| Allicdata Part #: | UPJ1A152MHD6-ND |
| Manufacturer Part#: |
UPJ1A152MHD6 |
| Price: | $ 0.21 |
| Product Category: | Capacitors |
| Manufacturer: | Nichicon |
| Short Description: | CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL |
| More Detail: | 1500µF 10V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial... |
| DataSheet: | UPJ1A152MHD6 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 500 +: | $ 0.19000 |
Specifications
| Polarization: | Polar |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Surface Mount Land Size: | -- |
| Height - Seated (Max): | 0.650" (16.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Impedance: | 78 mOhms |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.33A @ 10kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.19A @ 120Hz |
| Applications: | General Purpose |
| Ratings: | -- |
| Series: | UPJ |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | -- |
| Voltage - Rated: | 10V |
| Tolerance: | ±20% |
| Capacitance: | 1500µF |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Aluminum Electrolytic Capacitors and UPJ1A152MHD6 Application Field and Working Principle
Aluminum electrolytic capacitors are widely used in modern electronic products. They are devices that store electrical charge. This type of capacitor is composed of aluminum oxide film or oxide layer deposited on aluminum foil, and then attached to a metal surface. The metal oxide layer acts as an insulator that prevents current from flowing directly from one electrode to the other.UPJ1A152MHD6 is one of the leading aluminum electrolytic capacitors. The working principle of the UPJ1A152MHD6 is based on the electrolytic deposition of an oxide film on aluminum foil and then covering it with a layer of metal. The oxide layer serves as an insulating barrier between two aluminum electrodes. A voltage is applied across the two electrodes and the current flow is blocked by the oxide layer which then acts as a dielectric medium.The UPJ1A152MHD6 comes in a wide range of sizes with a variety of capacitance values ranging from 1uf to 150uf. These capacitors are generally used in high-frequency applications such as switching circuits, vibration motors, inverters, and power supplies. They are also used in audio applications, such as amplifiers, speakers, and headphones.However, UPJ1A152MHD6 capacitors should be used in applications that require high-voltage tolerance and low ESR since the oxide layer is prone to cracking and deterioration over time. The aluminum oxide layer can also be damaged by moisture, so the capacitors should be kept in protection against moisture. Furthermore, since the UPJ1A152MHD6 is an aluminum electrolytic capacitor, it requires a minimum voltage to function properly and this voltage is typically greater than the voltage used in small electronic circuits.In conclusion, the UPJ1A152MHD6 are useful aluminum electrolytic capacitors with a wide range of applications. They are well suited for medium and high voltage applications, however, they are prone to degradation and should be kept in a dry environment. Furthermore, the UPJ1A152MHD6 requires a minimum voltage to operate properly.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "UPJ1" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| UPJ1H681MHD | Nichicon | 0.54 $ | 178 | CAP ALUM 680UF 20% 50V RA... |
