| Allicdata Part #: | 493-15049-ND |
| Manufacturer Part#: |
UES1V4R7MDM |
| Price: | $ 0.23 |
| Product Category: | Capacitors |
| Manufacturer: | Nichicon |
| Short Description: | CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL |
| More Detail: | 4.7µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial,... |
| DataSheet: | UES1V4R7MDM Datasheet/PDF |
| Quantity: | 2074 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 0.20700 |
| 10 +: | $ 0.14265 |
| 100 +: | $ 0.08564 |
| 500 +: | $ 0.06422 |
| 1000 +: | $ 0.05423 |
| 2500 +: | $ 0.05137 |
| 5000 +: | $ 0.04851 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Surface Mount Land Size: | -- |
| Height - Seated (Max): | 0.492" (12.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Lead Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Applications: | Audio |
| Ratings: | -- |
| Polarization: | Bi-Polar |
| Series: | UES |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | -- |
| Voltage - Rated: | 35V |
| Tolerance: | ±20% |
| Capacitance: | 4.7µF |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Aluminum electrolytic capacitors, also known as Electrolytic Capacitors, are among the most widely used capacitors for electronic circuits and systems. Characterized as passive components, aluminum electrolytic capacitors consist of two metal plates with a layer of non-conductive electrolyte, both of which are placed in alternating layers of electrolyte and aluminum foil. The UES1V4R7MDM application field is thus among aluminum electrolytic capacitors.
The UES1V4R7MDM aluminum electrolytic capacitor works by forming an electrochemical cell within the component. This involves the flow of ionic current or electrolyte, between two metal ions, one of which is a solid aluminum oxide (Al oxide) layer. This process results in the creation of a high-dielectric barrier between the two metal plates, thereby providing the capacitor with a high capacitance value and good electrical insulation. Upon application of a voltage, ions migrate from the aluminum oxide layer to the electrolyte, creating an electrical current proportional to the applied voltage.
The UES1V4R7MDM aluminum electrolytic capacitor is used for applications involving storage of energy, for either short or long term. Examples of such applications include backups for devices, such as computers, mobile phones, and more. It can also be used in audio equipment, for smoothing waveforms in electronic outputs. It is also used for filtering applications, for example, to reduce acoustic noise in audio amplifiers.
Additionally, UES1V4R7MDM aluminum electrolytic capacitors are highly reliable. This is due to the higher capacitance they provide, while also showing high tolerance levels to temperature fluctuations and vibrations. The longer life span of this component is due to its aqueous electrolyte, which provides a higher stability and long-term reliability when compared to other types of capacitors.
Therefore, UES1V4R7MDM aluminum electrolytic capacitors are a popular choice in many industries due to their wide range of applications and reliable performance. They are used for a variety of energy storage, filtering, and signal conditioning applications, and provide a higher capacitance compared to other types of capacitors. Additionally, their long life span and high tolerance levels to temperature fluctuations and vibrations make them a reliable and durable option for many industries.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| UES1H220MPM | Nichicon | 0.3 $ | 629 | CAP ALUM 22UF 20% 50V RAD... |
