| UCC3817N | Texas Instru... | -- | 207 | IC PFC CTRLR AVERAGE CURR... |
| UCC3895N | Texas Instru... | -- | 42 | IC REG CTRLR PWM CM/VM 20... |
| UCC38C44DGKRG4 | Texas Instru... | 0.48 $ | 1000 | IC OFFLINE CTRLR PWM UVLO... |
| UCC38084DG4 | Texas Instru... | 1.86 $ | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| UCC3818DG4 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC PFC CTRLR AVERAGE CURR... |
| UCC3305NG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC HID LAMP CONTROLLER 28... |
| UCC3580N-4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC REG CTRLR PWM VM 16DIP... |
| UCC3919PWG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC HOT SWAP CONTRLR 16-TS... |
| UCC3801N | Texas Instru... | -- | 1480 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| UCC38084D | Texas Instru... | -- | 453 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| UCC3800DTR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| UCC3813PW-5 | Texas Instru... | -- | 105 | IC REG CTRLR MULT TOP 8TS... |
| UCC3581DTR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOP 14S... |
| UCC39422PWTRG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOP 20T... |
| UCC3956N | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC L-I BATT CHARGER CONTR... |
| UCC383TDKTTT-5G3 | Texas Instru... | 3.44 $ | 1000 | IC REG LIN 5V 3A DDPAK/TO... |
| UCC3957MTR-1G4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC LI-ION PROTECT CIRCUIT... |
| UCC3803N | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| UCC3813D-4G4 | Texas Instru... | 1.62 $ | 1000 | IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC... |
| UCC3919D | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 3V-8V PWR MANAGER 16-S... |
| UCC3837D | Texas Instru... | -- | 1000 | IC LNR REG CTRLR 1OUT 8SO... |
| UCC3960P | Texas Instru... | 2.56 $ | 107 | IC REG CTRLR ISO PWM VM 8... |
| UCC3626DWTRG4 | Texas Instru... | 4.95 $ | 1000 | IC MOTOR CONTROLLER PAR 2... |
| UCC383T-ADJ | Texas Instru... | 5.46 $ | 321 | IC REG LINEAR POS ADJ 3A ... |
| UCC3915PWP | Texas Instru... | 4.63 $ | 150 | IC PROG HOT SWAP CTRL 24-... |
| UCC3919DTR | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 3V-8V PWR MANAGER 16-S... |
| UCC38051D | Texas Instru... | -- | 212 | IC PFC CTRLR TRANSITION 8... |
| UCC3805DTR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| UCC3813D-0G4 | Texas Instru... | 1.39 $ | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| UCC37322DG4 | Texas Instru... | 1.34 $ | 1000 | IC MOSFET DRVR SGL HS 9A ... |
IC HOTSWAP CONTROLLER 8SOICHot Swap Cont...
IC HOTSWAP CONTROLLER 8SOICHot Swap Cont...
IC HOTSWAP CONTROLLER SOT223-3Hot Swap C...
IC HOTSWAP CONTROLLER SOT223-3Hot Swap C...
IC HOT SWAP VOLT CTLR QFNHot Swap Contro...
IC HOT-SWAP CTRLR -48V 8-SOICHot Swap Co...
UCC3915DP Datasheet/PDF