| UPJ1K681MHD | Nichicon | 0.91 $ | 278 | CAP ALUM 680UF 20% 80V RA... |
| UPJ1H122MHD | Nichicon | 0.82 $ | 194 | CAP ALUM 1200UF 20% 50V R... |
| UPJ1E680MED1TA | Nichicon | 0.04 $ | 1000 | CAP ALUM 68UF 20% 25V RAD... |
| UPJ1V820MED1TA | Nichicon | 0.05 $ | 1000 | CAP ALUM 82UF 20% 35V RAD... |
| UPJ1V271MHD6 | Nichicon | 0.16 $ | 1000 | CAP ALUM 270UF 20% 35V RA... |
| UPJ1A152MHD6 | Nichicon | 0.21 $ | 1000 | CAP ALUM 1500UF 20% 10V R... |
| UPJ1C122MHD6 | Nichicon | 0.31 $ | 1000 | CAP ALUM 1200UF 20% 16V R... |
| UPJ1A391MPD6 | Nichicon | 0.22 $ | 1000 | CAP ALUM 390UF 20% 10V RA... |
| UPJ1C222MHD | Nichicon | 0.54 $ | 412 | CAP ALUM 2200UF 20% 16V R... |
| UPJ1E330MDD | Nichicon | 0.13 $ | 3728 | CAP ALUM 33UF 20% 25V RAD... |
| UPJ1V470MED | Nichicon | 0.16 $ | 3547 | CAP ALUM 47UF 20% 35V RAD... |
| UPJ1V821MHD6 | Nichicon | 0.49 $ | 1963 | CAP ALUM 820UF 20% 35V RA... |
| UPJ1A820MDD1TD | Nichicon | 0.03 $ | 1000 | CAP ALUM 82UF 20% 10V RAD... |
| UPJ1J680MPD1TD | Nichicon | 0.05 $ | 1000 | CAP ALUM 68UF 20% 63V RAD... |
| UPJ1H471MHD6 | Nichicon | 0.45 $ | 25 | CAP ALUM 470UF 20% 50V RA... |
| UPJ1H120MDD | Nichicon | 0.04 $ | 1000 | CAP ALUM 12UF 20% 50V RAD... |
| UPJ1V681MHD | Nichicon | 0.43 $ | 1157 | CAP ALUM 680UF 20% 35V RA... |
| UPJ1C151MED | Nichicon | 0.16 $ | 1000 | CAP ALUM 150UF 20% 16V RA... |
| UPJ1J270MED | Nichicon | 0.16 $ | 1000 | CAP ALUM 27UF 20% 63V RAD... |
| UPJ1H181MPD1TD | Nichicon | 0.09 $ | 1000 | CAP ALUM 180UF 20% 50V RA... |
| UPJ1C331MPD6 | Nichicon | 0.25 $ | 1000 | CAP ALUM 330UF 20% 16V RA... |
| UPJ1C221MPD1TA | Nichicon | 0.05 $ | 1000 | CAP ALUM 220UF 20% 16V RA... |
| UPJ1J391MHD6 | Nichicon | 0.34 $ | 1000 | CAP ALUM 390UF 20% 63V RA... |
| UPJ1E471MHD6TO | Nichicon | 0.16 $ | 500 | CAP ALUM 470UF 20% 25V RA... |
| UPJ1V181MPD6TD | Nichicon | 0.08 $ | 1500 | CAP ALUM 180UF 20% 35V RA... |
| UPJ1E680MED | Nichicon | 0.04 $ | 1000 | CAP ALUM 68UF 20% 25V RAD... |
| UPJ1C182MHD6 | Nichicon | 0.5 $ | 1000 | CAP ALUM 1800UF 20% 16V R... |
| UPJ1J820MPD1TA | Nichicon | 0.07 $ | 1000 | CAP ALUM 82UF 20% 63V RAD... |
| UPJ1H122MHD6 | Nichicon | 0.9 $ | 497 | CAP ALUM 1200UF 20% 50V R... |
| UPJ1J820MPD6 | Nichicon | 0.09 $ | 1000 | CAP ALUM 82UF 20% 63V RAD... |
| UPJ1H331MPD | Nichicon | 0.38 $ | 60 | CAP ALUM 330UF 20% 50V RA... |
| UPJ1V471MPD | Nichicon | 0.38 $ | 830 | CAP ALUM 470UF 20% 35V RA... |
| UPJ1C682MHD | Nichicon | 0.97 $ | 70 | CAP ALUM 6800UF 20% 16V R... |
| UPJ1K560MPD1TA | Nichicon | 0.08 $ | 1000 | CAP ALUM 56UF 20% 80V RAD... |
| UPJ1A122MPD | Nichicon | 0.14 $ | 1000 | CAP ALUM 1200UF 20% 10V R... |
| UPJ1H560MED1TD | Nichicon | 0.05 $ | 1000 | CAP ALUM 56UF 20% 50V RAD... |
| UPJ1V561MHD6TN | Nichicon | 0.24 $ | 1000 | CAP ALUM 560UF 20% 35V RA... |
| UPJ1A471MPD6TD | Nichicon | -- | 2500 | CAP ALUM 470UF 20% 10V RA... |
| UPJ1J561MHD6TN | Nichicon | 0.39 $ | 1000 | CAP ALUM 560UF 20% 63V RA... |
Latest Products
UUJ2G330MNQ6ZD
CAP ALUM 33UF SMD33F 400V Aluminum Elect...
UUJ2G330MNQ6MS
CAP ALUM 33UF SMD33F 400V Aluminum Elect...
UUJ2E680MNQ6ZD
CAP ALUM 68UF SMD68F 250V Aluminum Elect...
UUJ2E680MNQ6MS
CAP ALUM 68UF SMD68F 250V Aluminum Elect...
UUJ2D101MNQ6ZD
CAP ALUM 100UF SMD100F 200V Aluminum Ele...
UUJ2D101MNQ6MS
CAP ALUM 100UF SMD100F 200V Aluminum Ele...
UPJ1A152MHD6 Datasheet/PDF