| UES1A102MHM | Nichicon | 0.52 $ | 740 | CAP ALUM 1000UF 20% 10V R... |
| UES1A220MDM1TD | Nichicon | 0.06 $ | 1000 | CAP ALUM 22UF 20% 10V RAD... |
| UES1E220MEM | Nichicon | 0.22 $ | 4950 | CAP ALUM 22UF 20% 25V RAD... |
| UES1A331MPM1TD | Nichicon | 0.16 $ | 1000 | CAP ALUM 330UF 20% 10V RA... |
| UES1H330MPM | Nichicon | 0.35 $ | 524 | CAP ALUM 33UF 20% 50V RAD... |
| UES1E470MPM1TD | Nichicon | 0.11 $ | 976 | CAP ALUM 47UF 20% 25V RAD... |
| UES1H330MPM1TD | Nichicon | 0.12 $ | 1000 | CAP ALUM 33UF 20% 50V RAD... |
| UES1H100MPM1TD | Nichicon | 0.07 $ | 5000 | CAP ALUM 10UF 20% 50V RAD... |
| UES1E101MPM | Nichicon | 0.35 $ | 10 | CAP ALUM 100UF 20% 25V RA... |
| UES1V101MPM | Nichicon | 0.41 $ | 1000 | CAP ALUM 100UF 20% 35V RA... |
| UES1C470MPM | Nichicon | 0.24 $ | 1932 | CAP ALUM 47UF 20% 16V RAD... |
| UES1A330MEM1TA | Nichicon | 0.08 $ | 1000 | CAP ALUM 33UF 20% 10V RAD... |
| UES1V221MHM1TO | Nichicon | 0.23 $ | 1000 | CAP ALUM 220UF 20% 35V RA... |
| UES1C100MDM1TD | Nichicon | 0.06 $ | 986 | CAP ALUM 10UF 20% 16V RAD... |
| UES1H4R7MEM | Nichicon | 0.22 $ | 1000 | CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RA... |
| UES1A471MHM1TO | Nichicon | 0.16 $ | 500 | CAP ALUM 470UF 20% 10V RA... |
| UES1H220MPM1TD | Nichicon | 0.11 $ | 2000 | CAP ALUM 22UF 20% 50V RAD... |
| UES1C331MHM | Nichicon | 0.41 $ | 1000 | CAP ALUM 330UF 20% 16V RA... |
| UES1V470MPM1TD | Nichicon | 0.12 $ | 1000 | CAP ALUM 47UF 20% 35V RAD... |
| UES1C471MHM | Nichicon | 0.43 $ | 662 | CAP ALUM 470UF 20% 16V RA... |
| UES1306 | Microsemi Co... | 23.07 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 400V 3A AX... |
| UES1E220MEM1TD | Nichicon | 0.06 $ | 4000 | CAP ALUM 22UF 20% 25V RAD... |
| UES1A330MEM1TD | Nichicon | 0.06 $ | 1000 | CAP ALUM 33UF 20% 10V RAD... |
| UES1H470MPM | Nichicon | 0.43 $ | 350 | CAP ALUM 47UF 20% 50V RAD... |
| UES1HR47MDM | Nichicon | 0.23 $ | 2142 | CAP ALUM 0.47UF 20% 50V R... |
| UES1E221MHM | Nichicon | 0.43 $ | 50 | CAP ALUM 220UF 20% 25V RA... |
| UES1E220MEM1TA | Nichicon | 0.08 $ | 1000 | CAP ALUM 22UF 20% 25V RAD... |
| UES1002 | Microsemi Co... | 15.53 $ | 52 | DIODE GEN PURP 100V 1A AX... |
| UES1A220MDM | Nichicon | 0.23 $ | 2738 | CAP ALUM 22UF 20% 10V RAD... |
| UES1104 | Microsemi Co... | 18.38 $ | 97 | DIODE GEN PURP 200V 1A AX... |
| UES1H3R3MDM1TD | Nichicon | 0.06 $ | 1000 | CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RA... |
| UES1A470MEM1TD | Nichicon | 0.06 $ | 1000 | CAP ALUM 47UF 20% 10V RAD... |
| UES1V471MHM | Nichicon | 0.63 $ | 289 | CAP ALUM 470UF 20% 35V RA... |
| UES1E100MDM1TA | Nichicon | 0.07 $ | 1000 | CAP ALUM 10UF 20% 25V RAD... |
| UES1A101MPM | Nichicon | 0.26 $ | 2702 | CAP ALUM 100UF 20% 10V RA... |
| UES1C330MEM1TD | Nichicon | 0.06 $ | 1000 | CAP ALUM 33UF 20% 16V RAD... |
| UES1H2R2MDM1TD | Nichicon | 0.06 $ | 2000 | CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RA... |
| UES1H100MPM1TA | Nichicon | 0.08 $ | 1000 | CAP ALUM 10UF 20% 50V RAD... |
| UES1C100MDM | Nichicon | 0.23 $ | 569 | CAP ALUM 10UF 20% 16V RAD... |
CAP ALUM 33UF SMD33F 400V Aluminum Elect...
CAP ALUM 33UF SMD33F 400V Aluminum Elect...
CAP ALUM 68UF SMD68F 250V Aluminum Elect...
CAP ALUM 68UF SMD68F 250V Aluminum Elect...
CAP ALUM 100UF SMD100F 200V Aluminum Ele...
CAP ALUM 100UF SMD100F 200V Aluminum Ele...
UES1V4R7MDM Datasheet/PDF